Romány sci-fi skutečností
A tak budoucí cestovatelé budou svá zavazadla odkládat na místech, o nichž se nám dnes může jen snít. Pravda, nebude to zdaleka zadarmo, ale bude to možné.
Budoucím turistům je co závidět. Budou doma ve speciálních stanicích pod mořem i ve vesmírných hotelech na oběžné dráze. A bůhví kde ještě. Ze svých dočasných příbytků budou mít úchvatné exotické výhledy a budou moci doufat, že prožijí dobrodružství, o nichž se dnes domníváme, že jsou vyhrazena jen hrdinům vědecko-fantastické literatury.
Jedničkou bude Čína
Tak to alespoň vidí odborníci na turistiku. Například přední britská společnost v oblasti cestovního ruchu Thomson Holidays, jež na toto téma nedávno zveřejnila zasvěcenou analýzu.
Ale nejde jen o futuristické vize. Zajímavé věci se mají dít i na souši. Mnohé země, které dnes nejvíce těží z turistiky, budou upozaděny a na jejich místo nastoupí jiné. Cestovatelským magnetem číslo jedna se stane Čína, dramaticky se zvedne zájem o země podél někdejší Hedvábné stezky, jako jsou Turkmenistán a Kyrgyzstán. K favoritům mají patřit také Brazílie a Slovensko - to kvůli jeho zatím nedoceněným přírodním krásám.
Hotelové vesmírné koráby
Dnešní experti si také představují, že klienti cestovek budou v budoucnu trávit dovolenou v supermoderních hotelech podobných vesmírným korábům, kde naleznou první i poslední. Návštěvníky do nich budou přepravovat vrtulníky přímo z nejbližších letišť či přístavů.
Proti současnosti výrazně vzroste obliba turistických plaveb po mořích, zvlášť mezi mladými. Obří výletní lodi nabídnou všechno, od zábavních parků po kinosály, seznamky a sportovní centra. V horizontu příštích dvaceti let se pomalu vynořuje turistika vedoucí za hranice zemské přitažlivosti. Ostatně její první vlaštovky můžeme spatřit už nyní. Do kosmu vyletěli už tři kosmičtí turisté, naposledy 1. října Američan Gregory Olsen.
"Jakmile jsme se dostali na oběžnou dráhu, naskytl se nám dosud nepoznaný pohled na Zemi shora. Najednou mě plně ovládl pocit, že tenhle výlet rozhodně za těch 20 milionů dolarů stojí," svěřil se se svými dojmy vůbec první kosmický turista Dennis Tito.
Dnes dovolená za 20 milionů, ale cena bude klesat
Mohl si to dovolit. Kdo z obyčejných smrtelníků má však volných dvacet milionů, navíc v dolarech? Dnes je cena stále nepřekonatelnou překážkou cestování do vesmíru. "Je to jen otázka času," tvrdí Howard Wolff ze společnostiWATG, která se zabývá koncepcí budoucího vesmírného hotelu.
Zatím chybí i pohodlná flotila mnohonásobně využitelných strojů, které budou k hotelu létat. Wolff je však optimista: "Zájem mezi cestovateli je už dnes a několik společností testuje stroje." I ostatní s malou nadsázkou říkají, že už pomalu můžeme začít balit batohy.
Nakouknout do vesmíru lze už dnes * Lety do kosmu pro "turisty" nabízí zatím jako jediná společnost Space Adventures. V nabídce uvádí, že cena přípravy budoucího kosmického turisty ve Hvězdném městečku u Moskvy a v Bajkonuru v Kazachstánu přijde na 200.000 dolarů. Za samotný let účtuje 20 milionů dolarů. * Jejích služeb zatím využili tři lidé - americký milionář Dennis Tito, Jihoafričan Mark Shuttleworth a americký milionář a vědec Gregory Olsen. Zálohy prý už zaplatila stovka dalších čekatelů. * Letos Space Adventures oznámila, že hodlá vyslat dva turisty na Měsíc - letenka pro jednoho by měla stát 100 milionů dolarů. * Vesmírnou turistiku povzbudily rekordní lety letounu SpaceShipOne. Britská společnost Virgin chce nabízet lety s ním od roku 2007. Cena bude příznivější - 200.000 dolarů. * Americký hoteliér Robert Bigelow chce instalovat ve vesmíru hotel. Projekční kanceláře už přicházejí s prvními plány. * Jeff Bezos, zakladatel firmy Amazon.com, založil společnost Blue Origin, která má vyvinout technologii na krátké komerční lety do vesmíru. *První příručka pro potenciální vesmírné turisty vyjde v listopadu ve Spojených státech. Vydá ji společnost Space Adventures, která jako první na světě a jediná výlety do kosmu organizuje. Ilustrovaný "Průvodce vesmírného turisty" bude podle firmy společníkem "všech, kteří vždy snili o cestě za hranici možností". Doporučí prý ty nejlepší destinace a nejlepší vesmírná plavidla. Dává také mimo jiné rady, jak přežít krizové situace. |
Pohled na srpek Země s neostrými, ale přesto zřetelnými obrysy Jižní a částečně i Severní Ameriky, včetně velké oblasti mraků přibližujících se z Tichého oceánu k jihoamerickému pobřeží. (23. května 2003) |