Diskuse k článku

Žraví jelínci a tisíce luceren. Pravé srdce Japonska bije v Naře

Víte, jak se jmenovala první japonská metropole? Správně hádáte, Tokio to nebylo. Ani starobylé Kjóto, které vládlo ostrovu dlouhých deset století. Prvním hlavním městem byla totiž Nara, která vznikla v roce 710. A za 1300 let se zdejší nádherné dřevěné chrámy téměř nezměnily.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Vendelín Nademlejnský mladčí 4

Co bych tam jako dělal?

Napište radši dvacátej osmej článek o tom, jak je to úžasný na Sázavě u Medníku, takových článků není nikdy dost;-D 

0/0
1.11.2010 11:03

Belcarnen

Kupa chyb...

Nara je nádherné město a určitě je fajn, že se tu taková upoutávka objevila. Ale v článku je hromada nepřesností. Chrám byl přestavován především kvůli sérii masivních požárů a částečně i zemětřesení. Také je dobré nevěřit všemu, co říká Wikipedie. Bronzová socha Buddhy v chrámu Tódaidži není největší na světě, ani pro Buddha Vairóčana už by to neplatilo. Nevím, jestli bych otvor ve sloupu se stejnými rozměry jako má nosní dirka sochy označoval za její "model". A co se týče toho, že Japonci jelínky nejedí... možná by to chtělo zabočit do některé z uliček, kde prodávají vyčiněné kůže i dobře odleželé maso :-) Možná ne přímo z těch jelínků, co procházejí okolo chrámu, ale jinak jim poražení "posla bohů" (přišlo mi, že poselství spočívá především v kvantech bobků, ale je s nimi zábava) rozhodně problémy nedělá...

0/0
1.11.2010 9:49

morganne

jelínci

Chtěla bych upozornit autora, že zmiňovaní jelínci se jmenují česky "sika" ne "šika"

Cervus nippon (Temminck, 1838) - sika (syn. s. východní, s. skvrnitá, jelen sika) - Sika, Japanese deer

0/0
1.11.2010 9:40

Robin of SherwOod

Re: jelínci

Je to trošku divný, protože šika (shika v anglické transkripci) jednoduše znamená "jelen" :-)

0/0
1.11.2010 10:28

Josef II

Budhisticke chramy

Zadny z tech chramu neni starsi 200 let. V dusledku zemetreseni, pozaru, naletu atd. se neustale prestavovaly nebo stehovaly. Lide jezdi do Nary predevsim proto, aby se vyfotili u nejvetsiho budhy.  ... Jinak - doufam, ze se tato diskuse nezvrhne zase na nekonecnou debatu o vlacich, jako vsechny diskuse o Japonsku.  Jako kdyby podobne vlaky nejezdily v Evrope uz 30 let (Francie, Spanelsko, Nemecko) !   

0/0
1.11.2010 7:47

laduk

Re: Budhisticke chramy

Jó vlaky .... průvodčí se při vstupu do vagonu s rukama na kolenou pokloní a jde štípat lístky. Ale tam kde je hodně zahraničních turistů už se jim tolik klanět nechce, protože každý turista si chce průvodčího v poklonu ulovit (lovy beze zbraní) a asi jim to brnká na nervy. A kdo je vlastník JR pasu tak si vlaky užije mnohem víc než v Evropě, rychlost, kvalita, hustota sítě a hlavně četnost spojů. To funguje jak metro, v 19:00 si řeknete, podívám se z Tokia do Yokohamy, prohlédnete si Nippon Maru a ve 23:00 jste zpátky. Dřevostavby tolik nevydrží, to je jasné, přestože kjótská oblast nebyla za války srovnána se zemí. Ale ty chrámy jsou plné zachovalých dřevěných soch z doby, kdy Libušini vyslanci kontrolovali Přemyslovi Oráčovi občanku, jestli je to on koho mají přivést.

0/0
1.11.2010 8:43

Najdete na iDNES.cz