Pozor, jen pro náročné. Dokonalost v největším zážitkovém světě v Rakousku

aktualizováno 
Krásné středisko Wilder Kaiser v Tyrolsku se může chlubit hned několika rekordy. Pokud se sem vydáte - a je úplně jedno, jestli s rodinou, nebo sami - připravte se na koncentraci zážitků, jaké si vůbec v letním alpském rakouském světě dokážete představit.

Jen tak mimochodem, Rakousko v létě už dávno není dovolenkovým outsiderem. Ty tam jsou doby, kdy jsme před deseti lety hledali na výšlapu k vrcholům otevřené horské chaty a lanovka jezdila v údolí jedna jediná.

Dnes patří letní dovolená v Rakousku k rovnocenným hráčům na trhu. Možná dokonce k tomu dražšímu, co lze vůbec v Evropě momentálně pořídit. Nejrůznější lokality a střediska sbírají prestižní ocenění, padají tu návštěvnické rekordy, počty turistů se geometricky zvyšují.

Fotogalerie

A Wilder Kaiser má mezi nimi opravdu výsadní postavení.

Kde se neutlučete nudou

Wilder Kaiser-Brixental leží v Tyrolsku, řeklo by se na dohled rakousko-německých hranic. Nějakých 500 kilometrů od Prahy, sto kilometrů od Mnichova, jedenáct kilometrů od hraničního Kufsteinu na dálnici A12. Opravdu výhodná pozice.

Popravdě řečeno o Wilder Kaiser jsem vůbec nestála. Ani trochu. Vlastně jsem ani tak nějak netušila, že mezi Kufsteinem a Kitzbühelem je ještě něco, co by stálo za prozkoumání. Roky jsem to tu míjela naprosto bez povšimnutí na cestě k rakouským ledovcovým oblastem. Ale pak se narodily děti.

S manželem jsme začali hledat přívětivé místo, kde bychom nestrávili transportem na vrcholy dlouhé desítky minut, ale maximálně čtvrt hodiny. Kde by pro děti bylo zázemí, výhody, nepřeberné množství aktivit. Kde bychom se my dospěláci nemuseli utlouct nudou.

Pohled do Bavorska a na řeku Inn

Pohled do Bavorska a na řeku Inn

A pak jsme objevili tenhle tytorlský ráj, o kterém jsme neměla ani ponětí. Je to takový skutečný letní „kolotoč“. Spojená údolí čítající několik obcí (Going, Ellmau, Scheffau, Söll, Itter, Hopfgarten, Westendorf, Brixen) vytváří uzavřený ovál, v jehož středu se vzdouvá část Kitzbühelských Alp. Pohoří, které je v létě rozsáhlým zážitkovým rájem pro děti i dospělé.

Kolik NEJ lze vměstnat do jednoho místa

A pak je tu masiv, kvůli němuž sem váží cestu evropské televizní týmy a filmové produkce a jehož obejití patří k zásadním túrám v Alpách. Celkem 65 kilometrů, pět dnů a pět tisíc výškových metrů obkružuje jeden z nejfotografovanějších horských hřebenů v Rakousku - Wilder Kaiser.

Pro naše děti je středobodem Ellmau, jedno z městeček, kde bydlíme a kde se mimochodem natáčí slavný německo-rakouský seriál Doktor z hor. Pro mě je ale Wilder Kaiser zajímavou směskou nejrůznějších NEJ, která si jen dokážu představit.

Tak například - najdete tu nejdelší „bosonohou“ stezku v Rakousku (rozuměj - chodí se tu bosky, zážitkový svět Hexenwasser). Jednu z nejfilmovanějších obcí v Rakousku (Ellmau). Nejvýše položenou otáčivou restauraci v Rakousku (na Hohe Salve). Nejvýše položený kostel tamtéž. Nejstarší horský zážitkový svět v Alpách (Hexenwasser). Nejkrásnější vyhlídku Tyrolska s pohledem na 73 třítisícovek (Hohe Salve). Největší horský zážitkový region v Rakousku (celá lokalita). Největší oblast na světě spolu s Kitzbühelem pro E-Bike (čili elektrokola).

Horský zážitkový svět Ellmi´s Zauberwelt na vrcholu Hartkaiser nad Ellmau

Horský zážitkový svět Ellmi ́s Zauberwelt na vrcholu Hartkaiser nad Ellmau

Horský zážitkový svět KaiserWelt Scheffau na vrcholu Brandstadl

Horský zážitkový svět KaiserWelt Scheffau na vrcholu Brandstadl v 1 650 m.n.m.

