Waterloo se sesouvá

aktualizováno 
- Ční tam uprostřed rovinaté krajiny, z jeho vrcholu se do okolí rozhlíží kamenný lev. Tam, kde se před mnoha léty střetla znepřátelená vojska, dnes leží pole a louky a mezi nimi roztroušené zemědělské usedlosti. Waterloo.
Kopec hlíny do výšky čtyřiceti pěti metrů nechal navršit holandský král na počet památné bitvy, která se v polích nedaleko Bruselu udála v roce 1815. Napoleon Bonaparte a jeho slávou ověnčená francouzská armáda tu dostala na frak od Angličanů a Prusů, a holandský princ Vilém II. Oranžský tu došel k újmě. Kopeček stojí právě na místě, kde ke zranění došlo a korunuje jej osmadvacetitunová socha lva na vysokém pedestalu.
Kopečku, který u Waterloo stojí již přes sto sedmdesát let (postaven byl ve dvacátých letech 19. století), se však v poslední době moc dobře nedaří. Deště a nebývale sněživá zima jej dokonce ohrozily natolik, že musel být v únoru pro veřejnost uzavřen.
Trhlina, která už delší dobu dělala starosti místnímu turistickému středisku, prorostla do té míry, že se kopeček začal sesouvat na stranu. Při průměru 169 metrů to sice není znatelný pohyb, nicméně obavy z větších posuvů přiměly valonské ministerstvo pro územní plánování k vyčlenění částky v hodnotě téměř padesáti milionů korun na jeho zpevnění.
Pokud všechno dobře dopadne, měli by návštěvníci Waterloo mít možnost s námahou vystoupat po strmých 266 schodech na vrchol kopce už během března.
Ti, již vrchol zdolají, si na pedestalu sochy mohou s pomocí orientační tabule prohlédnout hlavní místa bitvy a památníky, které tu zbyly na počest hrdinství vojsk jednotlivých států.
Památná bitva se odehrála 18. června 1815 nedaleko Braine L'Alleud, pojmenována byla podle Waterloo proto, že z místního hostince anglický generál Wellington psal svoji depeši o porážce Napoleona. Návrší se lvem stojí v podstatě na tehdejší obrannné linii anglických vojsk.
Z vyhlídky pod lvem můžete shlédnout, kde se bitva odehrávala: opevněnou farmu Hougormont, usedlosti La Haie-Sainte a Papelotte, v dálce pak okolní vesnice, v nichž si jednotlivé armády udělaly své zázemí:  Braine L'Alleud, Lasne - Plancenoit, Genappe.
Pro dokreslení atmosféry bitvy se v malém kinosále při vstupu do Muzea promítá krátký hraný film, k dispozici jsou i detailní mapy a zákresy bitev. Místní historická společnost tu navíc čas od času přehrává bitvu v dobových kostýmech a zbraních.
Ve Waterloo je toho k vidění ještě více. Například starý zájezdní hostinec, ve kterém před bitvou spal anglický generál Wellington, byl změněn na muzeum a kromě plánů bitvy a osobních věcí Wellingtona i Napoleona jsou v něm k vidění například i generálovi depeše v době bitvy. Napoleon strávil noc před bitvou ve čtyři kilometry vzdálené usedlosti Le Caillou na Chaussé de Bruxelles. Tu lze navštívit také, stejně jako Panorama bitvy na úpatí kopečku. Informace o všech památkách Waterloo vám podají v turistickém informačním centru na telefonním čísle 0032-2-3549910. Vstup na vrcholek stojí čtyřicet franků (asi 36 korun), hromadná vstupenka do všech památek 385 Bf (350 Kč).

Na vrchol strmého návrší vede 266 schodů. Pro veřejnost by měly být otevřeny opět od března.

Autor:
Témata: Belgie, Brusel, Socha

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Najdete na iDNES.cz