Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Rachot 1 725 kubíků vody za vteřinu. Iguazú, nejhezčí vodopády světa

Na brazilsko-argentinské hranici na řece Iguazú leží stejnojmenné vodopády. Jedná se o největší vodopádový systém na světě, široký 2 700 metrů a vysoký 72 metrů. Vodopády, které tvoří celkem 275 kaskád, protéká v průměru 1 725 kubíků vody za sekundu. Pro srovnání, Vltavou v Praze teče v průměru 150 kubíků za sekundu.

Vodopády Iguazú (toto je španělská transkripce, portugalsky se píší Iguaçu) leží na hranici Brazílie a Argentiny nedaleko místa, kde se řeka Iguazú vlévá do veletoku Paraná. Paraguay je odsud rovněž co by kamenem dohodil.

Pokud máte volit, argentinská strana je lepší

Tip na dovolenou

Vybírejte z nabídek zájezdů do Argentiny a Brazilie na dovolena.iDNES.cz.

Většina průvodců doporučuje navštívit vodopády z obou stran, brazilské i argentinské. Učinil jsem tak a mohu říct, že s tímto názorem lze souhlasit. Pokud byste ovšem měli málo času a váhali, která strana je lepší, pak vězte, že jednoznačně ta argentinská.

Argentincům totiž patří nejen jeden celý břeh, ale rovněž i všechny ostrovy, které se v řece rozkládají. Nejen na tyto ostrovy, ale i kolem vodopádů a přímo mezi nimi vede soustava lávek a chodníčků, díky nimž se dostanete k vodopádům velice blízko.

Už když se z dálky přibližujete po chodníku směrem k vodopádům, slyšíte hukot a vidíte mračna vodní tříště vznášející se ve vzduchu do výšky nějakých 200 metrů nad vodopády. Na řítící se vodní spousty se pak můžete dívat ze strany, zezdola či seshora, jak si vyberete.

Vodopády Iguazú z argentinské strany
Vodopády Iguazú z argentinské strany

Vodopády Iguazú z argentinské strany

Obzvlášť úchvatný je pohled seshora do Ďáblova jícnu (Garganta del Diablo). Byl jsem zde během pošmourného dne, kdy poprchávalo, takže fotografické podmínky nebyly ideální. Vzhledem k tomu, že celou noc předtím lilo, však v řece bylo neuvěřitelné množství vody.

A tolik vody, padající dolů do bezedné hlubiny, jsem v životě neviděl, je to něco neuvěřitelného! Bezedná je ta hlubina téměř doslova, protože dno shora přes gigantická oblaka vodní tříště prostě neuvidíte. Ve srovnání s tou padající masou vody si člověk přijde titěrný a nevýznamný.

Občas fouknul lehký vánek a to se pak oblak vodní tříště stočil na nebohé turisty, v mžiku jsem byl celý mokrý. Zde to chce opravdu pláštěnku a dávat pozor hlavně na fototechniku. Pro jistotu jsem měl fotoaparát zabalený v igelitu a vyndával jsem ho jen v krátkých okamžicích, kdy vítr nefoukal proti mně.

Vodopády Iguazú z argentinské strany

Pohled do Ďáblova jícnu

Avšak není zde pouze Ďáblův jícen, i jiné vodopády jsou krásné. Obzvlášť impozantní jsou Salto San Martín a Salto Bossetti, i když vodnatostí nemohou s největším Ďáblovým jícnem soupeřit. Některé lávky vás zavedou přímo nad vodopády, přes jejichž hranu se můžete dívat dolů do hlubiny, kde vidíte u paty vodopádu další titěrné postavičky. Kaskád kolem vás jsou desítky. Nádhera!

Vysoký stav vody v den mé návštěvy přinesl bohužel také jednu nevýhodu, nedostal jsem se na ostrov San Martín. Na ten vás převezou člunem, přičemž jízda je v ceně vstupenky. Z ostrova San Martín jsou údajně nezapomenutelné výhledy především na vodopád Salto San Martín. V době vysokého stavu vody však člun nemůže na druhé straně zakotvit, což se bohužel stalo také v době mé návštěvy. I tak jsem jen na argentinské straně vodopádů strávil čtyři až pět hodin. Vyhraďte si proto na návštěvu vodopádů co nejvíc času.

Na argentinské straně jezdí od vstupu k vodopádům turistický vláček. Ten má malé otevřené vagonky a "řítí se" po koleji rozchodu asi půl metru desetikilometrovou rychlostí. Vlak má tři stanice – Estación Central (u vchodu), Estación Cataratas a Estación Garganta del Diablo (konečná). Délka trasy je asi čtyři kilometry, takže ji klidně zvládnete i pěšky. Já jsem jel jednu cestu vláčkem až na konečnou a zpět jsem šel raději pěšky po pěkné cestě podél trati. Přestože byl čtvrtek, vláček byl narván turisty k prasknutí. Cestou jsem se rozhlížel kolem sebe, jestli z lesa přece jen nevykoukne nějaký ten jaguár. Nevykouknul. Kde nic, tu nic.

