Hotely v Tbilisi dnes plní pouze uprchlíci, jejichž prádlo visí na hotelových balkónech, a kdysi přeplněné černomořské pláže zejí prázdnotou. "Lidé se bojí, že budou uneseni jako rukojmí, nebo že budou okradeni," říká Nataša Čchivadzeová, šéfka cestovní kanceláře Berika v Tbilisi. "A právě to má katastrofální důsledky pro turistiku," dodává.
Gruzie ztratila část svých kdysi hojně navštěvovaných černomořských pláží, když se v roce 1992 od ní odtrhla Abcházie. Tento krok vyvolal válku, při níž z této autonomní oblasti uprchlo na 300.000 etnických Gruzínů. Uzavřen pro Gruzii je i abchazský jeskynní klášterní komplex Novyj Afon, který za sovětských dob každoročně navštěvovalo na 800.000 turistů.
Loni v prosinci byl v hlavním městě Tbilisi kvůli zjevné krádeži zavražděn německý občan pracující pro Evropskou komisi. Za poslední dva roky byli v gruzínské metropoli nebo v jejím okolí uneseni dva španělští obchodníci a mladší bratr gruzínského fotbalisty Kachy Kaladzeho. Obchodníci byli propuštěni na svobodu ještě v prosinci poté, co jejich rodiny zaplatily únoscům výkupné. Kaladzeho bratr je únosci stále zadržován. |
Jak uvedli zástupci turistických kanceláří, lidé od loňského roku přestali navštěvovat minerální prameny v Boržomi a lyžařské letovisko v Gudauri. Nejtvrději však bylo v této souvislosti postiženo hlavní město Tbilisi.
Právě kvůli únosům mnoho Gruzínů s černým humorem říká, že jejich země se stala pro turisty jednou z nejdražších zemí světa. Loni v září americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že velvyslanectví USA v Tbilisi získalo přesvědčivé důkazy, podle nichž by se terčem únosů mohli stát američtí občané v Gruzii. Upozornilo proto Američany, aby do odlehlejších či méně osídlených částí gruzínské metropole necestovali sami.
Bez zahraniční turistické klientely se nyní gruzínské cestovaní kanceláře snaží nabízet občanům své služby při získávání víz k cestám do Ruska. Těchto služeb, za které si kanceláře účtují 11 lari (asi pět dolarů), využívají tisíce gruzínských obchodníků, kteří svými cestami do Ruska vydělávají na živobytí doma.
Typický obrázek z východní Gruzie. |