Nejbližší bavorská letoviska jsou nejlépe dosažitelná po plzeňské dálnici směrem Mnichov a Garmisch-Partenkirchen. Toto dějiště zimní olympiády z roku 1936 se rozkládá pod ledovcem nejvyššího německého vrcholu Zugspitze (2964 nad mořem). Nejvyšší polohy lyžařského areálu hlásí 340 centimetrů sněhu. Denní permanentka pro dospělé stojí 33 eur, šestidenní 144 eur. Další známější letovisko Oberstdorf má až 160 centimetrů.
Do švýcarských Alp je z Česka nejblíže do regionu Graubünden přiléhajícímu k rakouskému Tyrolsku. V údolí řeky Inn patří k nejpřitažlivějším letoviska Svatý Mořic, Davos (nyní až 195 cm sněhu), Samnaun nebo Arosa. V Bernských Alpách má vysokohorský Grindelwald v oblasti štítu Jungfrau kolem 100 centimetrů sněhu.
Kdo si chce přes velikonoce zalyžovat a včas si nezajistil ubytování, musí počítat se značnými problémy s jeho sháněním na poslední chvíli. Trpělivější hledání v soukromých penzionech ale může být úspěšné. |
Nejvýše položené sjezdovky ve Švýcarsku i Evropě jsou k dispozici v Zermattu pod nejtypičtějším švýcarským štítem Matterhornem na jihu země, kam je z Prahy asi 1200 kilometrů a nyní je tam až 183 centimetrů sněhu. V dalším známém jihošvýcarském letovisku Crans-Montana je až 250 centimetrů. Rozsáhlé středisko Čtyř údolí přiléhající k italským a francouzským hranicím má 160 centimetrů.
Pro špičkové švýcarské lokality platí, že jsou poměně drahé. Vyplatí se proto shánět si ubytování v prázdninových bytech, které jsou pěkně zařízené. Pro tříčlenné až čtyřčlenné skupiny nebo rodiny se dá sehnat zhruba od 80 švýcarských franků na jednu noc.