Mimochodem tu najdete také jedno ze tří největších lyžařských středisek v Rakousku. A podle hlasování 50 tisíc lyžařů jde hned o druhé nejlepší lyžařské středisko v Alpách vůbec pro rok 2016. To jen tak pro připomenutí.

O skákání na trampolíně a domečku na kuří nožce

Lyžování v letním parnu samozřejmě nepadá v úvahu. My máme dnes na programu horské kolo. Dohromady 400 kilometrů tras nemáme šanci projet, s malými dětmi za zády nám bohatě stačí menší cyklistická porce. Je právě deset hodin, dole pod lanovkou čile kvete obchodní ruch na místním bleším trhu a my vyvážíme kola a ratolesti v různém věkovém složení na Brandstadl do 1 650 metrů nad mořem.

Mého manžela snad nejvíce zajímá, jak dostaneme horská kola s dětskými sedačkami do lanovky. Dostaneme. Rakušáci jsou i na objemnější „zavazadla“ připraveni.

Brandstadl je pro hodně návštěvníků srdcová záležitost. Ale ne pro mě. Mě mnohem více okouzlil osamělý vrchol Hohe Salve. Magická zakulacená hora, naprosto atypická v porovnání s okolními hřebeny. Ale Brandstadl si naše děti zamilovaly.

Nahoře na plochém vrcholu totiž našly svůj dětský svět. V lese za dřevěnými hradbami ukrytý přírodní „císařský“ ráj dokáže opravdu nadchnout a i naprosto nehraví rodiče najednou začnou létat letadlem, prozkoumávat schovávačky, snažit se vecpat do otáčivého domečku na kuří nožce nebo vyskočit co nejvýše na zabudované trampolíně právě tak, aby se za nimi na fotce objevila nepřekonatelná monumentálnost masivu Wilder Kaiser. Přiznávám, i já skáču.

Pohled na Wilder Kaiser

Pohled na Wilder Kaiser

Výhled z Hohe Salve na Vysoké Taury

Výhled z Hohe Salve na Vysoké Taury

Horských zážitkových světů je v této tyrolské oblasti celkem šest. Každý je jiný, s jinou náplní. Mě dostal ten nejstarší, který začal vznikat jako první v Rakousku před 15 lety z nápadu několika lidí, mimo jiné i šéfa místních lanovek Waltera Eisenmanna.

Dobrá rada

Vyžádejte si od ubytovatele tzv. návštěvnickou kartu (Gästekarte), pokud ji nedostanete automaticky. Umožní vám slevy na lanovky, do bazénu a na řadu jiných atrakcí a zážitků. Noste ji všude s sebou.

Hexenwasser neboli „čarodejnická voda“, to je na šedesát zastávek, stanic, které se točí výhradně okolo horské vody a vede k nim nejdelší „bosonohá“ stezka v Rakousku. Prostě se zujete, strčíte boty do vtipné úschovny a vyrazíte.

A pak se donekonečna vy i děti máčíte a cachtáte a cákáte a plníte úkoly v průzračně čisté vodě v pitné kvalitě (u některých úkolů lze rovnou pít) a vlastně se vám vůbec nechce na výšlap, který byl původně v plánu.

Jak se nebát krav

My jsme ale stále na kolech. Vyjíždíme z Brandstadlu po šotolinové cestě, která kopíruje sjezdovku, a míříme na vedlejší vrchol Hartkaiser. Tamní zážitkový svět Ellmi ́s Zauberwelt je taky motivace, jak udržet děti v sedačkách a v sedlech.

Po příjemném sjezdu narážíme na zákaz. Kola dále nesmí. Vedlejší náhradní cesta ale vrchol míjí a padá přímo do údolí. Je rozhodnuto. Vracíme se na Brandstadl. Nutno podotknout, že výšlap nahoru s patnáctikilovou dětskou zátěží patří k tomu vymazlenějšímu, co jsem kdy šlapala. Nedivím se, že jen minimum „šílenců“ jede stejným směrem.

Ordinace seriálového Doktora z hor

Ordinace seriálového Doktora z hor

Dětský svět na vrcholu Brandstadl

Dětský svět na vrcholu Brandstadl v 1 650 m. n.m.

Na Brandstadlu se dělíme na dvě skupiny. Ta dětská vyráží do výtvarné dílny, která v zimě slouží jako základna lyžařské školy, chlapská obrací kola a dává sólo sjezd do údolí. Čtrnáct kilometrů, po šotolině, někdy v úzkých zatáčkách tak pro jednoho (pozor - část stezky, kde je zákaz kol, pro kola s dětmi na sedačkách opravdu není), jindy mezi kravami. Jednoduše - chlapi sobě.

