Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Vánoce za doprovodu muezzina. Unikátní atmosféru zažijete jen v Bejrútu

Vzduchem se nese vůně libanonských specialit a ze všech koutů se ozývá směs vánočních koled a arabské popové hudby. Všichni netrpělivě čekají na slavnostní rozsvícení vánočního stromu, který stojí uprostřed náměstí v kontrastu mešity Mohammada Al-Amina. Vítejte na vánocích v Libanonu.

Kde jinde než v Bejrútu se můžete zaposlouchat do zvuku kostelních zvonů, které doplňuje zpěv muezzina z vedlejší mešity. Zvláštní adventní atmosféru dokresluje směs všudypřítomné arabštiny a francouzštiny. I když letošní svátky budou ovlivněné celosvětovou pandemií a karanténou, Libanonci si Vánoce užijí zejména v rodinném kruhu.

Byť v celé zemi je oficiálně uznáváno osmnáct náboženství, které představují zejména různé odnože islámů a křesťanství, jde o směsici kultur, které se vzájemně respektuji. V posledních letech Libanon neprocházel zrovna lehkým obdobím, ať už šlo o občanskou válku, příval migrantů, protesty proti vládě, či výbuch v přístavu, lidé zde po celou dobu vždy drželi při sobě a tvořili silný národ.

„Celý Libanon si prošel velmi těžkým obdobím, do toho nás postihla současná pandemie. I když momentálně jsme v karanténě, věříme, že brzy bude zase lépe,“ napsal mi můj kamarád Ahmad o současné situaci v Libanonu.

I když ve všech arabských zemích žijí křesťanské komunity, jenom v Libanonu jsou Vánoce oficiálně uznávaným svátkem. Libanonské Vánoce jsou skoro podobné těm naším, svátky v Paříži východu, jak se Bejrútu říká, mají však svá specifika.

Jedno z hlavních kulturních míst v Bejrútu je Náměstí Mučedníků, kde spolu s kostelem sv. Jiří dominuje také mešita Al Amin s ohromující modrou kopulí. Právě o Vánocích se toto místo stává kulturním středem pro adventní trhy a nákupy.

I když letos, z důvodu bezpečnostních opatření, náměstí bude zdobit pouze vánoční strom a pouliční ozdoby, za normálních okolností se Náměstí Mučedníků stává místem pro setkávání lidí. Každý podvečer se zde potkává nespočet Libanonců, kteří obdivují hlavní strom, ten hýří miliony světýlek a dokresluje specifickou atmosféru tohoto místa.

Vánoční výzdoba v obchodním domě

Specifická je i venkovní teplota, která se pohybuje okolo 15 stupňů a umožňuje rodinám procházky do pozdních večerních hodin nasvíceným Bejrútem.

Mezi hlavní aktivity v tomto období patří zejména nakupování vánočních dárků, jak už to v celém světě bývá. Nákupních možností je zde nespočet. Libanonci si mohou užít nakupování od klasických trhů až po luxusní obchodní domy a samotné obchody, kde mohou sehnat dárky světoznámých značek. Z důvodu celosvětové pandemie se však veškeré restaurace a podniky uzavřely. Libanonci jsou letos odkázaní na nákupy vánočních dárků přes různé e-shopy a online obchody.

Štědrý večer v Libanonu

Hektické období je samozřejmě zakončeno Štědrým dnem, kdy místní veškeré povinnosti nechají stranou a sjíždějí se za svou rodinou či blízkými, kde společně zdobí vánoční stromeček. Peče se také sváteční cukroví, které může být plněné rumem nebo koňakem. Pro muslimské rodiny je toto cukroví připravováno bez kapky alkoholu.

Vánoční výzdoba v Bejrútu

Pro Libanonce jsou Vánoce zejména obdobím klidu, kdy si vychutnávají každou minutu u jednoho stolu. Ve velké většině se na štědrovečerní večeři podává krocan s nádivkou, puding s oříšky, baklava či katayef bil joz, což jsou speciální libanonské palačinky s oříšky a medovou zálivkou. 

