Jak procestovat levně celou Evropu? Využijte spolujízdu

aktualizováno 
Cestovatelé s dobrodružnější povahou mohou na svých cestách ušetřit tisíce. Stačí využít spolujízdu, neboli předem domluvený internetový autostop, kterou dnes nabízí řada internetových serverů. Levně se tímto způsobem dá procestovat spousta zemí.

Chcete se nechat svézt? | foto: Profimedia.cz

Spolujízda je většinou bezplatná internetová služba, kde řidiči inzerují plánované cesty s cílem zaplnit místa v poloprázdném autě a snížit náklady na benzin. Internetoví "stopaři" zase hledají, s kým by se mohli svézt.

Ve srovnání se sousedními zeměmi, především Německem, Rakouskem a Polskem, Češi spolujízdu zatím využívají omezeně. Stále víc cestovatelů si ale uvědomuje výhody rychlého a levného cestování, kdy se při troše pružnosti a odvahy dá projet téměř celá Evropa.

Překonejte obavy, radí cestovatelky

Například Kristýna plánovala na poslední chvíli zimní dovolenou. Přátelé z Francie jí nabídli ubytování ve vlastní horské chatě, ale cesta do Alp představovala značné náklady. Silvestrovské letenky i jízdenky na autobus se šplhaly vysoko přes 5 tisíc korun. Nakonec se na doporučení kamarádky porozhlédla po internetu a našla mladého inženýra, který dojížděl do Ženevy za prací. Za pouhou tisícikorunu ji podstatně přiblížil kýženému cíli, odkud si ji přátelé už vyzvedli.

Snaha ušetřit přivedla k vyzkoušení spolujízdy i Lucii. Ta zjistila, že počínaje 26. narozeninami začne přicházet o spoustu slev, kterých do té doby využívala jako studentka. Cena zpáteční jízdenky do rodné Ostravy se tak vyšvihla téměř na 900 Kč, což značně vyčerpávalo její rozpočet.

"Když pomalu hrozilo, že rodiče zapomenou, jak vypadám, rozhodla jsem se dodat si odvahy a zkusit spolujízdu. Poprvé jsem sice měla trochu obavy, ale ty se brzy rozplynuly a dnes už ji využívám naprosto běžně," pochvaluje si Lucie nový způsob cestování. Cesta přes celou republiku ji tak vyjde na pouhých 250 korun. A celkové zkušenosti jsou prý povětšinou dobré, až na  několikahodinový nedobrovolný poslech Evropy 2 a sblížení s jednou přítulnou čivavou.

Ilustrační snímek

Řidiče si můžete ověřit

Před několika lety se v na českém internetu začaly objevovat první stránky pro spolujízdu (spolujizda.com, spolujizda.net či studentský waybook.cz), které však kromě nepřehledné grafiky trpěly také nedostatkem uživatelů. A některé z nich navíc požadovaly za zprostředkování služby poplatek v řádech stokorun.

S vítanými inovacemi přišel před několika měsíci server Jízdomat (www.jizdomat.cz), který aplikaci propojil s Facebookem a mapami Googlu a zavedl systém hodnocení řidičů a upozornění na oblíbené trasy prostřednictvím e-mailu. Díky Facebooku se uživatelé mohou předem 'seznámit' s potenciálním řidičem/spolujezdcem, případně zjistit, nemají-li nějaké společné známé, kteří by mohli podat reference.

Spojení s aplikací Googlemaps zase umožňuje hledat alternativní jízdy v okolí cílového místa. "U každé vypsané jízdy jsme díky Google Maps schopni zjistit danou trasu. Když pak jiný uživatel hledá jízdu z Prahy např. do Velkého Meziříčí, dokážeme mu nabídnout i jízdu z Prahy do Olomouce, protože víme, že Velké Meziříčí je od původní trasy vzdáleno jen cca 1 km a danému řidiči se vyplatí nepatrně si zajet," vysvětluje Jan Mittner, jeden z otců Jízdomatu.

Zahraniční spolujízda

Přestože na českých spolujízdních serverech zatím jednoznačně převládají jízdy na krátké i delší vzdálenosti v rámci České republiky a Slovenska, s příchodem letní sezony roste také nabídka zahraničních cest. "Nejčastěji se objevují nabídky spolujízdy do Německa, Rakouska, Francie, Itálie a Holandska. Výjimkou ale nejsou ani jízdy do Chorvatska, Řecka, Bulharska či dokonce Turecka," potvrzuje Mittner. Pokud cestujete na delší vzdálenost a nedaří se vám najít přímou jízdu, je možné zkombinovat nabídky několika serverů.

Mezinárodní spolujízdu zprostředkovává také evropský server ride4cents.org, případně jeho česká mutace jeduzakorunu.org. Zde je pro zvýšení bezpečnosti nutné se zaregistrovat, pokud chce uživatel navíc získat označení "důvěryhodný", musí zaslat dva naskenované osobní doklady potvrzující jeho totožnost.

Ceny zahraničních jízd závisí také na celkovém obsazení automobilu, orientační cena cesty z Prahy do Paříže se tak může pohybovat od 350 do 770 korun, do Budapešti okolo 190 až 380 Kč a z Brna do Athén od 600 do 1 200 korun.

Zahraniční weby

Autoři:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Chovejte se konečně slušně, vzkazuje poblázněným turistům Bali

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Sociální sítě Instagram a Facebook ničí jeden z posledních rájů na Zemi. To kvůli nim na Bali přijíždějí turisté, aby...

Tisíce zraněných. Kvůli kluzkému mostu musí architekt zaplatit odškodné

Most navržený slavným architektem Santiagem Calatravem.

Slavný architekt Santiago Calatrava musí Benátkám zaplatit odškodné 78 tisíc eur, více než dva miliony korun. Podle...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Kvíz: Poznejte turistické zajímavosti v Česku a na Slovensku

Na kánoi v Lednicko-valtickém areálu

Český ráj, Vysoké Tatry nebo Brdy zná téměř každý český turista. I v těchto místech ale můžete objevovat souvislosti,...

Další z rubriky

Majitelé nevěstinců v Amsterodamu chtějí více vitrín a hotel pro prostitutky

Čtvrť červených luceren v Amsterodamu

Za výlohami ozářenými světlem červených neonů vykonávají stovky prostitutek podél malebných amsterodamských kanálů...

Za málo dřiny hodně muziky. Výstup na Sivý vrch si rozhodně nenechte ujít

Vrchol Sivého vrchu se rychle přibližuje.

Sivý vrch je nejzápadnějším výrazným vrcholem Západních Tater a vlastně i celého Tatranského hřebene. Tato 1 805 metrů...

Magie Berchtesgadenu. Prožili jsme čtyři dny v Alpách nad jezerem Königssee

Scenérii s jezerem Obersee (blíže stanovišti) a nejjižnějším cípem Königssee...

Čtyřdenní výlet do Berchtesgadenských Alp skýtá divukrásné scenérie, které patří mezi to nejlepší, co nejvyšší evropské...

Najdete na iDNES.cz