O dobrém jídle a ranním pohledu na Grossglockner

A pak je tu to jídlo. To tak nějak k Alpám prostě patří. Namazat si s sebou nahoru rohlík je vysloveně škoda. Tady najdete na padesát horských chat a další desítky podniků dole v údolí. A neochutnat jejich nabídku se rovná téměř společenskému faux pas.

Zapomeňte ale na uniformní, neautentické restaurace s hranolky a kuřecím řízkem. Tyrolsko je regionem, kde se snaží co nejvíce vařit z lokální produkce typická, neošizená jídla: špek, domácí chléb, maso z místní zvěře, dary lesa. Mléko od místních sedláků je tu základní surovinou.

Upřímně říkám - jsem totálně nemasový typ. Ale osobně jsem se zamilovala do salámu z místních jelenů a kamzíků. Jako jediný v celé oblasti ho nabízí penzion a Gasthof „Jägerwirt“ ukrytý vysoko na stráních nad městečkem Scheffau.

Panorama masivu Wilder Kaiser

Panorama masivu Wilder Kaiser

Restaurace v nadmořské výšce 886 metrů stojí na úpatí masivu Wilder Kaiser s výhledem, který krájí bližší i vzdálené vrcholky jako máslo. Majitelé Andreas Salvenmoser a Martin Schipflinger to vzali za dobrý konec. Čerstvé jídlo vaří bez chuťových „zesilovačů“ a chemických přísad, každý den přichází s novými nápady obměněné podle sezony a navíc několik ocenění k tomu. Už chápu, proč i v zimě hosté váží v podstatě dobrodružný výjezd z údolí na zdejší horské zasněžené pastviny.

Užít si tu můžete i snídaně na vrcholu. Pro lenivé je snadno dosažitelný čarovný kopec Hohe Salve. Vyvezete se lanovkou nahoru do 1 829 metrů nad mořem a pak se usadíte na nejvýše položenou otáčivou terasu v Rakousku s nejkrásnějším výhledem v Tyrolsku. Odtud uvidíte více než sedmdesát třítisícovek!

Číšnice vám naservíruje domácí jahodovou marmeládu, volská oka z domácích vajec, domácí chleba i špek a vy mlsáte, otáčíte se, obdivujete Grossvenediger, Vysoké Taury, Zillertal, Grossglockner. A koukáte na paraglidisty, jak rozevírají svá křídla a vydávají se na výlet nad jedním z nejhezčích regionů Alp.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Největší zážitkový alpský svět
V oblasti Wilder Kaiser - Brixental naleznete celkem šest horských zážitkových světů.
1. Hexenwasser Söll - první horský zážitkový svět v Rakousku. Plný vodních hrátek, s nejdelší "bosonohou" stezkou v Rakousku. www.hexenwasser.at
2. Ellmi ́s Zauberwelt - najdete ho na vrcholu Hartkaiser nad Ellmau, přírodní pohádkový a kouzelnický svět, kde žasnou i dospěláci. www.ellmi.at
3
. KaiserWelt Scheffau - vyjedete na vrchol Brandstadl, objevíte výtvarnou dílnu i císařskou dřevěnou pevnost uprostřed lesa. www.kaiserwelt.at
4. Filzalmsee - dobrodružný jezerní a bažinný svět v Brixen im Thale. www.filzalmsee.at
5. Hohe Salve - tyrolský vyhlídkový vrchol číslo jedna, 360 stupňů s pohledem na více než 70 třítisícových vrcholů, nejvýše položený kostel v Rakousku a nejvýše položená otáčivá terasa v Rakousku
6. Alpinolino Westendorf - park plný napínavých objevů a úkolů, zábavy a dobrodružství , vše v přírodní podobě. www.westendorf.at/de/alpinolino.html

