Čtvrtek 24. září 2020, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Bavorský Nördlingen: v kráteru po meteoritu vzniklo dokonalé lidské sídlo

Město Nördlingen, jedno z nejlépe dochovaných středověkých sídel v Německu, leží v mohutném kráteru vytvořeném dopadem obřího meteoritu. Skvostné bludiště hrázděných domů kompletně obklopené hradbami najdete jen 200 kilometrů za českými hranicemi.

Letecký pohled na Nördlingen od západu | foto: Wolkenkratzer CC-BY-SACreative Commons

Pohled na moře strmých červených střech se s každým krokem otevírá z jiné perspektivy, malebné uličky jsou lemované řadami hrázděných domů. Staré centrum Nördlingenu můžete kompletně obejít po hradebním ochozu, který je z velké části krytý. Taková procházka měří asi čtyři kilometry a má téměř dokonale kruhový půdorys.

Díky neporušenému věnci hradeb a také tím, že město utrpělo za 2. světové války jen nepatrné škody (které byly samozřejmě již dávno zahlazeny), šplhá Nördlingen na přední příčky v pomyslné soutěži se stovkami jiných menších historických sídel Německa.

Zahraniční návštěvníky včetně těch českých tu přesto téměř nepotkáte, snad kvůli poměrně odlehlé poloze. Nördlingen totiž leží mimo hlavní silniční a železniční trasy, v řídce osídlené krajině bez velkých měst, na pomezí spolkových zemí Bavorska a Bádenska-Württemberska. Daleko navštěvovanější je asi 80 kilometrů vzdálený Rothenburg ob der Tauber, též zčásti obklopený středověkými hradbami.

Hrázděné zdivo vládne

Až si v Nördlingenu obejdete hradby (ti méně vytrvalí možná jen jejich část), nastane čas spustit se po některém ze schodišť do uliček historického jádra. Ty tvoří nepravidelný spletenec, není těžké v nich zabloudit a většinou jsou lemované vzorně udržovanými hrázděnými domy. Až na několik drobných výjimek do centra Nördlingenu nesmí auta, což komfort pobytu pro místní i návštěvníky výrazně zvyšuje.

Letecký pohled na Nördlingen od západu

Malebná zákoutí se najdou podél vnitřní strany hradeb, místy s miniaturními domečky „přilepenými“ k hradební zdi. Naopak výstavné, až čtyřpatrové domy, v nichž dříve bydleli nejbohatší měšťané, se najdou v ulici Baldinger Strasse, která vede na centrální náměstí Marktplatz od severozápadu.

My jsme jako zvlášť pěknou vyhodnotili Dlouhou třídu (Lange Gasse) v jižní části starého Nördlingenu. Mnoho domů s hrázděnými patry tu má červeně natřené trámoví a modré okenice, což vytváří neobvyklé barevné kontrasty. Hned vedle stojí katolický chrám Sankt Salvator s nádherně čistým gotickým interiérem.

Nördlingen, ulice Deininger Strasse

Nördlingen, ulice Deininger Strasse

Ať tak či tak, časem vás změť středověkých uliček každopádně „vyplivne“ na centrálním náměstí Marktplatz. Vévodí mu mohutná hmota pozdně gotického halového kostela sv. Jiří (Sankt Georg), protestantského chrámu s 90 metrů vysokou věží zvanou Daniel. Pokud vás při příjezdu do Nördlingenu zdálky nějaká struktura vizuálně upoutá, bude to právě tato věž.

Uvnitř kráteru

Na věž Daniel lze za drobný poplatek vystoupit a užít si pohled na moře červených střech Nördlingenu z ptačí perspektivy. Shora je dobře znát, že nördlingenské hradby vytvářejí velmi pravidelnou, jen mírně výstřednou elipsu – se svatojiřským kostelem ležícím v jednom z ohnisek.

Tolik bližší pohled. Za dobré viditelnosti vás na horizontu upoutá ještě něco jiného, totiž věnec nízkých kopců lemující město ve vzdálenosti pěti až dvaceti kilometrů a vytvářející pravidelnou kružnici. Nördlingen, ležící v nadmořské výšce kolem 440 metrů, převyšují o 150 až 200 metrů.

Nördlingen, pohled z hradeb mezi branami Deininger a Reimlinger Tor

Nördlingen, pohled z hradeb mezi branami Deininger a Reimlinger Tor

Tyto vrchy vymezují okraj tzv. Rieského kráteru, který vznikl před přibližně 15 miliony lety nárazem velkého meteoritu. Těleso mělo zřejmě průměr něco přes jeden kilometr a způsobilo tehdy nebývalou katastrofu. Meteorit se „zaryl“ do hloubky asi 600 metrů, roztavil horniny s nimiž přišel do styku a vyvrhl je do výšky.

