Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Tady se víno sklízí i helikoptérou. Švýcarské vinice Lavaux chrání UNESCO

Švýcarsko jako vinařská země? Přiznejme si, že už jen toto spojení zní exoticky. Po Albánii je však Švýcarsko druhá nejhornatější země Evropy a zásluhou geografické a klimatické rozmanitosti jsou v ní regiony, v nichž se vinné révě daří. Některé vinice se dokonce dostaly až na seznam světového dědictví.

Přeprava hroznů helikoptérou je často jediné řešení. | foto: Bohumil Brejžekpro iDNES.cz

Francouzsky mluvící Švýcaři tuto oblast nazývají Lac Man. Díky klimatu a vlastnostem půdy je okolí Ženevského jezera perfektním místem pro pěstování hroznů. Nejinak je tomu i na viničních terasách Lavaux, jež se táhnou podél jezera od vodní tvrze Chateaux de Chillon poblíž Montreaux až po vesničku Lutry u Lausanne.

Přes deset tisíc teras

Vše tady začalo již v jedenáctém století, kdy cisterciáčtí mniši začali budovat na 585 metrů vysokém kopci nad Ženevským jezerem první terasy, aby se svahy s vinicemi nesesouvaly do jezera.

Vznikly tak kamenné zídky i mohutné kamenné zdi vysoké až dvacet metrů, které daly stráním nad jezerem posvátný vzhled historického chrámu, deset tisíc teras a asi 450 kilometrů kamenných zdí.

Kamenné terasy umožňují v prudkém svahu pěstovat víno, chrání půdu před erozí a ještě navíc drží teplo, čímž ve vinicích pomáhají vytvářet zvláštní, téměř středozemní klima. To je pak společně s půdou hlavní příčinou mimořádné kvality zdejších vín a vydatné úrody - víc jak pět milionů litrů vína ročně.

Fotogalerie

Vinice se tu rozkládají na 800 hektarech a všechny jsou orientovány jižním směrem. Z bílých odrůd se pěstuje prakticky jen odrůda Chasselas, je vysázena na zhruba 85 procentech vinic.

Vyrábí se z ní suché, lehké, elegantní víno s jemným ovocným charakterem pod jménem Dorin. Z modrých odrůd to jsou Gamay a Pinot noir, jejichž směs se zde jmenuje Savagnin. Je to příjemně ovocné, středně plné víno.

Vinice chrání zákon i UNESCO

Pro svoji jedinečnost byly terasy Lavaux v roce 2007 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Zachování stávající unikátní kulturní krajiny zaručují švýcarské zákony již od čtyřicátých let minulého století a od roku 2007 i příslušnost ke světovému dědictví UNESCO.

Úspěšnému zařazení předcházelo náročné zpracování nominace, v případě vinic Lavaux na ní pracovalo třicet švýcarských odborníků několik let. Hotové podklady předali federálnímu úřadu pro kulturu a teprve následně vláda postoupila žádost o zápis příslušnému výboru na UNESCO do Paříže.

Vinná réva se tu pěstuje na tisícovkách teras.

Vinná réva se tu pěstuje na tisícovkách teras.

Kvalitní víno potřebuje hodně tepla a oblast Lavaux má slunce hned ve třech podobách. To první a skutečné je na obloze. Druhé se v podobě tepla odráží od hladiny jezera a třetí blahodárné teplo vyzařuje z vyhřátých kamenných teras. Komplex usazenin slepenců, pískovců, břidlic a slínovců bývalého terciérního moře je pak základem pro vznik kvalitních půd pro vinohrady.

Hrubozrnnost a sklon svahu ovlivňují množství absorbované vody do půdy, na níž závisí kvalita a chuť vína. Bez výhodné polohy vinic na prosluněných jižních svazích, odpovídajícího geologického podloží a dobré půdy bohaté na minerály by stěží mohla vznikat vynikající vína.

Vinohradníkem je i město Lausanne

Třiatřicet hektarů vinic tady patří přímo městu Lausanne, jež je od mnichů v roce 1802 odkoupilo. Díky nim je dnes toto město nejvýznamnějším veřejným vinařem ve Švýcarsku. Zisk z prodaného vína vrací zpět do udržování vinohradů a využívá ho na podporu veřejných služeb.

