Může se hoditVolejte levně do Vietnamu od 2,26 Kč za minutu www.klikniavolej.cz |
Než se speleologové vůbec k jeskyním dostali, museli navíc ujít 10 kilometrů dlouhou, náročnou cestu pralesem.
Ačkoli vědci strávili v jeskyni pět dní, zatím ji nemohli prozkoumat celou, protože jí protéká poměrně prudká podzemní řeka. Nebyli schopni ani změřit hloubku jezera na dně jeskyně, 200 metrů dlouhý provaz, který s sebou prozatím měli, nestačil.
Britové se chtějí ještě letos do jeskyně vrátit, aby průzkum dokončili. Podle nich jde o unikátní přírodní útvar, který by se neměl otevřít pro veřejnost, uvedl mluvčí týmu Howard Limbirt z Britské speleologické asociace.
Výzkumný tým doprovázel místní průvodce Ho Khan z vesnice Phong Nha, který o existenci jeskyně věděl již od roku 1991. Vesničané do ní ale ní nikdy nevstoupili. Jednak jim chybělo vybavení, a také je odrazoval ohlušující rámus z protékající podzemní řeky.
Národní park Phong Nha-Ke Bang, kde vědci jeskyni objevili, je od roku 2003 na seznamu světového dědictví UNESCO. Rezervace se rozkládá převážně na krasovém území, celkem se zde vyskytuje nejméně 300 jeskyní a podzemních prostor.
Za největší jeskynní průchod planety byla dosud považována jeskyně Deer Cave v Malajsii, která je široká 90 metrů, vysoká 100 metrů a dlouhá dva kilometry.