Lucembursko: hrady, víno, skvělá doprava. Dovolená, která vám dodá klid

aktualizováno 
Lucebursko by si u nás jako cílovou destinaci své dovolené zvolil jen málokdo. Tato malá bohatá země přitom nadchne široké spektrum cestovatelů. Od náročné klientely až po nízkorozpočtové tuláky, kteří budou uneseni fantastickým systémem lucemburské veřejné dopravy. Hlavní odměnou jim bude aktivní poznávání plné různorodých zážitků z tajuplných památek, krásné přírody či dobrého vína.

České stopy v Lucembursku

První kroky našich cestovatelů obvykle směřují do hlavního města, kde našel místo svého posledního odpočinku otec Karla IV., Jan Lucemburský. Jeho hrob ukrývá krypta katedrály Notre-Dame. Ta sice zvenčí působí středověkým rázem, nicméně aktuální podobu postupně začala nabývat až od začátku 17. století, kdy došlo k přestavbě staršího jezuitského kostela.

Fotogalerie

A ani královská hrobka tu není původní. Neboť po smrti nenašel Jan Lucemburský zasloužený klid, a jako za svého dobrodružného života se toulal Evropou. Tedy respektive jeho ostatky, které nejprve absolvovaly bizarní pouť po místních klášterech, pak si odskočily do sousedních německých zemí a až teprve s koncem druhé světové války spočinuly na současném místě.

Jakmile jsem službě uvnitř svatyně prozradil, odkud pocházím, okamžitě mne profesionálně poslala přímo do útrob chrámového podzemí. Avšak návštěvou chrámu přehled zajímavostí metropole Velkovévodství lucemburského teprve startuje, protože za převažující modernou dnešní tváře města zůstaly zachovány půvabné stopy bouřlivé minulosti.

Masivní opevnění pískovcové náhorní plošiny položené vysoko nad kaňony řek Alzette a Pétrusse krásně dokumentuje epochu, kdy se Lucemburk pyšnil pozicí veledůležité pevnosti. Měkká hornina se výtečně hodila ke zbudování labyrintu kasemat. Skvěle zachované bludiště podzemních prostor přineslo městu zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kazemata Bock se čtvrtí Grundem v popředí. Ta představuje oázu klidu uvnitř...

Kazemata Bock se čtvrtí Grundem v popředí. Ta představuje oázu klidu uvnitř ruchu lucemburské metropole.

Nyní se kasematy staly důležitým turistickým lákadlem. Ovšem klaustrofobikové by se jim měli vyhnout. A místo nich si vychutnat podmanivá zákoutí starobylého Grundu, půvabně upravený areál pevnosti Rham a blízkou obrannou hradební zeď Wenzelsmauer. Ta je pojmenována po lucemburském vévodovi Václavovi II., což nebyl nikdo jiný než český král Václav IV.

Fantastická mobilita

Můj původní plán ovšem počítal s prohlídkou metropole až v druhé půli zhruba týdenního pobytu. I když vše se nakonec odehrálo poněkud jinak. Klíčovým lákadlem se pro mne stala nabídka karty Luxembourg Card, která ve své třídenní variantě za 28 eur slibovala báječně nabitý aktivní program se spoustou zážitků z poznávání. Takže jsem zamýšlel protočit rovnou dvě.

Posuďte sami: kromě bezplatného vstupu do více než sedmdesáti atrakcí rovněž zahrnovala bezplatné použití veřejné dopravy. A lucemburská veřejná doprava znamená, že z každé vísky vám od pondělí do soboty, v nanejvýše hodinovém intervalu, jede bus či vlak do nejbližšího uzlu. Na páteřních trasách je samozřejmě hustota spojů mnohem vyšší. Jen o nedělích bývá jejich frekvence slabší.

A kdo se chce striktně držet nízkého rozpočtu, tak ten určitě pozitivně ocení standardní jízdné. To existuje ve dvou variantách: celodenní integrovaná (pro celé Lucembursko) jízdenka s platností do osmé ranní následujícího dne za 4 eura, nebo krátká dvouhodinová za polovic. Při nákupu u průvodčího ve vlaku se platí přirážka jedno euro.

Romantické Ardeny

Nejprve mířím do Arden. Tam pod uklidňující kulisou přívětivé pahorkatiny setrvávají četné připomínky nelítostných bojů druhé světové války. Skoro u každého sídla najdeme památník známé bitvy v Ardenách. Kamenní svědkové feudální éry vyvolají nadšení všech fanoušků historie, protože jen málokde na teritoriu Evropy se setkáme s takovou ohromující koncentrací pozůstatků starodávných hradů.

