náhledy
Jestli nevíte, co s volným časem, a rádi trávíte chvíle na pláži, vsaďte na Filipíny. S celkovou délkou písčitého pobřeží 36 289 kilometrů je skutečně z čeho vybírat. Pokud na každém ze zdejších ostrovů a ostrůvků strávíte jeden den, máte postaráno o program na dalších dvacet let.
Autor: Profimedia.cz
Chybí vám za domem jezero? Napište si o ně do Kanady, třeba vám nějaké rádi pošlou. Mají jich totiž na rozdávání: přes dva miliony. Přibližně čtrnáct procent všech jezer světa leží právě na území Kanady.
Autor: Profimedia.cz
Hledat v atlasu nejstarší zemi Evropy dá trochu zabrat. Je totiž snadno k přehlédnutí, přestože se ve svých hranicích drží už od 3. září roku 301 našeho letopočtu. Tím rekordmanem je Republika San Marino.
Autor: Profimedia.cz
Která země se může pochlubit tím, že disponuje největším počtem ostrovů? Pokud pošilháváte někam k rovníku, jste vedle. Světovou jedničkou je totiž Norsko. Má jich 320 249. Na kus přesně. Ani Švédsko nezaostává. I když jich má „jen“ 267 570.
Autor: Profimedia.cz
Už zase prší? Nestěžujte si na to v Mawsynramu, městě ležícím v Meghaláji. Prý se jim tam rodí všechny mraky světa, průměrný roční úhrn srážek zde činí 11 872 milimetrů. Jde o nejvlhčí zasídlené místo na zemi. Pro porovnání, v Česku je těch srážek běžně skoro osmnáctkrát méně.
Autor: Profimedia.cz
Říká se, že v Londýně je víc indických restaurací než v Bombaji a Dillí dohromady. Pravda to není. Na druhé straně, indické restaurace v Anglii dohromady drží víc michelinských hvězd než typicky anglické podniky s národní kuchyní.
Autor: ČTK
V povodí Amazonky je vázáno 54 procent sladkovodních zdrojů celého jihoamerického kontinentu. Pokud vás to dostatečně neohromuje, doplníme, že díky Amazonii Brazílie momentálně kontroluje 12 procent celoplanetárně dostupných zdrojů sladké vody.
Autor: Profimedia.cz
Některé poměrně dost rozdílné země mají společné jen to, co nemají. Třeba Nový Zéland, Irsko, Grónsko, Havaj, Aljaška, Cookovy ostrovy, Kapverdy a Tuvalu se mohou společně pochlubit tím, že u nich nežijí žádné původní druhy hadů.
Autor: Profimedia.cz
Nic proti Andorrskému knížectví. Jen to, že když si chcete zaletět do hlavního města tohoto v Evropě šestého nejmenšího suverénního státu, musíte k přistání zamířit do úplně jiné země. Buď Francie, nebo Španělska. V Andoře letiště nemají.
Autor: Profimedia.cz
Žádné dezerty? Kdepak, těch mají v Libanonu dost. Co naopak nemají, jsou pouště. Libanon je tak jedinou arabskou zemí, která se nemůže pochlubit dunami a písečnými pláněmi. Jako jediná země v regionu disponuje i dostatkem vodních zdrojů.
Autor: Profimedia.cz
Jihoafrická republika je jediným státem světa, který nemá jedno nebo dvě, ale hned tři hlavní města. Pravomoci si hezky rozdělila. V Pretorii sídlí výkonná moc, Kapské město si osobuje moc zákonodárnou a Bloemfontein pak soudní.
Autor: Profimedia.cz
V podzemí pařížských katakomb leží ostatky víc než šesti milionů mrtvých. Spíš než poeticky, jako Město nad Seinou, by se tedy měla dvoumilionová Paříž jmenovat Nekropole, nebo tak nějak.
Autor: Profimedia.cz
Když vezmeme v potaz Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island, napočítáme v New Yorku 48 960 restaurací. Následujících 134 let můžete trávit tím, že každou noc budete večeřet v jiném podniku.
Autor: Profimedia.cz
Možná teď dobývají monopol na výrobu elektromobilů a počítají se ke světovým velmocem, ale pořád platí, že na čtyřicet milionů Číňanů stále žije v tzv. yaodong, tradičních obydlích vytesaných ve skalách. Zkrátka v jeskyních.
Autor: Profimedia.cz
Co do napočítaných metrů sice není nejširší na světě, ale i tak je silnice I-10 v Houstonu (kde se jí říká Katy Freeway) rekordní. V určitých úsecích má šestadvacet jízdních pruhů. Přesněji řečeno, má dvanáct hlavních pruhů, osm přivaděčů a šest tzv. řízených pruhů.
Autor: Profimedia.cz
Tádžikistán, Bělorusko, Guatemala a Monako se počítají k posledním dvaadvaceti zemím světa – jež jsou dnes součástí OSN – proti nimž nikdy ve své historii nevedla Velká Británie válku. Můžeme to vyjádřit i tak, že Britové už kdysi válčili se 171 jinými zeměmi.
Autor: Profimedia.cz
I špatné zprávy se dají vnímat pozitivně. Díky Velké Británii byly kalendáře v pětašedesáti zemích světa obohaceny o oslavy Dne nezávislosti. Jinak oslavy Dne nezávislosti mají své místo v kalendářích 163 zemí světa.
Autor: Profimedia.cz