Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Není všechno zlato, co se třpytí. Zanzibar vám ukáže i odvrácenou tvář

Magický název ostrova Zanzibar evokuje bílé pláže omývané křišťálově čistou vodou, tropické podnebí a romantické západy slunce. Rodiště frontmana kapely Queen Freddieho Mercuryho však ukrývá také exkurzi do světa, který v katalozích cestovních kanceláří nenajdete.

Na první pohled působí Zanzibar jako ideální cíl exotické dovolené, kdy v naší zeměpisné šířce vládne zima a mráz nebo alespoň smog. Skotský cestovatel David Livingstone, často citovaný turistickými průvodci, ho údajně nazval „Nejkrásnějším místem na světě“.

Po příletu zjistíme, že katalogy a propagační příručky sice nelhaly, ale existuje i rub, který dokáže nepříjemně překvapit. Už v roce 1866 stejný cestovatel také napsal: „Nikdo se tady skutečně nemůže těšit dobrému zdraví. Zápach ze dvou čtverečních kilometrů exponované mořské pláže, která je obecným depozitářem špíny z celého města, je docela strašný. V noci je tak hrubý a drsný, že by se dal rozřezat na plátky a hnojit s ním zahradu. Spíš by se dalo hovořit o Smradbaru než Zanzibaru.“

Tehdy byl Stone Town největším trhem s otroky na východoafrickém pobřeží. Ročně sem bylo z kontinentální Afriky importováno přes 20 000 otroků. Dnes se Zanzibar snaží zapomenout na svou temnou minulost. Chce se stát idylickou dovolenkovou destinací se vším všudy. V mnoha směrech je úspěšný. Ze zápachu ve Stone Townu nemusíte mít žádné obavy, ale s kontrasty se setkáte na každém kroku.

Ano, čekají vás nekonečné bílé pláže lemované palmami. Ale pozor, na mnohých z nich se nedá koupat, plavat ani chodit bez obavy, že vám ostny všudypřítomného mořského ježka probodnou chodidlo.

Fotogalerie

Na vině je jednak zloděj Měsíc, který s železnou pravidelností každých šest hodin plážím odcizí vodu, a pak mělký útes. Ani při přílivu v něm totiž voda nestoupne do výše ramen.

Ano, uvítá vás hotel se službami odpovídajícími vašemu výběru, ale hned za vysokým plotem přes nezpevněnou cestu žijí vesničané v chatrčích mnohdy bez elektriky, pitné vody a práce.

Tropický liják prašné výmoly na silnicích mění v neprůjezdná jezera, jejichž kalnou hladinu místní zádumčivě pozorují ze zápraží potemnělých domků. Jak blízko vedle sebe může žít blahobyt a bída. Ti lidé od vedle vás obsluhují, uklízejí pokoje, přitom rodina našeho číšníka chodila dva kilometry pro vodu.

Ano, Freddie Mercury se jako Farrokh Bulsara narodil na Zanzibaru, ale nikdo neví přesně kde. Snad v domě nedaleko pošty ve Stone Townu. Turista při vstupu do země získá víza, pomalu dříve než mu vyjedou kufry z karuselu (pozor, platba v tvrdé měně pouze v hotovosti), ale hoteliéři a investoři z Česka vyprávějí o systematické korupci a úplatkářství napříč všemi sektory ekonomiky ostrova.

Jen pár metrů za hotelovým plotem žijí domorodci v domech, mnohdy bez vody a...
Tady někde poblíž se měl narodit Freddie Mercury. I když nikdo přesně neví kde,...

Nataženou ruku mají nejen úředníci, ale prakticky každý, s kým přijdete do styku. Prekérním situacím na letišti, v taxíku nebo na trhu se nejsnáze vyhnete, když budete mít po kapsách vždy k dispozici místní papírové bankovky.

Navíc se cítíte lépe, když dáváte maximálně pět tisíc tanzanských šilinků, než jednu kovovou minci v hodnotě dvě eura. Za poponesení bagáže nebo ukázání cesty z bludiště uliček Stone Townu jde o odpovídající bakšiš.

Pemba - zelená sestřička Zanzibaru

Název Zanzibar pochází z perského slova Zinj a arabského el Barr. Překládají se jako černá země nebo také země černých lidí. Libozvučný název dokáže sám o sobě vyvolat touhu seznámit se s tímto slibovaným tropickým rájem.

My Češi v něm slyšíme spíše bar než zemi. Spolu se Zanzibarem, svahilsky Unguja, tvoří autonomní stát Zanzibar ještě jeden ostrov, který se jmenuje Pemba. Leží nějakých 80 kilometrů severně od Zanzibaru. Arabští námořníci mu říkali Al Hutera, což znamená zelený a tuto charakteristiku si zachoval dodnes.