Nejnavštěvovanější lucemburský hrad Vianden

Nejnavštěvovanější lucemburský hrad Vianden

Památeční areál bitvy o Ardeny u Ettelbrücku, kde se též nachází expozice...

Památeční areál bitvy o Ardeny u Ettelbrücku, kde se též nachází expozice věnované osobnosti generála Pattona. Ostatně on sám byl po své smrti pohřben v Lucembursku.

Mnohé z nich šťastně přežily různé dramatické chvíle nebo se později dočkaly ozdravujících rekonstrukcí. Nejvyhledávanějším je monumentální Vianden. A tady dostává Luxembourg Card první trhlinu. Na hradě probíhá letní středověký festival, tím pádem karta dočasně neplatí a je třeba platit plné vstupné. Takže váhám, beru to jako podraz.

Stejné rozčarování čiší z ostatních příchozích, co pojali shodný úmysl. Dobře, jedna vlaštovka jaro nedělá. Jenže u dalšího obdobně významného hradu se situace opakuje. Tedy tam je pouze zavíračka z důvodu přípravy hudebního víkendu. A během něj pochopitelně bude též nepřístupný.

V žádném případě si nemyslím, že by šlo o prvoplánový záměr. Spíše byla na vině nešťastná shoda okolností. Proto ale doporučuji přistupovat k Luxembourg Card s určitým nadhledem a raději si zvážit její pořízení, jelikož i ona může mít své mušky. Ostatně, snad s výjimkou Viandenu, se vstupné do muzeí a památek drží relativně cenově příznivé hladiny. Navíc krásy mnoha rozkošných městeček, včetně tamních zubatých trosek středověkých panských sídel a poetických uliček okolo skalnatých srázů, jsou turistům k dispozici zcela bezplatně. U mne bezkonkurenčně vyhrálo nádherné Esch-sur-Sure ztracené v hlubokém údolí uvnitř Arden. A to i přesto, že jsem ho obdivoval za doprovodu mokré kulisy vydatného lijáku.

Laik silně znejistí, jakmile se z lokálních infomateriálů dozví o existenci starověkých památek. Ale odborník se usměje, protože si ihned vzpomene na úchvatný antický Trevír (Trier), který leží kousek za lucemburskou hranicí v sousedním Německu. Tomu se sice zdejší galo-římské stopy nevyrovnají, ovšem i tak stojí za návštěvu. A současně významně obohacují pestrou kulturně-historickou mozaiku Lucemburska.

Deštivé panorama Esch-sur-Sure

Deštivé panorama Esch-sur-Sure

Mne mile potěšil areál vykopávek římské vily u Echternachu se zajímavou expozicí. Právě Echternach ozdobený věžemi kostelů tvoří vstupní bránu Lucemburského Švýcarska. To je stejně jako u nás charakterizováno pískovcovými skalními městy, úzkými průrvami kaňonů, vodopády a divokou přírodou. Tady si s pěšími výletníky podávají ruce vodáci, co brázdí proudy řeky Sure (Sauer). Nekrásnější partie Lucemburského Švýcarska se rozprostírají v oblasti údolí Müllerthal. Pohledy z autobusu mi jednoznačně naznačily, že mohu očekávat velkolepé dojmy.

Nečekané komplikace

Jenže okolnosti zavelely zcela jinak: nečekaně se objevily zdravotní potíže a po třicetihodinovém totálním chmuření uvnitř stanu se potupně ploužím do ústřední nemocnice na periferii lucemburské metropole, kam mě nasměroval operátor zdravotní pojišťovny. Tudíž místo divů přírody se neplánovaně seznamuji s místním zdravotnictvím. A pokud ho navenek srovnám s obdobným zařízením v mém rodném krajském městě, tak musím konstatovat, že to naše dosahuje takřka shodné úrovně.

Přístrojové vybavení nehodnotím, pozoruji prostředí, čistotu, atmosféru, přístup. Paradoxně zhruba pět měsíců po návratu z dovolené mně dorazila upomínka faktury za ošetření. Fakturu jsem neobdržel vůbec a upomínka se ke mně dostala oklikou přes Francii, jelikož v adrese chyběla Česká republika. A moje nacionále i název ulice byly tradičně zkomolené. Pro naši pojišťovnu to byla klasická situace. Léky zabraly a nakonec si po dvou dalších dnech vyčerpání a otupělosti dopřávám alespoň krátkou procházku temnou Vlčí roklí (Wolfsschlucht).

Rozrušená země i opojné potěšení

Úplný kontrast oproti Ardenám a hlavnímu městu představuje jihozápadní část Lucemburska. Říká se jí kraj červené země, případně kraj červených skal. Za tímto líbezným pojmenováním se skrývá region, který napomohl vydláždit cestu Lucemburska k prosperitě.