S vinicemi sousedí půvabná vinařská vesnička Lutry.

S vinicemi sousedí půvabná vinařská vesnička Lutry

Kde to jde, nakládají se přepravky s hrozny na multikáry.

Kde to jde, nakládají se přepravky s hrozny na multikáry.

Pět městských vinic neboli domén mají všechny historické budovy s červenými a bílými pruhovanými žaluziemi a květy ze dvou barev zastoupených v městském erbu. Tři vinice se nacházejí na východ od města v oblasti Lavaux a dvě v oblasti známé jako La Côte. Vyrobená vína mají označení AOC (Appellation d’Origine Contrôlée), což dosvědčuje, že splňují zvláštní výrobní normy specifické pro tuto geografickou oblast.

Byl jsem při tom

První z pěti vinic, které město získalo, je Clos des Abbayes, jejíž monumentální stavba bývá využívána k reprezentačním účelům. Samotná vinice má rozlohu 4,7 hektaru v Dézaley, kde se v jejím sousedství nachází další vinice, Clos des Moines o velikosti čtyř hektarů. Sklon svahu zde převyšuje třicet procent.

Právě na vinici Clos des Moines jsem měl možnost prožít několik dnů ve společnosti vinohradníků a jejich pomocníků, česačů. Vinná réva se zde obdělává i sklízí výhradně ručně a při sklizni můžete vidět brigádníky prakticky z celé Evropy. Švýcaři by totiž za plat, který dostávají, nepracovali. Jsou odměňováni hodinově, 17 franků na hodinu práce, za tři týdny, co sklizeň trvá, si přijdou po odečtení srážek na ubytování a stravování přibližně na 1 500 franků (zhruba 34 tisíc korun). Ale pozor! Jsou placeni jen za odpracované hodiny, takže třeba při dešti, který je tu ale vzácný, nedostávají nic.

Společné posezení po náročném dni

Společné posezení po náročném dni

Sklenka vína po práci přijde vhod.

Sklenka vína po práci přijde vhod.

Nejvíc jich přichází z Portugalska, ale také třeba z Moldávie či ze zemí bývalé Jugoslávie. Již jedenáct let sem pravidelně zajíždí i Karel Stejskal, který sám má doma na Litoměřicku malý vinohrad a zdejší prostředí a atmosféru si nemůže vynachválit. Jako dobrý znalec poměrů by rád v budoucnu zprostředkoval formou zážitkové turistiky sběr vína i případným zájemcům.

Na pomoc přilétá i vrtulník

Vinná réva se sklízí ručně jako v minulosti, česači zralé hrozny stříhají a ukládají do zelených bedýnek, které se vždy po řádku svážejí na drezíně do připravených valníků. Tam, kde je svah natolik příkrý, se ke svážení hroznů využívá helikoptéra, pod níž se na lano zavěšují objemné pytle s hrozny o váze až osm set kilogramů. Ty se pak dopraví nahoru na silnici, kde jsou připravené valníky, na něž je vyloží. Při orientaci pomáhá pilotům speciální mapa s vyznačenými čísly, která odpovídají stejným číslům na vinicích. Spojení mezi helikoptérou a vinaři zprostředkovávají vysílačky. Vše se odehraje velmi rychle a bez komplikací.

Přepravky se z multikár překládají na malý náklaďák.

Přepravky se z multikár překládají na malý náklaďák.

Helikoptéra odnáší na laně vaky s hrozny.

Helikoptéra odnáší na laně vaky s hrozny.

Rychlé je i zajištění samotné helikoptéry, jejíž jeden let přijde na 50 franků (1 200 Kč). Doris, zástupce vedoucího na městských vinicích, prostě dopředu vyjedná s letovým dispečinkem čas, na který pilot s helikoptérou přilétne. A přílet je, jak je ostatně ve Švýcarsku prakticky všude zvykem, téměř na minutu dodržen.

Doris má ke své práci patřičné vzdělání, před třemi lety absolvovala vinařskou školu v Lausanne a získala titul bakalářky. O městské vinice se stará společně s vedoucím Lucem. Už v době studií chodila každým rokem do vinic na praxi a desítku praktikantů je možné na vinici vidět i letos.

