Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Voniaca a Hradová: objevte nedotčenou krásu Slovenska na Muráňské planině

Přímo za humny slovenského Tisovce objevíte nejkrásnější a přitom nejméně navštěvovaná místa Národního parku Muráňská planina. Zdolávání náročného terénu vás odmění závratnými skalními vyhlídkami, lesní divočinou i rozkvetlými loukami, z nichž ta nejhezčí nese přiléhavý název Voniaca.

Národní park Muráňská planina | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Velmi efektivní způsob, jak se snadno, rychle a intenzivně seznámit s typickými krásami Muráňské planiny, nabízí město Tisovec na jižním okraji národního parku.

Navzdory velkolomu na vápenec, který vytváří obrovskou jizvu v krajině a městu nepříliš romantickou kulisu, se to v bezprostředním okolí Tisovce přírodními klenoty doslova hemží. Stačí jen vystoupit z dopravního prostředku a vyrazit nalehko vzhůru do okolních velmi strmých a vysokých kopců na jeden náročný celodenní nebo dva méně náročné půldenní výlety.

Dolinou muráňských medvědů

Divokost a nedotčenost přírody Muráňské planiny je nejmarkantnější ve vápencových roklích, které jsou však z velké části běžným turistům nepřístupné.

Fotogalerie

Jednu ze dvou výjimek představuje Martinova dolina východně od Tisovce, jejíž ústí se nachází v osadě Paseka u hlavní silnice do Muráně. Parkovat se tu moc nedá, takže je lepší na místo dorazit autobusem, který jezdí v pracovní dny docela často, o víkendech pak v 10:35 z Tisovce.

Anebo jít pět kilometrů pěšky kolem pramene tisovecké kyselky po trase naučné stezky „Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie“.

Ještě před vstupem do žlutě značené Martinovy doliny stojí za pozornost zbytky nedokončené železnice Tisovec – Revúca, která se stavěla za druhé světové války z důvodu záboru jižního Slovenska Maďarskem.

Nejzajímavější stavbou je dvoukilometrový tunel pod sedlem Dielik s hezkým kamenným portálem a mohutnou opěrnou zdí. Krásná práce! Tunel, kterým nikdy žádný vlak neprojel, si oblíbili netopýři, dnes je částečně zatopený a chráněný jako zimoviště letounů.

Martinovu dolinu si naopak oblíbili medvědi. Informace z tabule naučné stezky, která lokalitu charakterizuje jako medvědí ráj Muráňské planiny, a opodál stojící výstražná tabule možná kdekoho přibrzdí…. Ostatně rychle se nahoru jít ani nedá. Sotva znatelný, málo vyšlapaný chodníček, ztrácející se mezi vývraty, svědčí o minimální návštěvnosti. Krasová rokle se pod příkrovem hustého pralesa kroutí mezi kapradím porostlými skalisky a ze strmých svahů strašidelně shlížejí temné otvory jeskyní. Pro milovníka nedotčené přírody opravdový ráj!

Rozkvetlá Martinova dolina

Tunel pod Dielikom je chráněné hnízdiště netopýrů.

O přítomnosti šelem v dolině svědčí občasné závany typických pachů jakoby z pavilonu zoologické zahrady. Vnímaví pozorovatelé nepřehlédnou záseky medvědích drápů na stromech či zbytky po zvířecí hostině…

Voniaca plná vonících květů

Malebná lesní loučka s romantickým názvem Voniaca je hlavním cílem prvního půldenního výletu a zároveň odměnou za namáhavý výstup cestou necestou Martinovou dolinou. Rozkládá se na okraji vápencové planiny a není nic dlužna svému názvu.

Ve vhodnou roční dobu (např. právě teď) bývá celá poseta pestrobarevnými květy vzácných rostlin, jejichž vůně vzbuzují v unaveném turistovi mnohem veselejší smyslové vjemy než pachové značky divoké zvěře v pralesním přítmí Martinovy doliny.

