V Rakousku a na Slovensku hrozí laviny

  17:16aktualizováno  17:16
Ve výše položených oblastech rakouských Alp ve spolkových zemích Horní Rakousy a Štýrsko přetrvává mimo vyznačené sjezdovky a běžecké tratě velké lavinové nebezpečí. Vyhlášen byl čtvrtý stupeň z pětidílné mezinárodní škály. Také na Slovensku dnes vyhlásilo Středisko lavinové prevence v Jasné čtvrtý stupeň ve slovenských pohoří Malá a Velká Fatra a v Západních Tatrách. Informoval o tom pracovník střediska Milan Kollárik.

"Za uplynulých 24 hodin připadlo na horách od 15 do 25 centimetrů nového sněhu a jeho výše dosáhla na některých místech až 1,5 metru," řekl Kollárik. Podle něj se ve sněhové pokrývce vlivem nízkých teplot udržují nestabilní vrstvy sněhu, které
zvyšují riziko pádu lavin.  "Vlivem silného větru byla většina sněhu z vyšších nadmořských výšek sfoukána do středních a nižších poloh," řekl lavinový znalec. Sněhové masívy proto padají i v níže položených oblastech. Důkazem je i dnešní pád laviny na železniční trať mezi Párnicou a Kraľovany (okres Ružomberok).

Ve Vysokých a Nízkých Tatrách přetrvává zvýšený (třetí) stupeň lavinového nebezpečí. SLP doporučuje v těchto dnech omezit pohyb ve volném terénu s výjimkou vyznačených a zabezpečených lyžařských a zimních turistických tras. "Lavinové nebezpečí má stoupající tendenci," dodal Kollárik.

Za uplynulý týden zahynuly na Slovensku při pádu lavin už čtyři osoby. V hotelu Pod Šturcem u Donoval přišel den před Silvestrem o život 21letý muž. Několik dnů předtím zemřela pod lavinou na svahu v Turecké (okres Banská Bystrica) 54letá žena a v Malé Fatře u obce Zázrivá sesuv sněhu usmrtil 17letého mladíka. Kromě toho lavina zavalila v poslední den roku 81letého staříka v obci Lazy pod Makytou na slovensko-českém pomezí.

Podle informací dispečinku Slovenské správy silnic byly sledované komunikace na území Slovenska (kromě některých silničních úseků v okresech Poprad a Kežmarok) sjízdné. Na dálničním úseku D1 Liptovský Mikuláš - Važec leží na vozovce třícentimetrová vrstva nového sněhu. Povrch silnic na jihozápadním Slovensku je převážně suchý, místy vlhký až mokrý. Na ostatním území je vlivem neustálého sněžení na silnicích vrstva uježděného a posypaného sněhu od dvou do 15 centimetrů.

V důsledku silného nárazového větru, spojeného s hustým sněžením, se zejména v horských oblastech tvoří sněhové jazyky a závěje. V okresech Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Svidník, Stropkov, Poprad a Kežmarok byl proto vyhlášen kalamitní stav. Horský přechod Donovaly je pro kamiónovou a nákladní dopravu uzavřený.

 

V Rakousku je sněhová pokrývka na většině lavinových svahů nedostatečně
zpevněná a existuje velká pravděpodobnost uvolnění sněhové masy již při malém zatížení. Současně se předpokládá samovolný výskyt středních a velkých lavin.
Horská služba doporučuje omezit turistiku ve vysokohorském terénu a vyzývá turisty a lyžaře, aby se pohybovali pouze na zabezpečených a vyznačených lyžařských tratích.

Právě neuposlechnutí nařízení expertů již způsobilo několik tragických událostí. Na Silvestra zkoušel 25letý lyžař na Stubaiském ledovci své schopnosti mimo upravené sjezdovky a vyvolal lavinu, která ho zasypala. Navzdory zásahu záchranářů Američan později těžkým zraněním v nemocnici podlehl. Další lavina ve spolkové zemi Vorarlbersko si vyžádala jednu oběť v první den letošního roku.  V horských oblastech ostatních rakouských spolkových zemích platí zvýšené lavinové nebezpečí s výjimkou Korutan, kde je riziko padání lavin malé.

Za nádherou hor se skrývá i nebezpečí lavin.

Autor:
  • Nejčtenější
Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Tak vypadala minulost. Dnes se do Krušných hor vrací krása i zašlá sláva

Krušné hory už dávno nejsou zkroušené. Ba naopak. Jsou tajemné, báječné a tak trochu neobjevené. Těžce zkoušené přírodě...

Barokní skvost u Orlických hor. Unikátní schody do nebe čekají na záchranu

Městečka a vesnice v podhůří Orlických hor formovaly svoji tvář v období baroka. Vznikaly v nich unikátní stavby, které...

Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Město, kde žije nejvíc milionářů. Monako si však užije i obyčejný turista

Monako je druhý nejmenší stát světa, ležící na pobřeží Francouzské riviéry. Je to země s druhou největší hustotou...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Braniborskem po zchátralých sanatoriích. Sovětská vojska nahradila zkáza

Ve starých vojenských městech a nemocnicích sovětské armády v Braniborsku je všechno, co hledáte. Tedy pokud hledáte...

Nová generace výletních lodí zabaví turisty ponorkami i virtuální realitou

Provozovatelé výletních lodí se předhánějí v tom, co svým klientům nabídnout, čím je zabavit, překvapit či šokovat....

Najdete na iDNES.cz