Utkvělé myšlenky a nepořádné prase

  15:05aktualizováno  15:05
Na cestách dříve či později zjistíte, že lidé jsou schopni věřit vskutku pozoruhodným věcem. Jeden můj výborný kamarád například věří ve svoji intuici a před šesti lety v Černé Hoře pravil, že mu intuice napovídá, kterou ze dvou cest se v horách vydat, zatímco já jsem propagoval dotázání se pastevce. Málem jsme za to zaplatili životem.

V důsledku kamarádovy intuice jsme totiž namísto do Albánie vjeli přímo do polního ležení jugoslávské armády, kterou v těch dnech bombardovalo naše NATO.

Následující drama poté mělo tři fáze: 1. Zatčení, výslech a obvinění ze špionáže (podruhé za pár dní). 2. Naše přednáška o slovanské vzájemnosti a la praotec Srb byl příbuzný praotce Čecha. 3. Propuštění, dotázání se pastevce, nalezení Albánie a zavržení intuice jako vodítka pro pohyb ve válečných zónách.

Nepořádné prase

Mnozí Číňané věří, že mnoho jest vepsáno do horoskopů, a neboť jsem člověk dosti skeptický, před pár týdny jsem se mírně pohádal na Tchaj-wanu, kde mi tvrdili, že bez konzultace s komerčním horoskopářem není rozumné podnikat cokoliv zásadního a že místo studia bonsají a čaje bych měl nahlédnout do budoucna.

Navíc mi říkali, že jsem od narození prase, což - uznáte - člověka nikdy nepotěší. Navíc: být narozen v roce divokého prasete prý znamená náklonnost k mírnému nepořádku, což v mém případě pochopitelně neplatí.)

Ruský srpen

Lidé na cestách někdy bývají pověrčiví, Rusové zejména v srpnu. Všechny pohromy se totiž v Rusku vždy dějí právě v tomto měsíci. Pokud se rozpadá SSSR, Brežněv útočí na Československo, hroutí se ekonomika, k moci se dostává Putin, čečenští partyzáni dobývají Groznyj, je nepochybně srpen.

Když výbuch vadného torpéda v srpnu zničil ponorku Kursk, ruské vedení dlouho tvrdilo, že zkázu způsobila srážka s ponorkou "cizí mocnosti" (tedy ponorkou americkou), a když v srpnu vyhořela moskevská televizní věž v Ostankinu, zrodil se můj oblíbený srpnový vtip: "Proč vyhořela věž v Ostankinu? Srazila se s věží cizí mocnosti."

Románový konec

O ruském srpnu vím své. V srpnu 1991, kdy se pučisté snažili svrhnout Gorbačova, jsem se připletl k bojům a oficiálně jsem se stal jednou z osmi obětí pádu SSSR, neboť jsem byl postřelen.

Nějaký vyplašený voják po mně vystřelil z přítmí obrněného transportéru, patrona byla naštěstí slepá, ale i tak smršť malých střepinek zasáhla moji hlavu. Nikdy se už asi nedozvím jméno toho střelce, ani to, zda věděl, že po mně střílí jen slepým nábojem - mohla to být jen náhoda, ruští vojáci tehdy často do zásobníků míchali slepé a ostré patrony.

Pořád však doufám, že se někdy setkám s rodinou, která mě v té deštivé a hrůzné noci obvazovala v bytě poblíž Arbatu. Sváděli vnitřní boj jak z antického dramatu: v tu chvíli ještě nebylo jasné, že ráno pučisté prohrají, a ty dvě ženy a jeden chlapík byli zbrocení potem a pobledlí hrůzou: tajní mě prý hledali, a kdyby mě v jejich bytě našli, moji zachránci mohli skončit na Sibiři.

V jednu chvíli mě prosili, ať odejdu, ale vzápětí muž bouchl do stolu, vytáhl lahev vodky a řekl: "Zůstaň, ať si přijdou, nemůžeme se pořád jen bát."

Když jsem je po pár letech hledal, zmizeli beze stopy a jejich někdejší byt si opravoval nějaký nový ruský zbohatlík. I takhle románově může skončit historka z cest.

 

Učedníci předčítají z posvátných textů v budhistickém klášteře v Burjatsku, jednom z nejmagičtějších míst Ruska

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

Další komplikace. Do Benátek nejen za peníze, ale také s rezervací

Itálie, Benátky. Romantika pro jednoho zákazníka na tradiční gondole a kolem...

Návštěvníci Benátek si od roku 2022 budou muset svůj pobyt v pověstném městě na laguně rezervovat - dostane se do něj...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Najdete na iDNES.cz