Na louce postupně rozkvétají šafrány, koniklece, prvosenky, prstnatce, vstavače, lilie, kopretiny a na podzim ocúny. Nedaleko odtud kdesi na skalách Šarkanice nad Martinovou dolinou roste i lýkovec muráňský – endemit vyskytující se pouze na Muráňské planině a nikde jinde na světě. Louka Voniaca s přilehlou národní přírodní rezervací patří k floristicky nejbohatším lokalitám celého národního parku.

Horská louka Voniaca

Vyhlídka z louky Voniaca

Kouzlo místa umocňuje malá lovecká chatka s posezením a nádherná skalní vyhlídka, z níž se otevírá závratný pohled do hlubin Rimavské a Furmanecké doliny a na protilehlý vrch Hradová, který se může stát cílem druhého půldenního výletu. To však notně předbíháme, jelikož je třeba ještě předtím „zahodit“ veškerou pracně nastoupanou výšku v hodnotě 600 m a spustit se strmě dolů k železniční stanici v Tisovci.

Zelené značky nejdříve kličkují serpentinami v lese, pak se poztrácí na oplocených loukách a pastvinách. Směr je však víceméně jasný, takže minout cíl v podstatě nelze.

Skalní monolit Okrúhlej skaly

Osamocený vápencový útes Hradové (887 m) nad Tisovcem je velkou výzvou. Avšak převýšení téměř 500 m a velmi strmé svahy mohou už na první pohled kdekoho odradit. To by ale byla veliká chyba! Žlutě značená výstupová smyčka je z jedné či druhé strany velmi pohodlně vedená a na pevném chodníku metry rychle a relativně pohodlně přibývají. A nahoře jsou nádherné vyhlídky a zcela nečekaná, adrenalinem okořeněná skalní hřebenovka.

Z hlavního vlakového nádraží v Tisovci se logicky nabízí vyjít na Hradovou od západu, obloukem přes místní čtvrť Hámor, a stoupat severním svahem velkými oblouky přes strže stékajících drobných potůčků.

Tisovecká čtvrť Hámor

Okrúhla skala

Ani ne za hodinu už stojíte na hřebeni a zbývá zdolat poslední výstup kolem historické cedulky přírodní rezervace s československým státním znakem. Vlevo jsou vidět následky větrné kalamity a vpravo impozantní monolit Okrúhlá skala s několika jeskyněmi.

Turistický průvodce z roku 1987 uvádí, že je nahoru možno vylézt pomocí žebříku. Dnes však po něm nejsou vidět žádné stopy a nahoru se tudíž neleze. Identifikovat lze pouze nepatrné zbytky hradu, který se na tomto velmi nepřístupném místě začal stavět v důsledku obav z opakovaných tatarských vpádů v druhé polovině 13. století. Hrad pravděpodobně nebyl pro svou nákladnost, nedostupnost a nakonec i zbytečnost (tatarské vpády se neopakovaly) nikdy dokončený.

Úžasná skalní hřebenovka Hradové

Na vrchol Hradové ukazuje rozcestník od Okrúhlej skaly pouhých 10 minut, ovšem do tohoto času se určitě nevlezete. Jedná se totiž o nejkrásnější stezku Muráňské planiny a proletět ji za 10 minut by byl veliký hřích!

Za cedulkou upozorňující na nebezpečný úsek se záhy objeví skalní stěnka s řetězem, jenž umožňuje vyšvihnout se na úzký vápencový hřebínek. Dál už řetězy chybí a následuje několik desítek metrů dlouhá lezecká pasáž na vzdušných ostrých skalkách. Ty vyčnívají nad okolní lesní porosty a je z nich vidět daleko a hluboko vpravo i vlevo.

Fascinující jsou i pohledy dozadu na vystupující blok Okrúhlé skaly a dopředu na rozervaný vápencový suk nejvyšší kóty Hradové (887 m). Překonávání hřbítku není nebezpečné, ale bez rukou a dlouhých úkroků to mnohdy nejde. Hezčí a fotogeničtější pasáže na turisticky značených trasách Národní park Muráňská planina nikde jinde nenabízí.

