Zarputilí lyžaři ještě mají v Alpách šanci

  10:52aktualizováno  10:52
Už i v Alpách se chýlí zimní sezóna ke konci. Zarputilí lyžaři ale stále mají šanci: na nejvyšších alpských hřebenech jsou ještě některé vleky v provozu a lyžovat se dá také na ledovcích. Tyrolsko nabízí dobré podmínky zejména v Ischglu, které nabízí pod vrcholky až 120 centimetrů sněhu a téměř 20 kilometrů lyžařských tratí.

Poslední oázy lyžování v Rakousku
V Tyrolsku se kromě Ischglu lyžuje také v Kühtai, kde se sněhová pokrývka pohybuje mezi 100 a 150 centimetry. Vleky jsou v provozu i ve světoznámém Kitzbühelu.

Jarní počasí a upravené tratě nabízí také salcburský Obertauern, kde se lyžuje až na 28 kilometrech sjezdovek, dobré podmínky jsou také ve středisku Sportgastein, kde sněhová pokrývka dosahuje až dva metry. Už jen omezené podmínky nabízejí svahy ve Vorarlbersku. Lyžuje se zde ještě v Lechu, Brandu a ve Stubenu.

Dobré podmínky nabízejí také některé alpské ledovce: v Pitztalu je v provozu pět kilometrů tratí a podobné podmínky jsou na ledovci ve Stubai. Ledovec na Dachsteinu, který leží ve Štýrsku, nabízí až 15 kilometrů lyžařských tratí. 

Možnosti v Německu a Švýcarsku 
Hlavní lyžařská sezóna už v alpských oblastech Švýcarska a Německa už skončila. Za sjezdovkami je proto třeba se vydat na ledovce nebo do středisek ve vyšších polohách.

Ledovcový lyžařský areál v bavorském Garmisch-Partenkirchenuhlásí dosud hlásí až 420 centimetrů sněhu. Denní permanentka pro dospělé stojí 33 eur, šestidenní 144 eur. 

Ve švýcarských Alpách se dosud lyžování nabízí hlavně v regionu Graubünden přiléhajícímu k rakouskému Tyrolsku. V údolí řeky Inn patří k nejpřitažlivějším letoviska Svatý Mořic (nyní až 90 centimetrů sněhu) a Davos (až 195 cm). Lyžuje se také v nedalekém Klosters, kam ráda jezdí umělecká, manažerská a politická smetánka, včetně britské královské rodiny.

Nejvýše položené sjezdovky ve Švýcarsku i Evropě lze najít v Zermattu pod nejtypičtějším švýcarským štítem Matterhornem na jihu země. Z Prahy je tam sice asi 1200 kilometrů, ale místy zde leží až 160 centimetrů sněhu.

Lyžování ve Francii
Kvalitní jarní lyžování stále nabízí většina známých francouzských alpských středisek. U horních stanic vleků leží zpravidla od jednoho do dvou metrů uježděného sněhu a lyžaři mohou ještě využít velkého množství sjezdovek a vleků. Lyžovat se stále dá i na zbytcích sněhu v jižní části francouzských Alp.

Na více než 80 procent fungují střediska Avoriaz, Courchevel, Tignes, Val d'Isere a Val Thorens. Dvě třetiny svých vleků a sjezdovek dosud nabízí k využití v Meribelu a La Plagne. Sníh je zpravidla uježděný a v nižších polohách hodně měkký, ale například v Avoriaz připadl čerstvý prašan ještě o víkendu. 

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Když vás začne Chorvatsko nudit, zkuste exotickou Bosnu

Kravica

Máte pocit, že Chorvatsko vás už nemůže ničím překvapit? Zkuste vnitrozemí sousední Bosny a Hercegoviny. Vjedete do...

Hosty Rozstřelu budou odborníci na reklamace zpožděných letů

Ilustrační snímek

Nastává hlavní dovolenková sezona a s ní se množí i problémy cestujících se zpožděnými lety a ztracenými zavazadly. Nač...

Najdete na iDNES.cz