„S tímto autem určitě vzbudíme pozornost, německý veterán tu po ulicích nejezdí moc často,“ říká historik Marcin Barnowski, když se vydáváme na prohlídku města teréňákem v barvě khaki. Míříme na místa, jež jsou spojena s nacisty a s jejich plány v Ustce.
Přístav u Baltského moře sice nyní leží v Polsku, ale ve 14. století byl prodán německým měšťanům ze Słupska a v roce 1831 se stal součástí Pruska a později Německa. Z těchto důvodů se Hitler rozhodl, že přístav Stoplmünde (tak se tehdy Ustka jmenovala) rozšíří, zmodernizuje a udělá z něj válečnou pevnost. V roce 1937 rozhodl o výstavbě mola III. Lodní terminál měl zajistit dopravu mezi třetí říší a Východním Pruskem, které byly od sebe odděleny polským koridorem.
Němci také chtěli připravit Polsko o výnosy z tranzitních poplatků a zároveň mít zajištěnou dopravní cestu, kdyby Poláci zablokovali pozemní komunikaci mezi Německem a Východním Pruskem. Na tomto území totiž sídlily skoro tři miliony obyvatel. Provincie by tak v případě války byla připravena a mohlo by do ní proudit zásobování a dodávky vojenské techniky. Molo III. mělo stát na západní pláži, kde nyní pozorujeme betonový pás s kovovým plotem.
„Stavba mola III. byla založena na pilotech, které byly zaraženy do hloubky deseti metrů. Měly být nahrazeny železobetonovými kesony, zapuštěny do dna a následně vyplněny betonem,“ vypráví Barnowski.
„Pracovalo tu osm set německých dělníků a náklady na výstavbu činily neuvěřitelných šedesát milionů marek. Molo mělo začít fungovat na jaře 1941, ale veškerou činnost přerušila druhá světová válka. Zůstalo tedy nedokončeno a dnes si turisté lámou hlavu nad tím, co je zač ta železobetonová stavba zasahující do moře. Vůbec netuší, že zde měli kotvit křižníky, ropné tankery a lodě s děly,“ pokračuje znalec vojenské historie.
Silikonová posádka
Znovu startujeme naše vozidlo a přemísťujeme se o pět kilometrů dál, k Blücherovým bunkrům. Němci se totiž před rokem 1939 báli polského vylodění u Stoplmünde a na obranu vystavěli Blücherovu baterii. Opevnění dostalo název podle pruského polního maršála Gebharda Leberechta von Blüchera, který společně s britským maršálem Wellingtonem zvítězil nad Napoleonem v bitvě u Waterloo. Luftwaffe vybudovala v přísném utajení na místě krásného koupaliště v roce 1937 betonové bunkry, protiletadlové baterie, střílny, technické místnosti a o kousek dál muniční bunkr. Vojenský areál nebyl vidět, kryly jej pobřežní duny a les.
„Nadzemní část tvořila hlavně tři palebná postavení kanónů. Železobetonová konstrukce sloužila pro otáčení děl a po obvodu ve výklencích byla uložena munice pro co nejrychlejší nabíjení. Každý kanón ráže 105 mm obsluhovalo deset až dvanáct vojáků. Dole pak bylo velitelství, středisko řízení palby a ubikace pro vojáky. Jednotlivé objekty byly propojeny prostřednictvím vyztužených průchodů,“ říká Barnowski.
„Navzdory dokonalému utajení, polský hlavní štáb o baterii a bunkrech dobře věděl. Od agenta rozvědky obdržel přísně tajné plány. Tyto informace však naší armádě nebyly nijak prospěšné, protože šlo o obranné zařízení a Polsko nemělo v úmyslu na třetí říši zaútočit,“ vysvětluje průvodce.
I když byl plán Němců ve Stopelmünde velkolepý, po vypuknutí druhé světové války byla posádka baterie přemístěna jinam. Po skončení válečného konfliktu zde byli na krátkou dobu ubytováni sovětští vojáci a pak bunkry začaly pokrývat písečné duny a vegetace. Později byly prostory vyčištěny, prozkoumány a zpřístupněny veřejnosti.
Dnes si návštěvníci mohou prohlédnout celou nadzemní část, bunkry a interaktivní expozici v suterénu s filmy, audio záznamy s hlasitými prostorovými zvukovými efekty. Díky tomu zažijí autentickou atmosféru války, například simulaci bombového útoku nebo útok nervovým plynem. Prostřednictvím stěny s kukátky pak skrz „klíčovou dírku“ uvidí na plátně různé situace z běžného života, které se v krytu odehrávaly. Bunkry také mají vlastní posádku. Tvoří ji velmi reálné silikonové figuríny německých vojáků v uniformách, jež zastávají různé činnosti ve službě.
Trefa sovětského důstojníka
Po prohlídce vojenského areálu míříme zpět do centra, protože německý vliv se v Stoplmünde promítl i do kultury. V roce 1936 vzniklo „Hitlerovo kino“, kde se před válkou promítaly celovečerní filmy a v letech 1940 až 1945 Die Deutsche Wochenschau. Německý filmový týdeník informoval o aktuálním společenském, ale především válečném dění a šířil nacistickou propagandu.
Promítání se účastnili příslušníci Luftwaffe, kteří v té době obývali kasárny v Stoplmünde. Dnes se kino na ulici Marynarki Polskiej jmenuje Delfin a jeho vnější podoba zůstala stejná od doby jeho vzniku.
Pak projedeme pár ulic a ocitáme se v Chopinově parku. Tady byla v lednu 1922 odhalena socha Umírajícího válečníka. Financovali ji občané Stoplmünde a měla připomínat její obyvatele, kteří zahynuli během první světové války. Autorem bronzového díla byl Hitlerův dvorní sochař Josef Thorak. Vídeňský rodák dokončil svá studia v Berlíně, kde si rychle získal uznání Führera a jeho nejbližších spolupracovníků za monumentální sochy oslavující národní socialismus. Hitler mu nechal nedaleko Mnichova postavit obrovský ateliér a zadával talentovanému sochaři různé zakázky. Thorak tak například vytvořil čtyřmetrovou sochu boxera pro olympijské hry v Berlíně v roce 1936 nebo koně pro říšské kancléřství.
Mnoho Thorakových soch bylo po válce zničeno. Přežilo jen několik desítek z nich, včetně té v Ustce. Ale i ta měla namále, protože když po válce bydleli v domech kolem parku sovětští vojáci, jeden důstojník si sochu patrně pod vlivem alkoholu spletl v noci se špionem. Vytáhl zbraň a na docela velkou vzdálenost přesně trefil. Projektil udělal malou díru soše pod okem, která je tam vidět dodnes.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz
Může se hoditSoučástí Blücherových bunkrů (Twierdza Ustka a Bunkry Blüchera) je paintballová, lukostřelecká střelnice, obchod s army a military oblečením a vybavením. Můžete zde ochutnat i pokrmy polní kuchyně, například pravou vojenskou hrachovou polévku, klobásy a vepřové na grilu. Chcete-li se vydat na prohlídku Ustky německým veteránem, domluvte si termín předem na e-mailu reklama@bunkryustka.pl Pojedete-li do Ustky v létě, vezměte si sebou plavky. U moře jsou nádherné, široké, písčité pláže. Nedaleko přístavu se do výšky dvaceti metrů tyčí krásný maják z 19. století. Cihlová stavba je otevřená pro veřejnost. Udělejte si procházku k otočnému mostu nad přístavním kanálem. Padesát osm metrů dlouhý most se jednou za hodinu po dobu patnácti minut otáčí, aby umožnil průjezd lodím. |