Ožije město duchů? Turecko údajně otevře zapovězené pláže na Kypru

  • 8
Řecko-turecké vztahy vyostřené v posledních týdnech kvůli průzkumu těžby ve východním Středomoří kalí další spor. Premiér severního Kypru Ersin Tatar tento týden oznámil, že se ve čtvrtek otevřou pro veřejnost pláže v opuštěném městě Varoša na jižním předměstí kyperské Famagusty.

Čtvrť Varoša (Varosha) se nachází v severní části rozděleného Kypru a po turecké invazi na ostrov v roce 1974 z ní musely odejít tisíce kyperských Řeků. Už léta do ní smí volně vstoupit jen turecká armáda a bezpečnostní složky severního Kypru.

Oznámení o zpřístupnění pláže ve Varoši přivítal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Víme, že toto rozhodnutí mnohé znepokojí,“ řekl Erdogan. Vláda řecké části Kypru krok odsoudila a označila to za Tatarovu kampaň před nedělními prezidentskými volbami v Severokyperské turecké republice, uznávané jen Ankarou. Také šéf diplomacie EU Josep Borrell už Tatarův krok kritizoval.

„EU je hluboce znepokojena oznámením a vývojem kolem Varoši. Způsobí to ještě větší napětí a může to zkomplikovat úsilí o obnovení rozhovorů o řešení kyperského problému,“ uvedl Borrell v prohlášení. Podle něj je třeba obnovit důvěru, a ne vytvářet další rozepře.

Jižní předměstí Varoša bylo opuštěno za občanské války v roce 1974.

Borrell též uvedl, že klíčové zůstává respektování příslušných rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Rezoluce OSN z roku 1984 zakázala osídlení Varoši kýmkoli jiným než jejími původními obyvateli a vyzvala k předání města pod správu OSN.

„O této ohrožující a ilegální akci Turecka a jeho loutkové vlády na Kypru podáme zprávu Radě bezpečnosti, Evropské unii a všem dalším mezinárodním fórům,“ komentoval Tatarovo oznámení mluvčí kyperské vlády.

Města duchů a pláže bez turistů. Rozpolcená dovolená na Severním Kypru

Podle něj tento krok porušuje mezinárodní právo a rezoluce RB OSN a jde i proti posledním závěrům summitu EU. Ten minulý týden vyzval Ankaru k dialogu kvůli průzkumu těžby u kyperských břehů.

Kyperští Řekové museli po turecké invazi na Kypr v roce 1974 z jižního předměstí Famagusty, jež mělo tehdy asi
40 000 obyvatel, odejít. Legálně jim tam dodnes podle OSN patří pozemky či byty.

Premiér severního Kypru Ersin Tatar uvedl, že otevření pláží pro veřejnost ve Varoše (turecky Maraş) je prvním krokem k oživení celého města.

Jižní předměstí Varoša bylo opuštěno za občanské války v roce 1974.

Varoša je předměstí Famagusty a před rozdělením Kypru byla vyhledávanou destinací turistů i filmových celebrit. Jezdila tam například Brigitte Bardotová, Sophia Lorenová či Elizabeth Taylorová. Dnes je více než stovka tamních hotelů zchátralá a vchody do nich jsou zarostlé trávou.

Severokyperská turecká republika vznikla na severu ostrova v roce 1983 poté, co Turecko v roce 1974 vyslalo na Kypr vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova funguje mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU.

,