Pobřeží zpevňují husté porosty mangrovníků a vnitrozemí ostrova zalesňuje více než čtyři miliony stále zelených stromů hřebíčkovce vonného. Odtud jeho druhá přezdívka – hřebíčkový ostrov Indického oceánu. 

Pohled z letadla patří k největším zážitkům. Intenzitu dojmů z celého pobytu na...

Pohled z letadla patří k největším zážitkům. Intenzitu dojmů z celého pobytu na Zanzibaru ve velké míře ovlivňuje zvolená lokalita a především počasí.

Emoce ani představy Pemba nevyvolává žádné, protože ji nikdo nezná. Tomu odpovídá i počet turistů na kilometr čtvereční. Zatímco na sousedním Zanzibaru se počítají na tisíce, tady stěží na desítky. Ročně jich sem zavítá maximálně deset tisíc. Levné ubytování naleznou v několika příjemných guest housech nebo třech exkluzívních hotelových rezortech.

Místní obyvatelé, převážně muslimského vyznání, si návštěvníků považují, a když potkáte školáky v charakteristických stejnokrojích, tak na vás dokonce přátelsky zamávají. Najdete tady klid a liduprázdné pláže, kde vám nebude žádný masajský bojovník vnucovat suvenýry tak dlouho, dokud si nějakou sošku, náhrdelník nebo aspoň kroužek nekoupíte. O to více stojí za to zelený ostrov prozkoumat. Stačí si vypůjčit pořádný terénní vůz a vydat se za dobrodružstvím.

Na cestu určitě vyrazíte z letiště ležícím poblíž největšího města ostrova Chake Chake po půlhodinovém letu ze Zanzibaru, protože fungující spojení po moři do přístavu Mkoani, ať už s pevninou nebo sousedním ostrovem, se nám nepodařilo dohledat. Jediná asfaltová cesta vede od jihu z Mkoani do Konde na severním cípu ostrova. Jakákoliv odbočka, s výjimkou zajížďky do přístavu Wete, vás zavede na nezpevněnou komunikaci s pískovým podkladem připomínající tankodrom, kde časté prudké lijáky mění hluboké prašné výmoly v jezera.

Ostrovy leží  6° jižně od rovníku a proto očekávejte tropické podnebí. V říjnu...

Ostrovy leží 6° jižně od rovníku a proto očekávejte tropické podnebí. V říjnu teploty stoupají na 29 – 30 °C a v listopadu a prosinci na 31 – 32 °C. Nejchladněji je v červnu až červenci, s teplotami kolem 28 °C. V dubna a květnu na Zanzibar nejezděte, panuje tam období dešťů.

Po obou stranách nás provázejí tradiční čtvercové přízemní domy postavené z cihel pálených z bahna a s doškovými střechami. Na zápražích sedí domácí a zádumčivými pohledy sledují cvrkot kolem. Většina z nich si večer nerozsvítí a pro vodu chodí kilometry daleko. Po pár kilometrech domy nahradí rýžoviště, palmové a hřebíčkové plantáže, místy neprostupný prales. Často jsme nevěřili, že na každém konci nesjízdné stezky se objeví odloučený hotelový rezort nebo historická památka.

Šnorchlování a potápění

Cílem naší cesty bylo potápění, a proto jsme se vydali přes tropický prales Ngezi až na samý sever ostrova, kde by se měly nacházet nejatraktivnější lokace. Je jich celkem devět a mají různé stupně obtížnosti. Jmenují se Swiss Reef, Shimba Hills a Wall, The Edge, Pole Pole Mountains Scorion Secret, House Reef, Njao Gap a Fundu Gap.

Všechny mají společné jmenovatele. Silné proudy, teplotu vody nad 26 °C, viditelnost v létě 30 až 40 metrů, ale především zdravé a neporušené měkké a tvrdé korály. Zatímco dvě posledně jmenované lokality jsou vhodné pro šnorchlování a potápěče všech úrovní, the Edge nebo Swiss Reef jsou určeny jen pro zkušené potápěče s vyšší certifikací. Na těchto místech lze prý také pozorovat velké pelagické ryby, želvy nebo žraloka bělocípého.

Silné reflektory v noci přilákají před okna“ akvária naruby“ obyvatele útesu,...

Silné reflektory v noci přilákají před okna“ akvária naruby“ obyvatele útesu, které přes den mnohdy nemáte šanci spatřit.