Jediný řetěz v Národním parku Muráňská planina

Muráňská planina z Hradové

Ani pohodlný sestup z Hradové do Tisovce neztrácí na přitažlivosti. Již podruhé jsou k vidění nepatrné zbytky tentokrát Tisoveckého hradu, jehož existence je stejně tak jako v případě první zříceniny na Okrúhlé skale zahalena z velké části tajemným závojem skoupých historických údajů. V každém případě se jednalo o strážní pevnost malého významu.

Za zříceninou přichází na řadu dvě skalní vyhlídky, z nichž se konečně otevírá obzor i východním směrem. Jako z letadla je vidět celý Tisovec i vápencový lom v kopci Čremošné, který nevypadá shora zdaleka tak příšerně jako zespodu z tisoveckého náměstí.

Město Tisovec má kromě několika útulných hospůdek i tři významné rodáky, z nichž Vlado Clementis je známý i za hranicemi Slovenska. Život a kariéru komunistického politika, která skončila spolu s kariérou stranického kolegy Rudolfa Slánského neslavně roku 1952 v pankrácké věznici (psům psí smrt), připomíná muzeum v rodném domku a památník před školou.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejrychlejší cesta autem vede po dálnici přes Bratislavu do Banské Bystrice, odkud se pokračuje do Brezna. V Brezně odbočit doprava směr Tisovec.
Do Tisovce se dá kupodivu docela jednoduše dopravit také vlakem se dvěma nebo dokonce jenom jedním přestupem (EC 283 Slovenská strela). Jede se rychlíkem do Bratislavy, pak dalším rychlíkem směr Košice přes Zvolen do Jesenského, kde se přestupuje na lokálku do Tisovce.

Mapa
1 : 50 000 VKÚ Harmanec č. 135 – Stolické vrchy, Revúca

Itinerář trasy
1) Paseka – Martinova dolina (žlutá) – Voniaca (žlutá) – Tisovec, žel. st. (žlutá). Celkem 4 h.
2) Tisovec, žel. st. – Okrúhla skala – Hradová – Tisovec, nám. (žlutá). Celkem 3 h.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Prázdná letadla nad Evropou. Proč létají, i když na tom všichni tratí?

Tisíce poloprázdných nebo úplně prázdných letadel přeletěly v uplynulých měsících nad Evropou a svým způsobem zcela...

Hotelová legenda Švýcarska. Přepych, který neodolatelně láká světové celebrity

Premium Švýcarský Gstaad je jedním z těch VIP středisek, kam jedete, když chcete ukázat, že si to můžete dovolit. Epicentrem...

Skoro jako v Alpách. Vyzkoušeli jsme lyžování na nejvyšší hoře Šumavy

Velký Javor, německy Grosser Arber, dává lyžařům ochutnat kousek alpské atmosféry s nejmodernějšími technologiemi...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Projeďte si nejstarší linku pražského metra

Seriál Speciální díl našeho seriálu Na co zírá mašinfíra vás tentokrát zavede hluboko pod zem. Díky podpoře pražského...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Do Lundenburgu! Poznáte nádraží podle názvů z dob Rakouska-Uherska?

Do roku 1918 měla většina železničních stanic a zastávek svoje názvy nejprve v němčině a až poté v češtině. V...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Čtenáři cestují: Na cestě ze Singapuru do Bangkoku jsme se málem utopili

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Nejlepší turistické destinace pro rok 2022: za exotikou i kousek za hranice

Premium Přes aktuální koronavirová omezení lidé neztrácejí chuť cestovat a pauzu si nedávají ani každoroční žebříčky hodnotící...

Přinesl jste nám naši minulost, děkovali mu. Fotograf miluje Asii už 50 let

Premium Fotograf a cestovatel Zdeněk Thoma se déle než půl století vydává východním směrem. Učarovaly mu země východní Asie....

Z pláží rovnou do oblak. Projděte si nádherné pěší výlety na Tenerife

Premium Pokusit se dobýt nejvyšší horu Španělska je pro každého jen trochu aktivnějšího návštěvníka Tenerife stejně přirozené...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...