V Rainerově chatě najde turista muzeum nosičů

aktualizováno 
Do Vysokých Tater na Slovensku se tuzemští turisté rádi vracejí. Po rozpadu Československa se sice tyto velehory jakoby Čechům vzdálily, ale uplynulo pár let, a spousta lidí do Tater opět míří na letní dovolenou.

Konečně, narozdíl od politické situace, se hory a příroda v Tatrách nikterak nezměnila a jsou stále neodolatelně krásné.Jen některé známé horské chaty změnily jména, což řadu turistů, kteří v Tatrách osm, deset let nebyli, poněkud mate.

Cestou z Hrebienku k Velkému vodopádu byli zvyklí stavovat se v chatě Kamzík. Ta se ale přejmenovala na Rainerovu chatu. Kromě příjemného odpočinku a občerstvení je v této chatě také muzeum nosičů – fotografií lidí, kteří na vlastních zádech nosí chatařům nejen zásoby, ale odnášejí na nich také desítky kilogramů odpadků, aby tatranská příroda pod nájezdy turistů netrpěla.

Zajímavé je pozorovat mnohé návštěvníky, kteří muzeem projdou, jak plastové kelímky, láhve a ubrousky ze svačin pokorně balí do vlastních zavazadel, aby je vyhodili do popelnice dole ve Smokovcích. „Teprve když si člověk uvědomí, co dřiny odnos odpadků nosiče stojí, zastydí se a binec po sobě uklidí,“ říkají turisté. Atmosféru, z níž by měli ekologové zcela jistě radost, ještě okoření, když se na turistické stezce skutečně objeví nosiči s těžkými ranci na zádech. To pak člověk jen polkne a udělá v duchu kříž nad svojí fyzičkou z městského fitness centra.

Stejně jako u mnoha dalších chat, také u Rainerové, stojí dalekohled. Když se do něj člověk podívá, dostane se až na vrcholy těch nejvyšších hor (tedy pokud není zrovna zataženo a hory se neschovávají v mracích). Poplatek za atrakci, která může klidně konkurovat hrám ve virtuální realitě, jde na opravu a údržbu chaty.

Zdatnější návštěvníci Tater, kteří netráví pobyt jen procházkami po Tatranské Lomnici či výlety lanovkami, byli zvyklí cestou na Téryho chatu navštívit také chatu Nálepkovu. I ta se již jmenuje jinak – Zamkovského. Většina lidí se mylně domnívá, že občerstvení v horských Tatrách bude velmi drahé, a proto se celu cestu táhnou se zavazadly plnými jídla a pití. Zbytečně. Ceny jsou celkem lidové a obsluha ochotná a příjemná – pokud má návštěvník chuť na kávičku se smetanou, dostane ji. A jelikož je česká koruna zatím o poznání silnější než slovenská, občerství se tuzemští turisté ve velehorách mnohdy levněji než v restauraci či kavárně v rodném městě.

 

Turistický chodníček ve Vysokých Tatrách.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Najdete na iDNES.cz