Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Není všechno zlato, co se třpytí. Zanzibar vám ukáže i odvrácenou tvář

Magický název ostrova Zanzibar evokuje bílé pláže omývané křišťálově čistou vodou, tropické podnebí a romantické západy slunce. Rodiště frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho však ukrývá také exkurzi do světa, který v katalozích cestovních kanceláří nenajdete.

Na první pohled působí Zanzibar jako ideální cíl exotické dovolené, kdy v naší zeměpisné šířce vládne zima a mráz nebo alespoň smog. Skotský cestovatel David Livingstone, často citovaný turistickými průvodci, ho údajně nazval „Nejkrásnějším místem na světě“.

Po příletu zjistíme, že katalogy a propagační příručky sice nelhaly, ale existuje i rub, který dokáže nepříjemně překvapit. Už v roce 1866 stejný cestovatel také napsal: „Nikdo se tady skutečně nemůže těšit dobrému zdraví. Zápach ze dvou čtverečních kilometrů exponované mořské pláže, která je obecným depozitářem špíny z celého města, je docela strašný. V noci je tak hrubý a drsný, že by se dal rozřezat na plátky a hnojit s ním zahradu. Spíš by se dalo hovořit o Smradbaru než Zanzibaru.“

Tehdy byl Stone Town největším trhem s otroky na východoafrickém pobřeží. Ročně sem bylo z kontinentální Afriky importováno přes 20 000 otroků. Dnes se Zanzibar snaží zapomenout na svou temnou minulost. Chce se stát idylickou dovolenkovou destinací se vším všudy. V mnoha směrech je úspěšný. Ze zápachu ve Stone Townu nemusíte mít žádné obavy, ale s kontrasty se setkáte na každém kroku.

Ano, čekají vás nekonečné bílé pláže lemované palmami. Ale pozor, na mnohých z nich se nedá koupat, plavat ani chodit bez obavy, že vám ostny všudypřítomného mořského ježka probodnou chodidlo.

Na vině je jednak zloděj Měsíc, který s železnou pravidelností každých šest hodin plážím odcizí vodu, a pak mělký útes. Ani při přílivu v něm totiž voda nestoupne do výše ramen.

Ano, uvítá vás hotel se službami odpovídajícími vašemu výběru, ale hned za vysokým plotem přes nezpevněnou cestu žijí vesničané v chatrčích mnohdy bez elektriky, pitné vody a práce.

Tropický liják prašné výmoly na silnicích mění v neprůjezdná jezera, jejichž kalnou hladinu místní zádumčivě pozorují ze zápraží potemnělých domků. Jak blízko vedle sebe může žít blahobyt a bída. Ti lidé od vedle vás obsluhují, uklízejí pokoje, přitom rodina našeho číšníka chodila dva kilometry pro vodu.

Ano, Freddie Mercury se jako Farrokh Bulsara narodil na Zanzibaru, ale nikdo neví přesně kde. Snad v domě nedaleko pošty ve Stone Townu. Turista při vstupu do země získá víza, pomalu dříve než mu vyjedou kufry z karuselu (pozor, platba v tvrdé měně pouze v hotovosti), ale hoteliéři a investoři z Česka vyprávějí o systematické korupci a úplatkářství napříč všemi sektory ekonomiky ostrova.

Jen pár metrů za hotelovým plotem žijí domorodci v domech, mnohdy bez vody a...
Tady někde poblíž se měl narodit Freddie Mercury. I když nikdo přesně neví kde,...

Nataženou ruku mají nejen úředníci, ale prakticky každý, s kým přijdete do styku. Prekérním situacím na letišti, v taxíku nebo na trhu se nejsnáze vyhnete, když budete mít po kapsách vždy k dispozici místní papírové bankovky.

Navíc se cítíte lépe, když dáváte maximálně pět tisíc tanzanských šilinků, než jednu kovovou minci v hodnotě dvě eura. Za poponesení bagáže nebo ukázání cesty z bludiště uliček Stone Townu jde o odpovídající bakšiš.

Pemba - zelená sestřička Zanzibaru

Název Zanzibar pochází z perského slova Zinj a arabského el Barr. Překládají se jako černá země nebo také země černých lidí. Libozvučný název dokáže sám o sobě vyvolat touhu seznámit se s tímto slibovaným tropickým rájem.

My Češi v něm slyšíme spíše bar než zemi. Spolu se Zanzibarem, svahilsky Unguja, tvoří autonomní stát Zanzibar ještě jeden ostrov, který se jmenuje Pemba. Leží nějakých 80 kilometrů severně od Zanzibaru. Arabští námořníci mu říkali Al Hutera, což znamená zelený a tuto charakteristiku si zachoval dodnes.

Pobřeží zpevňují husté porosty mangrovníků a vnitrozemí ostrova zalesňuje více než čtyři miliony stále zelených stromů hřebíčkovce vonného. Odtud jeho druhá přezdívka – hřebíčkový ostrov Indického oceánu. 