Co ještě vyzkoušet
Golf - přímo v Ellmau naleznete dvě golfová hřiště, čtyři jsou v Kitzbühelu a sedm dalších v dosahu jedné hodiny autem, www.golf-kitzalps.at
Bazén a koupaliště "Kaiserbad" - najdete tu venkovní tobogány, nový wellness a dětský pirátský svět - denní vstupenka s návštěvnickou kartou dospělí 7,80 eura (205 Kč), děti od 6 let 3,90 eura (100 Kč), www.kaiserbad.com
E-Bike - Wilder Kaiser patří k největším oblastem na světě pro E-Bike cykloturistiku. V půjčovnách je k dispozici 275 elektrokol a 75 nabíjecích stanic.
Turistika a vysokohorská turistika - najdete tu více než 700 kilometrů udržovaných turistických stezek všech stupňů obtížnosti. Můžete se vydat na krátké rodinné túry, případně vyrazit na několikadenní náročné přechody. K tomu nejnáročnějšímu patří pětidenní túra kolem masivu Wilder Kaiser s převýšením 5000 m a celkovou délkou 65 kilometrů.
MTB - najdete tu více než 400 kilometrů tras pro horská kola a bikepark.
Paragliding - mezi masivem Wilder Kaiser a Brixentalem panují ideální podmínky. Jedinečným místem pro start je samostatně stojící vrchol Hohe Salve. V oblasti působí několik profesionálních center pro tandemové lety a začátečníky.
Po stopách seriálu "Doktor z hor" - slavný seriál se natáčí právě v této oblasti. Můžete se vydat na výšlap Doktora z hor, prohlédnout si místa natáčení, zúčastnit se rodinného E-Bike cyklovýletu po stopách seriálu atd.

Co ještě?
Navštivte chovnou stanici lipicánů, vydejte se na canyoning, můžete se vyřádit na lezecké stěně v Kaiserbadu, vydat se na organizovaný výšlap na východ slunce, projít si muzeum v Ellmau, vychutnat si pravidelnou úterní Ellmauskou letní noc a spoustu dalšího.

Web
www.wilderkaiser.info
www.skiwelt.at
www.jaegerwirt-scheffau.at

Jak se tam dostat:
Můžete volit ze dvou dálničních tras. Přes Regensburg, Mnichov, Rosenheim, Kufstein. Nebo přes Linec, Salcburk, Rosenheim, Kufstein. Z Prahy je to přibližně 500 kilometrů. Pozor na bavorské dálnici A8 před Rosenheimem ve směru od Mnichova, a pak dále na A93 ve směru na Kufstein - je tu řada uzavírek. Popojíždí se , nebo dokonce stojí před křižovatkou Dreieck Inntal. Vyhněte se raději napjatým víkendovým časům.

Jak jezdí lanovky:
V provozu je aktuálně 13 lanovek s provozní dobou 8.30 - 17.30 hodin, pozor - některé začínají později nebo končí dříve. Většina lanovek jezdí do 22. října, lanovka v Ellmau na Hartkaiser dokonce do 5. listopadu.

Kolik to stojí
Můžete si zakoupit jednu konkrétní jízdu nebo zážitkovou turistickou kartu ("Wanderpass"), která vám umožní neomezené používání lanovek. Jednodenní "Wanderpass" stojí s návštěvnickou kartou 22 eur (570 Kč), ročníky 1999 - 2001 zaplatí 16,50 eura (430 Kč), děti 11 eur (285 Kč), ročníky 2013 a mladší jezdí zdarma. Jednotlivá jízda nahoru a dolů do údolí vyjde například v Ellmau na Hartkaiser na 20,50 eura (540 Kč), děti na 11 eur (285 Kč).

Pozor - v období od 30. 9. do 5.11. 2017 jezdí děti do 15 let zdarma, pokud si jeden rodič koupí minimálně třídenní "Wanderpass".

Ceny ubytování:
Wilder Kaiser je jeden z největších lyžařských "kolotočů" v Rakousku a patří rozhodně ke dražším údolím. V Ellmau zaplatíte za standardně příjemný, upravený apartmán o velikosti 70 m2 v hlavní letní sezoně pro čtyři osoby přibližně 140 eur (3 680 Kč) na noc, luxusnější a větší apartmány se pohybují okolo 200 a více eur za noc (5 250 Kč).

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Místo Prahy plné turistů jeďte do Olomouce, radí The New York Times

Letecký pohled na centrum Olomouce.

Cenné lákadlo turistů především ze Spojených států získala nyní Olomouc. Objevila se totiž v článku prestižního deníku...

Další z rubriky

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

VIDEO: Hledání Českého moře. Dokonalý zážitek hledejte vysoko v horách

Spálený vrch a příliv

Ano, Česko moře nemá. Ale pozorovat na vrcholcích tuzemských hor počasí při inverzi teplot je stejně povznášející, jako...

Když vás začne Chorvatsko nudit, zkuste exotickou Bosnu

Kravica

Máte pocit, že Chorvatsko vás už nemůže ničím překvapit? Zkuste vnitrozemí sousední Bosny a Hercegoviny. Vjedete do...

Najdete na iDNES.cz