Jedná se typický tzv. impaktní kráter, který byl záhy po nárazu zalit vodou. Jezero se však časem zaneslo sedimenty. Také okraj kráteru, původně mnohem vyšší, s postupem času erodoval a byl přetvořen do dnešní podoby nepříliš vysokých kopců.

Rozdíl v charakteru krajiny zůstává i po 15 milionech let markantní. Vnitřek Rieského kráteru, jehož průměr je 24 kilometrů, je dnes pokrytý mozaikou tisíců malých políček, zatímco kopce vymezující jeho okraj jsou vesměs zalesněné. Kráter odvodňuje říčka Wörnitz a právě v místech, kde tento tok krátkým sevřeným údolím proráží jihovýchodní část Riesu, si návštěvník nejlépe uvědomí, že vjíždí do (respektive vyjíždí z) mimořádného krajinného celku. Obvod kráteru je velmi dobře znatelný také na protilehlé, západní straně u městečka Bopfingen. Oběma koridory procházejí silnice a železniční tratě.

Nördlingen, náměstí Weinmarkt

Nördlingen, náměstí Weinmarkt

Geografií Rieského kráteru i meteority obecně se zabývá výtečné muzeum RiesKraterMuseum umístěné v historické „stodole“ z 15. století ve starém centru Nördlingenu. Expozice má své interaktivní koutky, v jednom z nich si např. můžete nasimulovat, co by se dělo, kdyby dnes meteorit velikosti toho rieského dopadl na milionové město.

A najdete tu dokonce i českou stopu. Mezi horniny, které vznikly v důsledku nárazu meteoritu (tzv. tektity), se totiž řadí také vltavíny (moldavity), jejichž hlavní naleziště jsou v jižních Čechách, v oblasti vzdálené od Rieského kráteru asi 300 kilometrů. I to svědčí o mohutnosti procesů, které náraz Rieského meteoritu vyvolal.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Informace
Oficiální webové stránky Nördlingenu včetně turistické sekce najdete na adrese www.noerdlingen.de, počtete si ale jen v němčině. Výborná je obrázková mapa, která dá dokonalý přehled o charakteru sídla.
Na návštěvu Muzea Rieského kráteru se můžete online připravit na adrese https://rieskrater-museum.de.
Informace o chráněném území Geopark Ries najdete na stránkách www.geopark-ries.de (též v angličtině).

Doprava
Vlakem se dostanete z Prahy do Nördlingenu za šest a půl hodiny s přestupy v Chebu, Norimberku, Treuchtlingenu a Donauwörthu. Spojení sice vypadá složitě, ale vlaky na sebe navazují. Při nákupu s několikadenním předstihem na webu Českých drah (www.cd.cz) stojí jednosměrná jízdenka obvykle kolem 450 Kč.

K cestě do Nördlingenu veřejnou dopravou lze využít i tzv. zemské jízdenky Bayern-Ticket a Baden-Württemberg-Ticket. Ty platí v síti příslušných spolkových zemích vždy neomezeně po celý den od 9:00 hod. (o víkendu již od půlnoci, ale mimo rychlíky ICE).

Autem vede cesta po dálnici kolem Norimberka a dál po silnici B-466, vzdálenost z Prahy je 370 kilometrů.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Tajemství přehrad: Nejstarší zděnou hráz u nás v Mariánkách zasypali

Seriál Sedmé Tajemství přehrad nás zavede do západních Čech, do Mariánských Lázní. Jen málokdo ví, že v lesích nad městem...

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Chcete mít Prahu jako na dlani? Pak musíte vystoupat na věž. A že jich v hlavním městě je, vybírat tu pravou můžete...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemná místa v Česku. Král českých hradů legendy doslova přitahuje

Nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou leží slavné tajemné místo jižních Čech. Zvíkov s největší...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Teplo, moře, pohoda. Na ostrově Palau ani nevědí, co to je státní dluh

Asi málokdo z nás o ní někdy slyšel a našel by její polohu na mapě. Republika Palau v Tichém oceánu si žije svým...

Bezpečná dovolená v době covidové. Na plachetnici poznáte jiné Chorvatsko

Premium Současná situace způsobená čínským koronavirem zamotala hlavu nejen cestovatelům, ale i mnoha rodinám, které chtěly...

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

OBRAZEM: Netradiční hotely světa. Vyspěte se na slámě nebo v přístavním jeřábu

Ustlali jsme si na seně. Nebylo to žádné nouzové přenocování, právě naopak: šlo o exkluzivní nabídku alpských farmářů....

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nový šéf pojmenoval hlavní cíle Škody: Hyundai, Kia, Ford, Opel a Francouzi

„Značka je na tom velmi dobře a má skvělou pověst. Tu si vypracoval tým, který může být náležitě hrdý,“ prohlásil...