Ačkoliv zdejší krajinu indiáni obývali již přes 8000 let, byli vojáci vedle samotářských zlatokopů pravděpodobně první běloši, kteří takovou nádheru spatřili. Na základě jejich svědectví se také dalo očekávat, že nebudou ani poslední.
První chráněná oblast v USA
Slávu o kouzlu zdejší přírody začali rychle šířit první umělci, kteří Yosemitské údolí navštívili pěšky nebo na koních – spisovatelé, básníci, malíři a fotografové. První hotely a výpravy turistů na sebe skutečně nenechaly dlouho čekat a roku 1864 zde rozhodnutím prezidenta A. Lincolna vznikla vůbec první chráněná oblast v USA.
Zajímavé je, že tento akt se stal podnětem ke vzniku vůbec prvního národního parku na světě i v USA (Yellowstone v roce 1872). Yosemitský národní park vznikl mnohem později, "až" roku 1890, přičemž od roku 1984 je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Dnes patří národní park Yosemite k nejnavštěvovanějším parkům nejenom v Kalifornii, ale v celých USA – odhaduje se, že ročně jej navštíví kolem 4 milionů turistů.
|
Yosemite: Jsou to vrazi |
Unikáty Yosemitského údolí
Ačkoliv svou rozlohou (je téměř dvojnásobně větší, než je plocha našeho největšího okresu Jindřichův Hradec) patří mezi ty větší parky v USA, mezi hlavní atrakce patří malé a sevřené Yosemitské údolí.
Příroda parku také drží několik rekordů – Yosemitský vodopád, nejvyšší v USA a 5. na světě, měří 739 metrů. Kolmá stěna El Capitan je nejvyšší odkrytý žulový monolit na světě a v údolích rostou obří sekvojovce – jedny z největších a nejstarších stromů na světě (nejznámější sekvojová lokalita je Mariposký háj - Mariposa Grove).
Není tedy divu, že scenérie údolí zaklíněného mezi kilometr vysokými žulovými stěnami, z nichž padají desítky vodopádů, tvoří vskutku neodolatelný magnet na turisty.
Většina návštěvníků se ke své škodě spokojí s krátkou zastávkou v údolí, které tak v hlavní turistické sezóně doslova praská ve švech. Přeplněná parkoviště, nákupní střediska, špinavá tábořiště, dopravní zácpy... To vše dnes bohužel také patří k návštěvě Yosemitského údolí.
Není tedy divu, že milovníci přírody a klidu hledají v parku jiná místa, kterých je tu však díky jeho obrovské rozloze stále víc než dost. Když si však odmyslíme nápor civilizace, která na Yosemitské údolí útočí, je toto místo stále jedním z nejscenéričtějších, které lze na světě spatřit.
|
Zápas horolezců na El Capitan
Mezi navoněnými Američany s kamerami na krku potom jako přízrak působí hrstka špičkových horolezců v potrhaných trikách, která v Yosemitském údolí nalezla svůj pomyslný ráj na zemi. Zdolání již zmiňované stěny El Capitan totiž patří mezi vrcholné horolezecké výkony a pustit se do převislé 1100 m vysoké skály vyžaduje nejenom odvahu, ale také dokonalou lezeckou techniku.
Ne všichni jsou však na několikadenní pobyt v kolmé skále připraveni, a tak můžete mnohé pavoučí muže vidět na dně údolí, jak trénují lezeckou techniku na obrovských balvanech.
Vedle fotografů, pěších turistů a horolezců si v rozlehlém parku přijdou na své milovníci zvěře. Z velkých zvířat zde můžeme spatřit například medvěda grizzlyho, jeleny wapiti a ve vyšších polohách plaché ovce tlustonohé. Z 295 druhů ptáků určitě nepřehlédneme modře zbarvené sojky, či americké červenky a vysoko na obloze kroužící sokoly.
Na rozdíl od našich hor však místní zvířata dokonale přivykla lidem, takže není výjimkou, když vám veverky budou zobat z ruky a vaši večeři ze stolu v tábořišti ukořistí rodinka mývalů...
|
Nejoblíbenější trasa na Half Dome
Skutečnou dominantou parku je hora Half Dome, jejíž nezaměnitelný tvar má na svědomí ledovec, který polovinu obrovské kopule obrousil do kolmé stěny. Z celkové délky 1260 km pěších tras patří celodenní výstup na její vrchol k těm nejoblíbenějším (i když rozhodně ne nejsnadnějším), které lze v parku podniknout.
Podle mapy stezka zpočátku vede podél řeky Merced – zdálo by se tedy, že půjde o celkem pohodlnou cestu. Kdo ale na mapě přehlédl nenápadné značky značící vodopády, bude zakrátko po opuštění rušného Yosemitského údolí překvapen strmým stoupáním. Nejprve totiž musíte vyšplhat podél téměř 100 metrů vysokého vodopádu Vernal a poté ještě nad dvakrát vyšší vodopád Nevada.
Samý vrchol dobrodružství pak na vás čeká před závěrečným stoupáním: z bedny si vezmete pár roztrhaných rukavic a vydáte se na strmou žulovou stěnu, držíce se jen za ocelové lano, upevněné ve skále pomocí tyčí.
Kdo však překoná závrať při pohledu dolů do údolí, bude na vrcholu 2695 m vysoké hory odměněn nádherným pohledem do údolí i na zaoblené kopce pohoří Sierra Nevada. Ačkoliv dole pod vámi řádí turistické šílenství, sem nahoru už neproniká ani hluk civilizace ani proslulý kalifornský smog ze vzdáleného San Francisca.
MŮŽE SE HODIT Doprava: Národní park Yosemite leží asi 5 hodin jízdy od San Francisca, v parku najdeme přes 400 km asfaltových silnic. V Yosemitském údolí jezdí zdarma shuttle-busy. Ubytování: V samotném Yosemitském údolí najdeme dva luxusní hotely, většina ubytování „pod střechou“ se soustředí mimo hranice parku. Většina kempů v údolí bývá v sezóně plná – vyplatí se tedy včas rezervovat. Vstup: 20 USD za automobil (platí 7 dní) Více na: www.nps.gov/yose | ||
|
Národní park Yosemite: typická krajina žulových skal |
Yosemite: Typický tvar Half Domu v zapadajícím slunci |
Pohled na Half Dome a Yosemitské údolí |
Výstup na Half Dome vede po hladké a strmé skále |
Pohled na kolmou stěnu El Capitan |