Všechny cesty vedou do Říma

  17:03
Už dlouho sníte o prázdninách v Římě? Pak se začínajícím podzimem neváhejte a vydejte se do města, kam prý vedou všechny cesty. Rozhodně neplýtvejte den dlouhým vyspáváním. Vyrazte časně, v některém z mnoha zdejších barů si dejte espreso a loupák (vynikající je s krémovou náplní) a vyzbrojeni dobrou mapou začněte s dobýváním Věčného města.

Budete uneseni, vždyť téměř na každém kroku narazíte na památku dva tisíce i více let starou nebo dokonalý příklad umění renesance či baroka.

Řím je rozlehlý, a tak za jeden den není v lidských silách stihnout všechny jeho krásy. Proto v případě zcela první návštěvy (ta by měla trvat alespoň tři dny) je dobré si vždy vybrat jednu oblast a důkladně ji prozkoumat. Na úvod neohrnujte nos nad turisty zaplavenou fontánou di Trevi nebo Španělskými schody, je to dobrý začátek a zážitek je nezapomenutelný.

Řím vás zcela jistě vytrhne z kolotoče životního běhu. Má svůj rytmus, a i když se mu budete zpočátku bránit – přece nebudete ztrácet odpoledne povalováním – záhy přijdete na to, že siesta je výtečná věc především v horku.

Pro přestávku je vhodný třeba park Villa Borghese s mnoha zelenými zákoutími. Park v sobě skrývá skvost – Villu Borghese, která milovníkům umění nabízí mistrovská díla Raffaelova, Tizianova či Caravaggiova. Pamatujte však, že lístky na prohlídku je dobré předem objednat.

Za antickými památkami
Další den si vyhraďte na antiku. Začněte prohlídkou Kolosea, vstupenka do proslulého centra gladiátorských her platí i pro nedaleký pahorek Palatin, kde za dávných dob bydleli císaři a bohatí patricijové. A procházka po upomínce na někdejší slávu a moc římského impéria – Forum Romanum – je zdarma. Všechno jsou to dokonalá venkovní muzea, kde vás přepadne pocit úžasu nad stářím dochovaných chrámů a domů.

Vatikán
A pak je tu samozřejmě Vatikán. Ateisticky založené Čechy toto místo zřejmě nesrazí na kolena svým duchovním rozměrem, ale krása chrámu sv. Petra s přilehlým náměstím je ohromující. Michelangelovy renesanční záměry se tu pro některé dokonale, pro jiné trochu rušivě pojí s barokní představou Berniniho. O důstojnosti centra katolické církve tak nepochybuje snad nikdo.

I kdybyste nestihli v Římě navštívit jediné muzeum či galerii (ovšem za pozornost zcela jistě stojí Musei Capitolini či Palazzo Massimo), budete odjíždět s pocitem, že jste jich během pár dní vstřebali desítky, a navíc jste si to ještě užili. Spíš však budete mít pocit, že jste z Říma viděli jen zlomek. Ale protože jste neopomněli vhodit do fontány di Trevi minci, určitě se do Říma ještě někdy vrátíte.
 

Může se hodit

Některá z míst, která musíte vidět (prohlédněte si fotogalerii):
ŠPANĚLSKÉ SCHODY
Kupte si zapečený italský sendvič, třeba s mozzarellou a lilkem, a vychutnejte si oběd na půvabných Španělských schodech, které připomínají přesýpací hodiny a jejichž název se pojí k nedalekému španělskému velvyslanectví. Pod vámi se rozprostírá Piazza Spagna s Berniniho kašnou ve tvaru potápějící se loďky. Dokonalou kompozici pak doplňuje kostel Trinitá dei Monti vzpínající se nad schody.

PIAZZA NAVONA
Kavárenský život okuste v některém z podniků na jednom z nejhezčích barokních prostranství na světě – Piazza Navona. Oválné náměstí zdobí tři fontány, z nichž
nejpůsobivější je ta uprostřed - mohutné barokní sochy představují čtyři velké evropské řeky. Atmosféru pak dokreslují všudypřítomní umělci nabízející své výtvory, ale také obchodníci vnucující se s levnými šperky či rádoby značkovými kabelkami.

KOLOSEUM
Pro mnohé asi nejznámější symbol Říma, který z jedné strany obtékají potoky aut
a z druhé císařská fora. Zbudoval jej Flavius, aby krvavými hrami pobavil lid. Zkuste se přenést do dob, kdy se na jevišti bili gladiátoři, na které z ochozů shlíželo až padesát tisíc diváků. Ti také rozhodovali, zda si poražený zaslouží žít,
či zda zemře. Návštěvníci se znalostí angličtiny si mohou připlatit výklad.

VATIKÁNSKÁ MUZEA
Vrcholem komplexu, který se pyšní nejvýznamnější uměleckou sbírkou na světě, je bezpochyby Michelangelova Sixtinská kaple. Plochý strop proměnil v klenbu se scénami ze Starého zákona. Freska Poslední soud na oltářní stěně obsahuje téměř 400 postav a Michelangelo ji dokončil v 66 letech. Zastavte se také v komnatách Borgiů, které nechal nádherně vymalovat papež Alexandr VI.