Jednou ze specialit z východu Libanonu jsou vánoční bochánky. Manajiše představuji chlebovou placku, která je plněna na mnoho způsobů. Ať už jde o sýr, sušené mléko, rajčata, nebo mleté maso, každá libanonská rodina má svou oblíbenou náplň. K celé večeři se podává lahodné libanonské červené víno, které pochází z údolí Bikáa. Poté se rodiny přesunou k vánočnímu stromečku, kde společně rozbalují dárky, které jim nadělil Baba Noël.

Na závěr se většina Libanonců vydává do jednoho z mnoha kostelů, kde si užívají vánoční bohoslužby. Tento rok se libanonské Vánoce ponesou spíše v úzkém rodinném kruhu a z důvodu všech bezpečnostních opatření se bohoslužby přenesou do online platformy.

Společné vánoce bez ohledu na víru

Vánoce v Libanonu představují svátky zejména pro křesťany, rozdílem je samotný Bejrút, kde tomuto svátečnímu období přichází na chuť i místní muslimové. Libanonci jsou národem, který rád oslavuje. Proto jsou veškeré ulice zdobené jak v období Vánoc, tak i během Ramadánu.

Zimní sporty v Libanonu

Libanon je zemí, kdy se v jeden den můžete koupat v moři a odpoledne stát na lyžích. I když teploty na pobřeží sahají k 20 stupňům, nedaleké pohoří je zasypané čerstvým sněhem. A místní obyvatelé to samozřejmě během vánočních svátku využívají a vydávají se do hor, aby si s rodinou užili zimních sportů.

Nejoblíbenějším zimním střediskem je Faraya, které je situováno zhruba 50 kilometrů od Bejrútu. Toto středisko se nachází ve výšce 2 465 metrů nad mořem a poskytuje 15 dokonale upravených tratí. A za jasného počasí odtud můžete pozorovat horu Hermon nebo celý Bejrút.

Zimní středisko v pohoří Libanon

„Vánoce jsou zde hlavně o rodině a klidu a na to se neskutečně těšíme. Svátky všechny Libanonce spojují, přejeme si navzájem krásné svátky a vytváříme si tu pravou atmosféru,“ potvrzuje Ahmed.

Až přijde správný čas, vydejte se do Libanonu a poznáte zemi mnoha kontrastů, nádherné kultury, přátelských lidí, výborné kuchyně, bohaté historie a krásné přírody. Byť nyní je veškerá doprava do Libanonu pozastavena z důvodu covidu-19, za normálních okolností operují pravidelné lety do Bejrútu ČSA. Cena za zpáteční letenku se pohybuje okolo sedmi tisíc korun.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:
  • Nejčtenější

KVÍZ: Poznáte turistické památky a atrakce jen podle obrysů?

Patří mezi nejnavštěvovanější místa této planety a podle fotografií je pozná snad každý. Dokážete však populární...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

ZANIKLÉ TRATĚ: O Slavíčském tunelu kolují fantastické legendy

Sedmdesátý druhý díl seriálu Zaniklé tratě nás zavede na nejstarší parostrojní trať u nás, Severní dráhu císaře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

S partou i s rodinou. Emiráty jsou mezi českými výletníky stále oblíbenější

Časy, kdy byly Spojené arabské emiráty destinací vhodnou jen pro milionáře, jsou dávno pryč. Nabídka dnes dokáže...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Když zvířata napadnou turisty. Klokani bojují o cukr, vydry kousají surfaře

Kontakt s přírodou na dovolené může nabývat nejrůznějších podob a ne vždy musí jít o příjemná setkání. Z chorvatské...

OBRAZEM: Nejlepší hotelový servis světa. Chcete ponorku, nebo šamana?

Nabídnout hostům víc než konkurence, zaujmout a překvapit luxusem, udělat si nabídkou neobvyklého servisu reklamu. To...

Nebeské jámy, pekelné díry. Podívejte se na největší jeskynní propady světa

Některé z propadů nejsou pro místní novinkou už tisíce let. Byla to místa, kde se uctívali bohové a kde byly vězněné...

Vzhůru do norských Krkonoš! Co spojuje mytický Bessengen s českými horami

Premium Co spojuje norskou národní túru s největšími českými horami? Vyšlápli jsme na mytický hřeben Besseggen, kde krása...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...