Zrušili vám let? Klid a čekat

aktualizováno 
-
To, co na první pohled vypadá jako špatný vtip, se při cestování letadlem může stát sice zřídka, zato velmi rychle skutečností: čekáte na letišti a na světelné tabuli najednou naskočí oznámení, že váš let byl zrušen.

Zvláště pokud je člověk někde v cizině a vrací se domů, může to pro něho být zpočátku šok. Co teď? Jak se dostanu zpátky? Také peněz už většinou není nazbyt, takže na kupu problémů je, zdá se, vystaráno. Ale jak už to tak bývá, nakonec se ukáže,že nic nemusí být ztraceno. Chce to jen vědět, co vlastně v takové situaci dělat. Tak předně: vždy je třeba navštívit přepážku letecké společnosti, s níž jste měli letět. Její pracovníci už většinou mají tou dobou pokyny, jak nadále postupovat. S návštěvou příliš neotálejte, protože jak už to v takových případech bývá, postižených je více a každý chce svůj problém vyřešit co nejdříve. Jestliže vás letecká společnost není schopna přepravit vlastními silami, musí najít náhradní způsob. V praxi se to většinou řeší tak, že se snaží najít místo v letadle jiné společnosti. Zajímavé to může být v tom, že jiný dopravce mívá jinak uspořádané linky, takže se ve finále podíváte do země, kam jste neměli vůbec v úmyslu cestovat. Je totiž třeba najít takové letiště, odkud bude navazovat přípoj do České republiky. A to nebývá odkudkoli, protože přece jen nejsme středobodem světa. Pokud v letadle jedné společnosti už není místo, je třeba čekat na odlet dalšího, ale to vše už je záležitostí pracovníků na letišti. Vám nezbývá než se obrnit trpělivostí a pamatovat si, že i při čekání máte jako cestující určitá práva. Takže pokud by čekací doba překročila určitou mez, měla by letecká společnost, která vám cestu zkomplikovala, zajistit na vlastní náklady nocleh v hotelu a stejně tak i občerstvení. Ve chvíli, kdy se podaří najít místo v jiném letadle, pracovníci u přepážky letecké společnosti vystaví nové letenky. K nim potom připojí jakýsi průvodní doklad osvětlující okolnosti, za kterých došlo k přerušení vašeho letu - takzvaný FIM. Tento doklad je velmi důležité uschovat a při odbavování u náhradní letecké společnosti předložit. V opačném případě byste mohli mít problémy s uznáním vašeho nároku na přepravu. Pokud budete mít štěstí a všechno dobře dopadne, může se vám stát, že domů nakonec přiletíte ještě dříve, než kdybyste cestovali s původní leteckou společností. Vše vlastně záleží na tom, jak rychle bude k dispozici návazný let toho kterého dopravce. Nikde ovšem není řečeno, že náhradní varianta musí být zajištěna pokaždé letecky. Pokud jde o kratší vzdálenost, může být cesta zajištěna i pozemními dopravními prostředky. Náhradní letecké spojení přes třetí zemi by totiž mohlo trvat neúnosně dlouho. V každém případě není při zrušení letu nouze o překvapující zážitky. Ale pokud se vám někdy něco podobného stane, je třeba pamatovat si jedno: důležité je zachovat klid a mít trpělivost. Domů se nakonec dostanete.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Čína uzavřela Tibet cizincům, bojí se nepokojů při výročí povstání

Fotograf Kevin Frayer z Getty Images fotil každoroční shromáždění tibetských...

Čínské úřady zakázaly cizincům vstup do Tibetu a začnou je tam znovu pouštět až začátkem dubna. Zákaz potvrdily...

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Najdete na iDNES.cz