V dolech afrického Nigeru riskují děti život kvůli zlatu

  14:10aktualizováno  14:10
Dvanáctiletý Suley Zourkeley si nedělá o životě horníka ve zlatém dole žádné iluze. "Když se na to dáte, přepadne vás brzy únava. Jste-li příliš utahaný, mohou vás vytáhnout nahoru na laně, ale občas tam člověk natáhne bačkory," říká. Ve zlatém dole v nigerské poušti dřou tisíce dětí za pár šupů nebo zadarmo - zaplaceno totiž dostanou jen když najdou zlato. Pomalu slézají úzkými důlními šachtami až do 80metrové hloubky, aby tam odštípávaly úlomky skály a hledaly zlatý prach.

Na dole Koma Bangou, ležícím 160 kilometrů od metropole této západoafrické země Niamey, stoupá teplota vzduchu na povrchu nad plus 40 stupňů Celsia. V podzemí vládne mnohem větší vedro, což je pro děti velmi nebezpečné. Podle propočtů Ibrahima Balla z Mezinárodní organizace práce (ILO), jednoho z mála humanitárních pracovníků pravidelně navštěvujících důl, žije a pracuje v tomto dole na 50.000 lidí, z toho 30 procent dětí. "Pracuje se tu v podmínkách, které jsou nesnesitelné pro dospělé, natož pak pro děti," konstatuje Ibrahim Balla.
   

Na otrockou práci dětí v západní Africe se opět soustředila pozornost po nedávném zadržení eritrejské lodi Etireno, která jak se potvrdilo vezla děti za prací do Gabonu. Ať už jsou zahrnovány mezi otroky nebo ne, milióny dětí po celém tomto regionu denně riskují své životy a zdraví v zápase o přežití své i svých rodin.
   

V Koma Bangou šplhají děti dolů po lanech do nezabezpečených důlních šachet. Stovky dalších sedí ve stanech nebo v hlukem a prachem prosyceném vzduchu, ručně rozbíjejí kusy skály nebo promývají a třídí úlomky. Podle dělníků jsou šachty obzvláště nebezpečné v noci, protože v neosvětleném městě hrozí neustále nebezpečí, že se do nich někdo zřítí. Přesto však kopání pokračuje čtyřiadvacet hodin denně - proč by ne, když i za dne je jediným zdrojem světla v podzemí kapesní svítilna připevněná na čele?
   

Město je magnetem pro kopáče z vesnic sahelského regionu na jižním okraji Sahary - jedné z nejchudších oblastí světa. Vesničany sem vábí prchavý příslib brzké kořisti a trvalého bohatství, konstatuje Ibrahim Balla. Zlatý prach je prodáván nákupčím v Niamey, zatímco město drží při životě obchodníci z celého regionu.
   

Ve městě zmítaném zlatým opojením kypí rušný život - svědectví vytrvalého lidského úsilí a hybná síla chudoby. Oslíci vlečou do Koma Bangou vyprahlou krajinou barely s vodou. Led je sem dopravován ve velkých kvádrech, které jsou pak ručně rozporcovány sekyrou a kusy zabalené v pytlích prodávány majitelům barů.
   

Ibrahim Balla doufá, že se podaří realizovat série plánů na zlepšení situace pracujících dětí, na která číhá podle jeho mínění ve městě, kde bují prostituce a narkomanie, celá řada nebezpečí. Byl by rád, kdyby se podařilo zakázat práci dětem do věku 12 let a umožnit jim vyučit se nějaké profesi. Nedostatek vzdělání představuje podle Ibrahima Bally stejně velké riziko jako kterékoliv jiné nebezpečí. "Děti nemají možnost vyučit se nějakému řemeslu. Práce v dole je pro ně činností bez budoucnosti."
   

Ale děti, které dostávají za práci peníze - pokud je vůbec dostávají - si příliš nestěžují, patrně však proto, že nemají příliš na výběr. "Musím tady pracovat," vysvětluje 17letý Adama Isaac, který právě celý upocený a zaprášený vylezl z důlní šachty. "Nutně potřebuji peníze."
   

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Podivná jezera, mizející ledovce. Nejvyšší hora Evropy mění tvář

Ledovec Mer de Glace ustoupí každý rok o desítky metrů (červen 2019)

Klimatická změna se dramaticky projevuje i na Mont Blanku. Ledovce mizí, přibývá skalních sesuvů a nejvyšší hora Evropy...

Soutěž o cestu kolem světa pokračuje třetí hrou, zavzpomínáte na uplácení

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

Rémi Decroix a jeho malé království

Na první pohled totální zapadákov, na druhý magnet pro milovníky dobrého jídla, piva i turistických kuriozit. V Horních...

OBRAZEM: Neuvěřitelné hotely, odkud se vám nebude chtít domů

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo...

Spali jste někdy 150 metrů pod zemí, v bublině, ve sněhu a ledu, pod vodou nebo naopak v oblacích? Podívejte se na...

Další z rubriky

Dokonalá slovenská odysea. Projeli jsme okolí Liptovské Mary na kole

Západ slunce u Liptovské Mary. V pozadí Velký Choč.

Uprostřed regionu Liptov, v údolí mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, leží jedno z největších přehradních jezer na...

Apalačský sen: stezka divočinou, kde se potuluje královna i vrazi

Apalačská stezka sice vede v divoké přírodě, ale Američané si místy udělali...

Každý rok vyráží spousta Američanů na Apalačskou stezku, pochod divočinou z Georgie do Maine, což je, jako byste šli...

VIDEO: Thajská Atlantida. Sucho odhalilo ztracený chrám v přehradě

Rekordní sucho odhalilo v Thajsku chrám zaplavený přehradou (6. července 2019)

Thajsko se letos potýká s největšími suchy za poslední desetiletí. Vody je v některých oblastech tak málo, že v nádrži...

Najdete na iDNES.cz