Vedra v Evropě si vybírají další oběti

  17:34aktualizováno  17:34
Evropa stále trpí rozmary počasí. V Německu a Rakousku se tropická vedra střídají s ničivými bouřkami. V Rumunsku se teploty vyšplhaly až na rekordních 43 stupňů Celsia. Na následky veder v pátek zemřeli dva lidé. Stovky dalších jsou v nemocnici. Meteorologové přitom varují, že extrémní horka budou trvat přinejmenším do konce týdne.

Divoké počasí v Německu
V Německu už třetím dnem pokračují silné lijáky a bouřky. Nejvíce postiženou oblastí je Bavorsko. Velká voda zaplavila sklepy, vyvrátila stromy a zatopila silnice. 

Největší škodu napáchala bouřka v dolnobavorském Fürstenzellu, kde blesk zapálil vepřín. Přes 60 zvířat uhořelo a zbývajících 550 nařídil veterinář nouzově porazit.
Blesk také zapálil zemědělskou usedlost v hesenském Ebersburgu a napáchal škodu ve výši půl milionu eur.

Silná vrstva spadlých krup narušila dočasně provoz na dálnicích z Mnichova do Salcburku a do Stuttgartu. V noci na čtvrtek byl několikrát přerušen provoz na stuttgartském letišti.

Lijáky zanechávají po sobě spoušť také v Bádensku-Württembersku, Sasku, Dolním Sasku, Meklenbursku-Předním Pomořansku a Porýní-Falci.

Lijáky v Rakousku
Průtrže mračen stíhají i Rakousko. Na několika místech padaly kroupy velikosti holubích vajec a způsobily škody na polích, automobilech i střechách domů.

Nejsilnější bouřky hlásí spolková země Dolní Rakousy, zvláště oblasti v blízkosti bavorských hranic. Velká voda zatopila mimo jiné i sklepní prostory  v nemocnici v Schärdingu.

ČTVRTEK 20. čtvrtek

Vedra zabíjejí v Chorvatsku
Na následky veder zemřelo ve čtvrtek v chorvatské metropoli Záhřebu dvanáct lidí, mnozí z nich na selhání srdce v rozpálených tramvajích, čekárnách nebo přímo na ulici.

V Polsku zakázaly výjezdy těžkých kamionů
Kvůli vedrům ve středu vedení polských silnic a dálnic zakázalo na jihu země v sousedství České republiky výjezdy kamionů nad 12 tun.

Teploty na polském území se pohybují od 24 do 33 stupňů Celsia, chladněji je na pobřeží Baltského moře a v Tatrách. Výrazné oteplování vzduchu se neočekává ani v nejbližších dnech, zato nad polským pobřežím jsou možné bouře.

Dánská letoviska praskají ve švech
Trvající nádherné počasí s rekordními teplotami vede v Dánsku k náporu lidí v tamních letoviscích. Meteorologové poprvé zaznamenávají v zemi teploty přes 30 stupňů Celsia.

Operátoři prodávající zájezdy na jih Evropy si ale stěžují na prudké snížení zájmu klientů; volná místa jsou prý nuceni prodávat za směšné ceny. Mezi Dány jsou teď populární především pobyty pod stanem nebo v karavanu v táborech na dánském pobřeží.

Tropická vedra v Francii
V Paříži není před tropickými vedry takřka úniku. Ti, kteří nemají domácnosti vybavené klimatizací, sotva lapají po vzduchu.

V noci na úterý se teploty pohybovaly kolem 24 stupnů. Vedra jsou o to hroznější, že téměř nefouká vítr a tím se zhoršuje znečištění vzduchu přízemním ozónem. Pařížská radnice se proto snaží přimět řidiče, aby používali metro, a tak mají držitelé residenčních karet dočasně parkování zdarma. 

Itálie v žáru slunce
Horké počasí panuje i v Itálii a potrvá nejméně do konce týdne. Teploty se pohybují po celé zemi kolem 35 stupňů Celsia a více.

Švýcarská města sálají
Také ve Švýcarsku dosáhují teploty rekordních výšek. V pondělí naměřili meterologové 34 stupňů - nejvíce za posledních 50 let. V Basileji kvůli úmorným vedrům dostali školáci volno.

Zatímco ve městě Interlaken v Bernských Alpách v pondělí naměřili 31,4 stupně Celsia, na nedalekém alpském velikánu Jungfrau o 3000 metrů výše bylo jen 9,8 stupně Celsia. Vysoké teploty ve Švýcarsku mají podle meteorologů ještě pár dní vydržet.

Batolata se osvěžovala ve fontáně v nizozemském Arnhemu, kde 17. června teplota dosahovala rekordních hodnot přes 30 stupňů Celsia. (18. června 2002)

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Najdete na iDNES.cz