PALATIN
Pahorek, kde před dvěma tisíci lety žily patricijské rodiny, ale obývali ho také slavní césarové v přepychových sídlech. Z honosných budov pokrytých mramorem zbyly jen zlomky, a tak především fantazie napomůže dokreslit, jak se zde v dávných antických dobách odvíjel život.

PANTHEON
Uvnitř vás přepadne úžas, že něco tak důmyslného bylo možné postavit před téměř dvěma tisíci lety. Až do 20. století se Pantheon pyšnil největší kupolí na
světě. Světlo proniká dovnitř okulem, který není zasklen, a tak za deště dovnitř prší. Voda odtéká speciálními otvory v podlaze.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak cestovat Římem
Zapomeňte na auto. Řím je nejlépe projít, přičemž zdejší systém veřejné dopravy vás dostane do blízkosti všech památek. Z nádraží Termini jezdí například autobus číslo 40, který jede do Vatikánu a zastavuje na zajímavých místech. Řím má jen dvě linie metra, které se křižují ve stanici Termini. Jedna jízda stojí 0,77 eura. Pamatujte, že při nákupu jízdenky v automatu je nutné mít u sebe dva centy, přístroj totiž drobné nerozměňuje.

Další informace naleznete na:
www.enit.it (národní organizace pro turistiku)
www.romaturismo.com (oficiální stránka Říma)
www.vaticano.va (oficiální stránka Vatikánu).

Andělský hrad si nechal v roce 139 postavit císař Hadrián. Proč andělský? V roce 590 se tu papežovi Řehoři I. zjevil archanděl Michael a oznámil konec právě zuřící morové epidemie.

Kupte si zapečený italský sendvič, třeba s mozzarellou a lilkem, a vychutnejte si oběd na půvabných Španělských schodech, které připomínají přesýpací hodiny a jejichž název se pojí k nedalekému španělskému velvyslanectví. Pod vámi se rozprostírá Piazza Spagna s Berniniho kašnou ve tvaru potápějící se loďky. Dokonalou kompozici pak doplňuje kostel Trinitá dei Monti vzpínající se nad schody.

KOLOSEUM. Pro mnohé asi nejznámější symbol Říma, který z jedné strany obtékají potoky aut a z druhé císařská fora. Zbudoval jej Flavius, aby krvavými hrami pobavil lid. Zkuste se přenést do dob, kdy se na jevišti bili gladiátoři, na které z ochozů shlíželo až padesát tisíc diváků. Ti také rozhodovali, zda si poražený zaslouží žít, či zda zemře. Návštěvníci se znalostí angličtiny si mohou připlatit výklad.

VATIKÁNSKÁ MUZEA. Vrcholem komplexu, který se pyšní nejvýznamnější uměleckou sbírkou na světě, je bezpochyby Michelangelova Sixtinská kaple. Plochý strop proměnil v klenbu se scénami ze Starého zákona. Freska Poslední soud na oltářní stěně obsahuje téměř 400 postav a Michelangelo ji dokončil v 66 letech. Zastavte se také v komnatách Borgiů, které nechal nádherně vymalovat papež Alexandr VI.

PIAZZA NAVONA. Kavárenský život okuste v některém z podniků na jednom z nejhezčích barokních prostranství na světě – Piazza Navona. Oválné náměstí zdobí tři fontány, z nichž nejpůsobivější je ta uprostřed – mohutné barokní sochy představují čtyři velké evropské řeky. Atmosféru pak dokreslují všudypřítomní umělci nabízející své výtvory, ale také obchodníci vnucující se s levnými šperky či rádoby značkovými kabelkami.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  22.7 9:45

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

Američané, podívejte na tu krásu. Televize v USA už roky propaguje Česko

Premium

Už jste o ní slyšeli? Česko-americká nekomerční televizní společnost Czech American TV se věnuje propagaci přírodních i architektonických krás České republiky v zámoří. Existuje už přes dvě dekády....

16. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejvyšší jihokorejskou horu ničí polévka. Park vyhlásil ramenu boj

Je působivou štítovou sopkou, v kráteru na jejím vrcholku se rozprostírá jezero s poetickým názvem „Místo, kam chodí pít bílí jeleni“. Jenže nejvyšší jihokorejská hora Halla-san bojuje s docela...

17. července 2024

Top selfie z jižní Moravy: z obřího trůnu, u kotvy pro papeže i od kolonády

Dorazit na atraktivní místo, zamířit mobil na sebe a „seřídit“ jej tak, aby zachytil vše potřebné, a pak cvak! Parádní fotka do osobního archivu i na sociální sítě pro kamarády je na světě....

23. července 2024  5:30

Cenné sbírky i posvátné místo. Objevte neznámé památky Lichtenštejnů

Dědictví Lichtenštejnů v českých zemích není jen Lednicko-valtický areál, chráněný UNESCO. Vydejte se s námi na letní putování po méně známých památkách knížecího rodu.

23. července 2024

Poloostrov s vůní oliv. Řecký Peloponés je centrem antiky i olympiády

Premium

Je rájem pro milovníky přírody, pláží, ale zvlášť historie. Nejslavnější antické památky tu máte jako na dlani. Tedy na čtyřprsté dlani – právě tak totiž poloostrov Peloponés v nejjižnější části...

22. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  22.7 9:45

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...