Čtvrt milionu lahví ročně

Také na městských vinicích převládá asi z osmdesáti procent zde velmi ceněná odrůda Chasselas, kterou v jiných vinařských regionech využívají jen k výrobě stolního vína. Dále pěstují odrůdy Gamay a Pinot noir, nově je naroubován na staré podnože Merlot. Hrozny se zpracovávají přímo ve viničním domu, kde víno i zraje ve dvoupatrovém sklepě ve velkých dřevěných sudech. Tady se rovněž lahvuje, ze všech pěti vinic je to na čtvrt milionu lahví.

S vinicemi sousedí půvabná vinařská vesnička Lutry.

S vinicemi sousedí půvabná vinařská vesnička Lutry

Monumentální Clos des Abbayes bývá využívána k reprezentačním účelům.

Monumentální Clos des Abbayes bývá využívána k reprezentačním účelům.

Bílé hrozny jsou ještě ten samý den, kdy jsou sklizeny, zpracovány v dřevěném lisu, naproti tomu červené hrozny se nechávají nějaký ten den uležet, aby se macerovaly ve svých šťávách. Pokud by tomu tak nebylo, neměla by vylisovaná šťáva bohatou barvu. Při zpracování hroznů nepřijde nic nazmar, spotřebuje se vše včetně odpadu ze slisovaných hroznů, který využívají farmáři jako hnojivo.

Prostředkem vinice Lavaux vede vyasfaltovaná cesta, Route de Vignoble, značená cedulí se stylizovaným hroznem. Lze ji absolvovat pěšky či na kole, ale také projet ve žlutém vláčku, Train des Vignes, který křižuje vinice z Vevey do Puidoux-Chexbres. Ve vesnicích lákají pohostinné vinné sklípky, při ochutnávkách vín se podávají speciality místní kuchyně.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Popularita švýcarského vína

Švýcarská vína jsou v zahraničí takřka neznámá. Říká se totiž, že Švýcaři všechno víno, které vyrobí, ročně je to asi 130 milionů litrů, také sami vypijí. S více než padesáti litry spotřeby na hlavu jsou šestí na světě, ale není to pravda. Export vína roste rychle a naopak do země proudí vína z celého světa.

Švýcarské víno si našlo oblibu mezi znalci zejména v Německu (750 000 litrů ročně), ale také v Belgii a Francii. Červená vína preferují v USA, významnými importéry jsou i Nizozemsko, Japonsko, Kanada a Británie.

Autoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Grizzly týden věznil muže na Aljašce. Nešťastníka zachránila až náhoda

Shodou šťastných náhod se americké pobřežní stráži podařilo objevit muže odříznutého od světa v aljašské divočině, na...

Český výletník: Řeka a osada Františka Nedvěda. Takovou Sázavu miloval

Minulou neděli zemřel písničkář František Nedvěd. Loni jsem navštívil trampskou osadu Toronto na Sázavě, ve které...

Chorvatsko trochu jinak. Poradíme, jak se vyhnout dovolenkovým zlozvykům

Premium Oblíbená destinace má Čechům stále co nabídnout. Stačí ujet pár kilometrů autem a můžete najít místa, která nejsou...

To nejlepší z hor Česka: objevte rozhledy, přírodu i gastronomii Krkonoš

Nejvyšší pohoří České republiky tvoří v rámci naší země i střední Evropy ojedinělý ostrůvek horské krajiny. Spolu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Přátelští lidé, skvělá kuchyně, krásné pláže. Na co se těšit v Řecku

Je jedna země, která našince láká v létě víc než ostatní. Řecko a jeho ostrovy totiž nabízí všechno, co si od dovolené...

Pozemské ráje: Vatikán očima farářky. Nahlédněte do nejmenšího státu světa

Premium Pokud navštívíte Řím, rozumí se tak nějak samo sebou, že překročíte hranice a vstoupíte do Městského státu Vatikán. Je...

Sbohem, šedá Evropo! Jak Češi předělali auto z roku 92 a vyrazili do Afriky

Seriál Vlastně za to mohou Google a pošmourné zimní počasí. Vrátili jsme se právě z Nového Zélandu, ale toulavé boty odmítaly...

OBRAZEM: Do čínského letoviska opět dorazil zelený páchnoucí příliv

Čínské přístavní město Čching-tao opět zažívá masivní zamoření mořskými řasami. Takzvaný zelený příliv se zde...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...