Při ponorech či šnorchlování v pobřežních reefech na severu Pemby můžete...

Při ponorech či šnorchlování v pobřežních reefech na severu Pemby můžete obdivovat živé korály a kolem nich stovky barevných korálových rybiček.

My jsme to štěstí neměli. Absenci větších ryb bych přičítal spíše apetitu místních obyvatel a neúnavné aktivitě rybářů než smůle. Mou domněnku mi potvrdil úžasný ponor na House Reefu, kde se švédským majitelům hotelového rezortu podařilo s úřady vyjednat zákaz rybaření v několikasetmetrové výseči před hotelovou pláží. Jako mávnutím kouzelného proutku se kolem vás najednou objeví zvědavý napoleon, chňápal nebo hejna útesových rybiček. Zahlédli jsme i chobotnici a vzácného chřestivce skvrnoploutvého.

Kdo se nerad noří do hloubek, ale přitom by se chtěl kochat podmořskou faunou a flórou, má na Pembě jedinečnou příležitost. Manta Resort nabízí za 1 700 amerických dolarů za noc unikátní podvodní hotelové apartmá ukotvené přibližně 250 metrů od pobřeží. Pro mnoho zámožných turistů je noc v akváriu naruby závěrečnou tečkou romantického pobytu na Pembě.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Ubytování na Zanzibaru
Při výběru ubytování věnujte pozornost nejen vybavení a službám hotelu, ale také jeho umístění na ostrově. Pokud chcete plavat v moři a ne jenom v hotelovém bazénu vybírejte ubytování na nejsevernějším výběžku ostrova kolem vesnic Nungwi a Kendwa. Na Zanzibaru naleznou adekvátní ubytování turisté s omezeným, ale také s rozpočtem bez stanoveného limitu. Ti druzí si užijí resorty na soukromých ostrovech či plážích poskytující služby all inclusive na té nejvyšší představitelné až nepředstavitelné úrovni, ti první pak vše ostatní. Do druhé skupiny se letos hodlá zařadit i luxusní Zuri Zanzibar hotel and Resort zainvestovaný a postavený českou finanční skupinou RSJ.

Jak se dostat na Pembu?
Na Pembu se dá letět z Dar es Salaamu anebo ze Stonetownu, kam také létají mezinárodní spoje z Evropy. Pro trasu Zanzibar-Pemba Zanzibar jsme zvolili místní nejlevnější aerolinky As Salaam Air. Letenka stála 140 dolarů s povoleným zapsaným zavazadlem do 20 kg a kabinovým do 5 kg. Při zakoupení letenky si také přesvědčte, že vaše zavazadla splňují maximálně povolené rozměry. Pracovníky odbavení polního letiště váha a rozměry našich kufrů eminentně zajímala. Když budete mít jen jednoho pilota nestyďte se zeptat, zda si můžete sednout vedle něj na sedadlo kopilota. I když toto sedadlo je pro pasažéry zapovězeno. Pozorovat z Cessny pruhy bílých pláží okružujících malé i velké ostrůvky ztracené v azurově modrém oceánu, zelené koberce mangrovníků, palem a hřebíčkovce vonného, patří k nejsilnějším zážitkům.

Unikátní Manta Resort
Plovoucí třípatrovou konstrukci navrhl v roce 2013 švédský inženýr Mikael Genberg. V úrovni hladiny moře je umístěn obývací pokoj a koupelna obložená tvrdým dřevem z místního pralesa. Na střechu, kam vede žebřík, umístil návrhář mohutné sofa, kde se přes den dá opalovat a v noci pozorovat hvězdnou oblohu a nevídaně zřetelnou Mléčnou dráhu. Hlavní kouzlo, které sem láká turisty, se však skrývá v „suterénu.“ Podvodní pokoj s velkou manželskou postelí, kde stěny nahrazují skleněné tabule. Nocležníci tak mohou sledovat dění pod hladinou v 360 stupních. V noci podvodní svět kolem ložnice osvítí silné reflektory, jejichž světlo před okna přiláká nebývalé množství ryb, chobotnic, korýšů a olihní.

Autoři:
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Permanentky a klobáska u hrobů. Funerální turistika ve Vídni umí žít

Premium V poslední době čím dál více lidí vyráží na funerální turistiku. Navštěvují významné hřbitovy, hrobky, kostnice, putují...

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Cestovatel Valchovník: Afrika, to je úsměv na tváři. Tady jsme pořád nasraní

Premium Začínal jako obyčejný kluk z malého moravského města, který snil o tom, že jednou procestuje celý svět. Svůj sen si...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...