Ďáblův jícen z argentinské strany

Brazilská strana nabízí panoramatický pohled

Brazilská strana vodopádů má tu nevýhodu, že Brazilcům nepatří žádný ostrov na řece a k vodopádům se tudíž můžete přiblížit jen z jednoho místa, z boku. Celkově jste od vodopádů mnohem dál než z argentinské strany. Ale zase je odsud lepší panoramatický pohled na vodopády. Z čistě fotografického hlediska se mi dařilo mnohem víc na brazilské straně, protože toho dne bylo hezky slunečno.

Na brazilské straně vodopádů je třeba použít autobus, pokud se tedy nechcete uchodit k smrti ve zdejším vedru, vodopády jsou totiž od vstupu vzdálené 12 kilometrů.

I z brazilské strany se vodopády kvůli oblakům vodní tříště fotí dost obtížně v případě, že stojíte pod nimi. Na druhou stranu je za slunečného počasí nad vodopády prakticky nepřetržitě duha.

Další tipy: vrtulník a Ptačí park

Pokud jste se ovšem nestačili nabažit pohledem na vodopády z brazilské i argentinské strany, máte ještě třetí možnost - proletět se nad nimi vrtulníkem. Anebo můžete zavítat přímo pod ně (z argentinské strany) na motorovém raftu. Za ten se ovšem platí zvlášť, a pak silně pochybuji, že by tu vodní apokalypsu pod vodopády můj foťák přežil. Tento způsob poznávání vodopádů jsem proto raději oželel.

Komu by nestačil pohled na vodopády, může si udělat výlet do jedné z rezervací, obklopující vodopády z obou stran hranice. Rostou zde deštné pralesy (biotop pro Argentinu jinak velice ojedinělý) a žije tu spousta zvěře. Na velice plachého jaguára nebo pumu tu asi nenarazíte, ale určitě uvidíte nosály, kteří jsou zvyklí na turisty a bezostyšně prohledávají odpadkové koše podél turistických cestiček.

Pro milovníky ptactva pak velmi doporučuji navštívit Ptačí park (Parque das Aves) na brazilské straně, kde chovají přes 800 druhů ptáků. Mě zaujaly zejména tukani, papoušci ara a kolibříci. Mezi všemi jsem chodil ve voliéře a všichni mi celkem naháněli strach. Jeden kolibřík mě málem napadl, když jsem se přiblížil těsně k jeho hnízdu, simuloval směrem ke mně několik náletů. Pták je to sice malý, ale stejně ve mně svou hrdinnou obranou svého teritoria vzbudil respekt. Když vám takový udatný kolibřík proletí kolem hlavy, vydá to rachtavý zvuk, asi jako kdyby vám přímo u ucha prosvištěl čmelák.

Ara macao

Tukan velký (Ramphastos toco)

Autor článku

Autor je učitelem zeměpisu a dějepisu na Gymnáziu Špitálská v Praze-Vysočanech. Ve volném čase hodně cestuje, navštívil přes 70 zemí světa na všech sedmi kontinentech. Fotografie a články z jeho cest naleznete na jeho internetových stránkách www.kompas.estranky.cz.

Vyfotit kolibříka v letu je ovšem velmi obtížné. Podařilo se mi to jenom díky tomu, že jsou zde instalována krmítka. Nad těmi kolibřík visí ve vzduchu jako helikoptéra a sosákem sosá a sosá. Jenže najednou sebou trhne a visí ve vzduchu o několik metrů dál.

Ze všech ptáků byli ovšem nejzábavnější tukani. Ti na mě vyloženě zaútočili. Že na sebe nenechali sáhnout a oháněli se po mě zobákem, to bych chápal, papoušci se chovají zrovna tak. Ale několika tukanům se z nějakého důvodu zalíbily moje sandály. Zřejmě jim jejich jasná modrá barva připomínala nějaké tropické ovoce. Několikrát po mně vystartovali, ale vždy jsem stačil uskočit.

Tukani jsou při pohybu na zemi legrační. Nechodí, nýbrž poskakují. Jejich zobák je sice velikánský, avšak dutý, takže nějak vážně zranit by člověka nemohl. Ale stejně jsem jim raději uhnul z cesty.

Ptačí park byl prostě zážitek, i když jsem si chvílemi připadal skoro jak ve slavném Hitchcockově filmu.

Právem nový přírodní div světa

Když návštěvu vodopádů shrnu, tak brazilská strana, kterou jsem navštívil nejdříve, mě lehce zklamala. Pořád jsem přemýšlel, jestli byly hezčí Viktoriiny vodopády v Zambezi, kde jsem byl dva roky předtím, nebo Iguazú. Ale návštěva argentinské strany o den později mě naprosto nadchla. Teď už vůbec nepochybuji, že vodopády Iguazú jsou nejhezčí vodopády na světě. Na jejich návštěvu doporučuji vyhradit si dva dny, abyste si je pořádně užili. Ne náhodou byly tyto vodopády, které jsou na seznamu UNESCO, v roce 2011 navíc zařazené mezi nejnovějších sedm přírodních divů světa.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

OBRAZEM: Nejkrásnější chorvatské pláže, o nichž turisté často netuší

Ty nejhezčí pláže Chorvatska se nevybírají snadno. Země se 1 777 kilometry dlouhým jadranským pobřežím a skoro 1 200...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

Opusťte na chvíli naši planetu. Death Valley nesmíte nikdy podcenit

Death Valley je 160 kilometrů dlouhé a až 25 kilometrů široké údolí v jihovýchodní Kalifornii na hranicích s Nevadou....

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...