Pohled z letadla patří k největším zážitkům. Intenzitu dojmů z celého pobytu na Zanzibaru ve velké míře ovlivňuje zvolená lokalita a především počasí.

Emoce ani představy Pemba nevyvolává žádné, protože ji nikdo nezná. Tomu odpovídá i počet turistů na kilometr čtvereční. Zatímco na sousedním Zanzibaru se počítají na tisíce, tady stěží na desítky. Ročně jich sem zavítá maximálně deset tisíc. Levné ubytování naleznou v několika příjemných guest housech nebo třech exkluzívních hotelových rezortech.

Místní obyvatelé, převážně muslimského vyznání, si návštěvníků považují, a když potkáte školáky v charakteristických stejnokrojích, tak na vás dokonce přátelsky zamávají. Najdete tady klid a liduprázdné pláže, kde vám nebude žádný masajský bojovník vnucovat suvenýry tak dlouho, dokud si nějakou sošku, náhrdelník nebo aspoň kroužek nekoupíte. O to více stojí za to zelený ostrov prozkoumat. Stačí si vypůjčit pořádný terénní vůz a vydat se za dobrodružstvím.

Na cestu určitě vyrazíte z letiště ležícím poblíž největšího města ostrova Chake Chake po půlhodinovém letu ze Zanzibaru, protože fungující spojení po moři do přístavu Mkoani, ať už s pevninou nebo sousedním ostrovem, se nám nepodařilo dohledat. Jediná asfaltová cesta vede od jihu z Mkoani do Konde na severním cípu ostrova. Jakákoliv odbočka, s výjimkou zajížďky do přístavu Wete, vás zavede na nezpevněnou komunikaci s pískovým podkladem připomínající tankodrom, kde časté prudké lijáky mění hluboké prašné výmoly v jezera.

Ostrovy leží 6° jižně od rovníku a proto očekávejte tropické podnebí. V říjnu teploty stoupají na 29 – 30 °C a v listopadu a prosinci na 31 – 32 °C. Nejchladněji je v červnu až červenci, s teplotami kolem 28 °C. V dubna a květnu na Zanzibar nejezděte, panuje tam období dešťů.

Po obou stranách nás provázejí tradiční čtvercové přízemní domy postavené z cihel pálených z bahna a s doškovými střechami. Na zápražích sedí domácí a zádumčivými pohledy sledují cvrkot kolem. Většina z nich si večer nerozsvítí a pro vodu chodí kilometry daleko. Po pár kilometrech domy nahradí rýžoviště, palmové a hřebíčkové plantáže, místy neprostupný prales. Často jsme nevěřili, že na každém konci nesjízdné stezky se objeví odloučený hotelový rezort nebo historická památka.

Šnorchlování a potápění

Cílem naší cesty bylo potápění, a proto jsme se vydali přes tropický prales Ngezi až na samý sever ostrova, kde by se měly nacházet nejatraktivnější lokace. Je jich celkem devět a mají různé stupně obtížnosti. Jmenují se Swiss Reef, Shimba Hills a Wall, The Edge, Pole Pole Mountains Scorion Secret, House Reef, Njao Gap a Fundu Gap.

Všechny mají společné jmenovatele. Silné proudy, teplotu vody nad 26 °C, viditelnost v létě 30 až 40 metrů, ale především zdravé a neporušené měkké a tvrdé korály. Zatímco dvě posledně jmenované lokality jsou vhodné pro šnorchlování a potápěče všech úrovní, the Edge nebo Swiss Reef jsou určeny jen pro zkušené potápěče s vyšší certifikací. Na těchto místech lze prý také pozorovat velké pelagické ryby, želvy nebo žraloka bělocípého.

Silné reflektory v noci přilákají před okna“ akvária naruby“ obyvatele útesu, které přes den mnohdy nemáte šanci spatřit.

Při ponorech či šnorchlování v pobřežních reefech na severu Pemby můžete obdivovat živé korály a kolem nich stovky barevných korálových rybiček.

My jsme to štěstí neměli. Absenci větších ryb bych přičítal spíše apetitu místních obyvatel a neúnavné aktivitě rybářů než smůle. Mou domněnku mi potvrdil úžasný ponor na House Reefu, kde se švédským majitelům hotelového rezortu podařilo s úřady vyjednat zákaz rybaření v několikasetmetrové výseči před hotelovou pláží. Jako mávnutím kouzelného proutku se kolem vás najednou objeví zvědavý napoleon, chňápal nebo hejna útesových rybiček. Zahlédli jsme i chobotnici a vzácného chřestivce skvrnoploutvého.

