náhledy
K popisování většiny států světa potřebujete atlas nebo mapu. U našich německých sousedů si ale vystačíte s táckem nebo talířem. Jak to? Tím, že si necháte naservírovat typické místní uzeniny, se velmi snadno dokážete zorientovat v geografii velkých měst a spolkových zemí. Každá má svou specialitu.
Autor: Profimedia.cz
Dvacet až pětadvacet centimetrů, to už je na německé poměry pořádná délka. Však jsou taky na své Würzburger Bratwurst páni uzenáři z města Würzburg náležitě hrdí. Zajímavostí rovněž je, že recept výroby obsahuje i víno.
Autor: Christian Bier, Creative Commons
Klobásky s preclíkem se vám zachtělo? Tak to se budete muset vydat do Bavorska. O Weisswurst se hovoří jako o Mnichovské klobáse, ale je k dostání spíše mimo Mnichov. Vyrábí se ze sekaného telecího masa, vepřového špeku, koření. A obyčejné soli, která jí propůjčuje onu typickou bílou barvu.
Autor: Rainer Zenz , Creative Commons
Pochoutka z Hesenska, která navíc není běžně k dostání. Ahle Wurst je totiž zpravidla produktem domácích zabíjaček a dovedností lokálních uzenářů. „Ahle“ je odvozeno od „alt“ – tedy starý. Protože klobása dlouho zraje.
Autor: Hydro, Creative Commons
Weckewerk je jídlo zdomácnělé severním Hesensku a Eichsfeldu - tam se mu říká Weckewurst. Vyroben je z telecích hlav, bůčku, tlustého masa a vývaru. Podává se s bramborem a kyselou okurkou.
Autor: Wurst Depot, Creative Commons
Tlusté párky typické pro Hamburk a sever Německa jsou Knackwurst. Své jméno získal tím, že se při tepelné úpravě jakoby nafouknou a při prvním nakrojení či rozlomení udělají typické hlasité „knack“.
Autor: ČTK
„Guláš s pěti“ je klasikou Česka, ale „Tři s chlebem“ - respektive Drei im Weckla - vám nabídnou jen v Norimberku. Právě tak se totiž podává ten nejklasičtější Nürnberger Rostbratwurst. Tyto velice oblíbené bílé klobásky se vyrábí z vepřového masa bez šlach, se slaninou a majoránkou.
Autor: Alexander Kaiser, Creative Commons
Jak název napoví, Thüringer Leberwurst je doma v Durynsku. I když je k dostání „ve střívku“, podle našich měřítek je to spíš než klobása variace na zabijačkovou játrovou paštiku. Vyrobená je z vepřového masa, jater a koření. Její typická chuť je daná majoránkou a následným uzením.
Autor: Tom Koehler, Creative Commons
Další typickou záležitostí z Durynska, která připomíná spíš českou zabijačku, je Thüringer Rotwurst. V Německu by se asi cítili tím přirovnáním dotčení, ale co do vzhledu je to trochu jiné jelítko. Jen tedy, plecko potřebné na jeho výrobu se nejprve nakládá do slaného láku.
Autor: CTHOE, Creative Commons
Vývozní artikl německých uzenářů, který se u nás moc dobře zabydlel. Frankfurtské párky máme rádi. Ovšem pojmenování Frankfurter Würstchen si smí vysloužit jen ty, které čistě z vepřového masa vyrobili ve Frankfurtu nad Mohanem. Jí se tu vždy v páru a s hořčicí a křenem.
Autor: Silar, Creative Commons
S pro buřty a klobásy nezvyklou přísadou se o slovo hlásí i Coburger Bratwurst. Názvem naznačuje původ z města Coburg. Vyráběný je ze směsi vepřového a hovězího masa, ale také i z vajec.
Autor: Presse03, Creative Commons
Se sekanou z benzínky v Regensburgu nepočítejte. V Řezně vám totiž nařezají – podélně – a opečou Regensburger Wurst. Doprovází ho sladká hořčice, ostrý křen a kyselé okurky. Regensburger je taky základem pro zdejší wurst-salát, s octovou marinádou.
Autor: Rainer Zenz , Creative Commons
Chcete jeden, ale dostanete dvě půlky. A ještě k tomu drze trčící z housky. Co to znamená? Nejspíš to, že jste zavítali do Kulmbachu. Dlouhá úzká klobása z telecího masa je pro město typická.
Autor: Benreis, Creative Commons
Svým složením zrovna chuťové pohárky neškádlí. Stippgrütze se totiž vyrábí z odřezků srdce, ledvin a jater. Receptů existuje řada, ale v žádném nechybí ječná krupice, maso a velmi vysoký podíl tuku. Pokrm je typický pro kuchyně Westfálska.
Autor: Tamorlan, Creative Commons
Jihoněmecká specialita, zvláště pak v Baden-Württenberg. Preferovaná svačinka i hvězda každého grilování. Nechybí v ní hovězí maso a vepřový tuk.
Autor: Bernd Gross, Creative Commons
Lehce uzená klobása z libového masa, bůčku, cibule a koření, kterou na talíři ji zpravidla doprovází dušená kapusta. Tak to je prosím Bregenwurst. Za místní specialitu je považován v Dolním Sasku.
Autor: Profimedia.cz
Na počátku 19. století napadlo německé uzenáře nakládat klobásy a salámy před zráním do piva značky Bock. A tak na sebe dlouho nenechal čekat první Bockwurst. Původně byl specialitou jen na předměstí Bayernu, než jako dnes už pro město charakteristická specialita přesídlil do Mnichova.
Autor: Raimond Spekking , Creative Commons
Braunschweiger je rozšířený v jižním Dolním Sasku, Severním Hesensku, východním Vestfálsku a jihozápadě, v Sasku-Anhaltsku. Je zkrátka univerzální. S recepturou přípravy je to ale složité, jeho regionální variace se dost liší.
Autor: Profimedia.cz
Jako občerstvení nemůže Pinkel chybět na stole v Oldenbursku a Brémách. Je to uzená hrubozrnná klobása, většinou grilovaná. Typicky servírovaná s dušenou kapustou, nebo jako součást jiných pokrmů, jako Eintopf.
Autor: ČTK
Kohlwurst, též také Lungenwurst. Jednoduchá, silně uzená klobása. Vyrobená z vepřového masa, vepřových plic, špeku a koření. Podává se především s vařeným zelím - například s Knieperkohl, kysaným z okresu Prignitz. Je oblíbená především na severovýchodě a severozápadě Německa.
Autor: Benreis, Creative Commons
Knipp pochází z Dolního Sazka. Byl dlouho považován za „jídlo chudých“. Něco jako naše masové haše ze závodních jídelen. Vyrábí se z ovesných krup, prasečí hlavy, bůčku, kůže, hovězích nebo vepřových jater. Podává se s chlebem nebo s bramborami, ale také s jablečným pyré či červenou řepou.
Autor: Gerd Fahrenhorst, Creative Commons
Máte chuť na něco mezi měkkým salámem a fašírkou? Tak to bude nejspíš Gelbwurst, který je typickou záležitostí Bavorska. Regionálně existují různé varianty přípravy. Pokud si chcete zariskovat, zkuste třeba Hirnwurst. V tom je namletý i mozeček.
Autor: Hermann K, Creative Commons