Ostře červené zbarvení zdejší ornice i skalných výchozů signalizuje přítomnost oxidů železa. A opravdu – celou oblast ještě donedávna ovládaly dýmající ocelárny zpracovávající železnou rudu vyrvanou z útrob naší planety rozlehlou sítí povrchových i hlubinných dolů.

Útlum průmyslu pak proměnil region v jeden ohromný brownfield. Z valné části se ho již podařilo nápaditě oživit s využitím industriální architektury a opuštěná těžební pole zrekultivovat. Ale pořád tu občas spatříme zchátralé tovární komplexy. Kraj červené země skýtá zajímavou výzvu pro příznivce technických pamětihodností.

Národní hornické muzeum s venkovní expozicí důlní techniky

Národní hornické muzeum s venkovní expozicí důlní techniky

Městečka v Ardenách jsou pečlivě upravená. Na snímku Diekirch

Městečka v Ardenách jsou pečlivě upravená. Na snímku Diekirch

Hlavní proud turistů míří do Národního hornického muzea v Rumelange, kde vás vláček sveze do nitra bývalého železnorudného dolu. Během mé návštěvy se reálné termíny prohlídek smrskly na pár jízd denně se zcela nelogickou provozní dobou. Pro letošní sezonu jsou avizovány úpravy, nicméně přesto doporučuji si ověřit časový rozvrh jízd.

Příčka druhé nejvyhledávanější atrakce pak náleží železničnímu skanzenu Fond-de-Gras. Naopak jihovýchodní cíp Lucemburska a následně celá jeho východní hranice je slunným rájem všech milovníků vína. Díky nekonečným řádkům vinic, širokému toku Mosely a široké škále vyšperkovaných středisek cestovního ruchu, včetně upravených lázní, dokáže tato oblast vyčarovat téměř přímořský šmrnc. Tiché úzké uličky se střídají s rušnými promenádami, občas nečekaně spatřuji i rozložitý fíkovník. Zde mne doopravdy překvapil.

Lucembursko boduje zejména bílými víny. Vysoké oblibě se těší odrůda Rivaner, která není ničím jiným, než u nás též populární „müllerkou“. Mimo produkce vína se tu dále hojně destilují ovocné pálenky. Do tajů výroby obou životabudičů vás zasvětí vinařské muzeum v rázovitém Ehnenu.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Lucemburk má přímé autobusové spojení s Českou republikou. Doprava vlakem je též možná, nicméně bývá komplikovanější a dražší.

Levné ubytování
Kromě jižní části země disponuje Lucembursko vysokou hustotou kempů, především v Ardenách a Lucemburském Švýcarsku. Část z nich je zveřejněna na stránkách národní turistické centrály. Ceny pobytu se různí, obecně lze počítat s nepatrně vyšší hladinou oproti sousednímu Německu. Některé ale během hlavní sezony mohou být plné.

Pro pocit bezpečí
Zatímco venkov dýchá idylkou příjemné vrchoviny, tak v bývalých industriálních centrech či na hlavním nádraží tamní metropole je třeba zachovat určitou obezřetnost. Během pozdního večera a především časně ráno se tam potulují skupinky intoxikovaných mladíků převážně z přistěhovaleckých komunit a různá další pofidérní individua, což jsem zrovna v Lucembursku nečekal.

Internet:
www.visitluxembourg.com
www.mullerthal-trail.com
www.visitmoselle.lu

Autoři:
  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Dvacet minut a pauza. Hoďte se do klidu v největším termálním jezeře Evropy

Není to od nás daleko. V maďarském Hévízu můžete zažít dokonalý relax protkaný neopakovatelnou atmosférou. Však bylo...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Zaniklé tratě: Kladensko-nučická dráha odvezla do hutí miliony tun materiálu

Dnešní Zaniklé tratě se zaměří na dráhu, která měla zásadní vliv na rozvoj průmyslu v českých zemích, a to i přesto, že...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Stanový hotel je český vynález. Je hvězdou Oktoberfestu i závodů motorek

Spát ve stanu, ale se servisem jako v hotelu? Český startup s tímto nápadem proráží na velkých akcích v západní Evropě....

Premium

Za nejdivnějším obrazem světa: akvazorbing i olizování prasete se závojem

Galerie Prado v Madridu je na tom podobně jako Eiffelovka či Koloseum. To jsou totiž památky, kam se musí „povinně“...

Pro indiánské léto nemusíte za oceán. V Engadinu však trvá jen dva týdny

Indiánské léto je spojováno se severovýchodem Spojených států. Podzimní ohňostroj barev nekonečných lesů Nové Anglie je...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Najdete na iDNES.cz