Kdo se nerad noří do hloubek, ale přitom by se chtěl kochat podmořskou faunou a flórou, má na Pembě jedinečnou příležitost. Manta Resort nabízí za 1 700 amerických dolarů za noc unikátní podvodní hotelové apartmá ukotvené přibližně 250 metrů od pobřeží. Pro mnoho zámožných turistů je noc v akváriu naruby závěrečnou tečkou romantického pobytu na Pembě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Ubytování na Zanzibaru
Při výběru ubytování věnujte pozornost nejen vybavení a službám hotelu, ale také jeho umístění na ostrově. Pokud chcete plavat v moři a ne jenom v hotelovém bazénu vybírejte ubytování na nejsevernějším výběžku ostrova kolem vesnic Nungwi a Kendwa. Na Zanzibaru naleznou adekvátní ubytování turisté s omezeným, ale také s rozpočtem bez stanoveného limitu. Ti druzí si užijí resorty na soukromých ostrovech či plážích poskytující služby all inclusive na té nejvyšší představitelné až nepředstavitelné úrovni, ti první pak vše ostatní. Do druhé skupiny se letos hodlá zařadit i luxusní Zuri Zanzibar hotel and Resort zainvestovaný a postavený českou finanční skupinou RSJ.

Jak se dostat na Pembu?
Na Pembu se dá letět z Dar es Salaamu anebo ze Stonetownu, kam také létají mezinárodní spoje z Evropy. Pro trasu Zanzibar-Pemba Zanzibar jsme zvolili místní nejlevnější aerolinky As Salaam Air. Letenka stála 140 dolarů s povoleným zapsaným zavazadlem do 20 kg a kabinovým do 5 kg. Při zakoupení letenky si také přesvědčte, že vaše zavazadla splňují maximálně povolené rozměry. Pracovníky odbavení polního letiště váha a rozměry našich kufrů eminentně zajímala. Když budete mít jen jednoho pilota nestyďte se zeptat, zda si můžete sednout vedle něj na sedadlo kopilota. I když toto sedadlo je pro pasažéry zapovězeno. Pozorovat z Cessny pruhy bílých pláží okružujících malé i velké ostrůvky ztracené v azurově modrém oceánu, zelené koberce mangrovníků, palem a hřebíčkovce vonného, patří k nejsilnějším zážitkům.

Unikátní Manta Resort
Plovoucí třípatrovou konstrukci navrhl v roce 2013 švédský inženýr Mikael Genberg. V úrovni hladiny moře je umístěn obývací pokoj a koupelna obložená tvrdým dřevem z místního pralesa. Na střechu, kam vede žebřík, umístil návrhář mohutné sofa, kde se přes den dá opalovat a v noci pozorovat hvězdnou oblohu a nevídaně zřetelnou Mléčnou dráhu. Hlavní kouzlo, které sem láká turisty, se však skrývá v „suterénu.“ Podvodní pokoj s velkou manželskou postelí, kde stěny nahrazují skleněné tabule. Nocležníci tak mohou sledovat dění pod hladinou v 360 stupních. V noci podvodní svět kolem ložnice osvítí silné reflektory, jejichž světlo před okna přiláká nebývalé množství ryb, chobotnic, korýšů a olihní.

Autoři:
  • Nejčtenější

Podzimní óda na radost. Prozkoumejte bouřlivou přírodu českého Yellowstonu

V České republice se zemětřesení objevují několikrát do roka. Nejvíc aktivní seismickou oblastí je Chebsko, kde se...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlaky do Větřní překonávaly extrémní sklon a hrotovou úvrať

Seriál S jubilejním 60. dílem seriálu Zaniklé tratě zamíříme do jižních Čech. Podíváme se na nejstrmější průmyslovou dráhu u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zažijte Gruzii na vlastní pěst. Stopem, letadlem, vlakem, i po vlastních

Gruzie už dávno není zemí exotickou a zapovězenou, její obliba v posledních letech stoupá. A není divu. Nabízí divoké...

Česká stopa na švédském pancíři. K obraně na severu použili tank z ČKD

Po letech přešlapování se zdá, že čeští vojáci z těžké brigády v Hranicích budou jezdit v obrněncích „Made in Sweden“....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: Hlasujte o nejhezčí fotku úzkokolejky, vítěz získá vouchery

I v září pokračovala naše fotografická výzva pro všechny milovníky železnice. Tentokrát jsme se zaměřili na téma...

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Túry po Slovensku nejen za safíry a rubíny. S mužem, který hledání propadl

Premium Zlato ani stříbro tady nehledejte. Zato safíry nebo rubíny v Cerové vrchovině na Slovensku spatřit můžete. Tedy pokud...

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

Výlet za tyrkysovými jezery v Alpách. Kalkalpen si užijete i na podzim

Letní měsíce už jsou za námi, ale rakouské Alpy nabízejí trasy vhodné i pro brzké podzimní výlety. Jednou z nich je...

Návštěva největšího trhu Jižní Koreje. Ochutnáme všechno, na co narazíme

Krátce po páté odpoledne uzamkne široké ulice Soulu, více než desetimilionové jihokorejské metropole, neprostupná šnečí...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Po malých institucích také ČSOB. Banky začínají nabízet úroky podobné ČNB

Na předchozí zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů...