Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. září 2021 Matouš

Bavorský Nördlingen: v kráteru po meteoritu vzniklo dokonalé lidské sídlo

Město Nördlingen, jedno z nejlépe dochovaných středověkých sídel v Německu, leží v mohutném kráteru vytvořeném dopadem obřího meteoritu. Skvostné bludiště hrázděných domů kompletně obklopené hradbami najdete jen 200 kilometrů za českými hranicemi.

Letecký pohled na Nördlingen od západu | foto: Wolkenkratzer CC-BY-SACreative Commons

Pohled na moře strmých červených střech se s každým krokem otevírá z jiné perspektivy, malebné uličky jsou lemované řadami hrázděných domů. Staré centrum Nördlingenu můžete kompletně obejít po hradebním ochozu, který je z velké části krytý. Taková procházka měří asi čtyři kilometry a má téměř dokonale kruhový půdorys.

Díky neporušenému věnci hradeb a také tím, že město utrpělo za 2. světové války jen nepatrné škody (které byly samozřejmě již dávno zahlazeny), šplhá Nördlingen na přední příčky v pomyslné soutěži se stovkami jiných menších historických sídel Německa.

Zahraniční návštěvníky včetně těch českých tu přesto téměř nepotkáte, snad kvůli poměrně odlehlé poloze. Nördlingen totiž leží mimo hlavní silniční a železniční trasy, v řídce osídlené krajině bez velkých měst, na pomezí spolkových zemí Bavorska a Bádenska-Württemberska. Daleko navštěvovanější je asi 80 kilometrů vzdálený Rothenburg ob der Tauber, též zčásti obklopený středověkými hradbami.

Hrázděné zdivo vládne

Až si v Nördlingenu obejdete hradby (ti méně vytrvalí možná jen jejich část), nastane čas spustit se po některém ze schodišť do uliček historického jádra. Ty tvoří nepravidelný spletenec, není těžké v nich zabloudit a většinou jsou lemované vzorně udržovanými hrázděnými domy. Až na několik drobných výjimek do centra Nördlingenu nesmí auta, což komfort pobytu pro místní i návštěvníky výrazně zvyšuje.

Letecký pohled na Nördlingen od západu

Malebná zákoutí se najdou podél vnitřní strany hradeb, místy s miniaturními domečky „přilepenými“ k hradební zdi. Naopak výstavné, až čtyřpatrové domy, v nichž dříve bydleli nejbohatší měšťané, se najdou v ulici Baldinger Strasse, která vede na centrální náměstí Marktplatz od severozápadu.

My jsme jako zvlášť pěknou vyhodnotili Dlouhou třídu (Lange Gasse) v jižní části starého Nördlingenu. Mnoho domů s hrázděnými patry tu má červeně natřené trámoví a modré okenice, což vytváří neobvyklé barevné kontrasty. Hned vedle stojí katolický chrám Sankt Salvator s nádherně čistým gotickým interiérem.

Nördlingen, ulice Deininger Strasse

Nördlingen, ulice Deininger Strasse

Ať tak či tak, časem vás změť středověkých uliček každopádně „vyplivne“ na centrálním náměstí Marktplatz. Vévodí mu mohutná hmota pozdně gotického halového kostela sv. Jiří (Sankt Georg), protestantského chrámu s 90 metrů vysokou věží zvanou Daniel. Pokud vás při příjezdu do Nördlingenu zdálky nějaká struktura vizuálně upoutá, bude to právě tato věž.

Uvnitř kráteru

Na věž Daniel lze za drobný poplatek vystoupit a užít si pohled na moře červených střech Nördlingenu z ptačí perspektivy. Shora je dobře znát, že nördlingenské hradby vytvářejí velmi pravidelnou, jen mírně výstřednou elipsu – se svatojiřským kostelem ležícím v jednom z ohnisek.

Tolik bližší pohled. Za dobré viditelnosti vás na horizontu upoutá ještě něco jiného, totiž věnec nízkých kopců lemující město ve vzdálenosti pěti až dvaceti kilometrů a vytvářející pravidelnou kružnici. Nördlingen, ležící v nadmořské výšce kolem 440 metrů, převyšují o 150 až 200 metrů.

Nördlingen, pohled z hradeb mezi branami Deininger a Reimlinger Tor

Nördlingen, pohled z hradeb mezi branami Deininger a Reimlinger Tor

Tyto vrchy vymezují okraj tzv. Rieského kráteru, který vznikl před přibližně 15 miliony lety nárazem velkého meteoritu. Těleso mělo zřejmě průměr něco přes jeden kilometr a způsobilo tehdy nebývalou katastrofu. Meteorit se „zaryl“ do hloubky asi 600 metrů, roztavil horniny s nimiž přišel do styku a vyvrhl je do výšky.

Jedná se typický tzv. impaktní kráter, který byl záhy po nárazu zalit vodou. Jezero se však časem zaneslo sedimenty. Také okraj kráteru, původně mnohem vyšší, s postupem času erodoval a byl přetvořen do dnešní podoby nepříliš vysokých kopců.

Rozdíl v charakteru krajiny zůstává i po 15 milionech let markantní. Vnitřek Rieského kráteru, jehož průměr je 24 kilometrů, je dnes pokrytý mozaikou tisíců malých políček, zatímco kopce vymezující jeho okraj jsou vesměs zalesněné. Kráter odvodňuje říčka Wörnitz a právě v místech, kde tento tok krátkým sevřeným údolím proráží jihovýchodní část Riesu, si návštěvník nejlépe uvědomí, že vjíždí do (respektive vyjíždí z) mimořádného krajinného celku. Obvod kráteru je velmi dobře znatelný také na protilehlé, západní straně u městečka Bopfingen. Oběma koridory procházejí silnice a železniční tratě.

Nördlingen, náměstí Weinmarkt

Nördlingen, náměstí Weinmarkt

Geografií Rieského kráteru i meteority obecně se zabývá výtečné muzeum RiesKraterMuseum umístěné v historické „stodole“ z 15. století ve starém centru Nördlingenu. Expozice má své interaktivní koutky, v jednom z nich si např. můžete nasimulovat, co by se dělo, kdyby dnes meteorit velikosti toho rieského dopadl na milionové město.

A najdete tu dokonce i českou stopu. Mezi horniny, které vznikly v důsledku nárazu meteoritu (tzv. tektity), se totiž řadí také vltavíny (moldavity), jejichž hlavní naleziště jsou v jižních Čechách, v oblasti vzdálené od Rieského kráteru asi 300 kilometrů. I to svědčí o mohutnosti procesů, které náraz Rieského meteoritu vyvolal.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Informace
Oficiální webové stránky Nördlingenu včetně turistické sekce najdete na adrese www.noerdlingen.de, počtete si ale jen v němčině. Výborná je obrázková mapa, která dá dokonalý přehled o charakteru sídla.
Na návštěvu Muzea Rieského kráteru se můžete online připravit na adrese https://rieskrater-museum.de.
Informace o chráněném území Geopark Ries najdete na stránkách www.geopark-ries.de (též v angličtině).

Doprava
Vlakem se dostanete z Prahy do Nördlingenu za šest a půl hodiny s přestupy v Chebu, Norimberku, Treuchtlingenu a Donauwörthu. Spojení sice vypadá složitě, ale vlaky na sebe navazují. Při nákupu s několikadenním předstihem na webu Českých drah (www.cd.cz) stojí jednosměrná jízdenka obvykle kolem 450 Kč.

K cestě do Nördlingenu veřejnou dopravou lze využít i tzv. zemské jízdenky Bayern-Ticket a Baden-Württemberg-Ticket. Ty platí v síti příslušných spolkových zemích vždy neomezeně po celý den od 9:00 hod. (o víkendu již od půlnoci, ale mimo rychlíky ICE).

Autem vede cesta po dálnici kolem Norimberka a dál po silnici B-466, vzdálenost z Prahy je 370 kilometrů.

Autor: pro iDNES.cz

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neukáznění turisté na Sněžce ničí geologický proces trvající tisíce let

Povrch Sněžky je v neustálém pohybu, naše nejvyšší hora tak kromě turistů přitahuje odborníky kvůli geologickým jevům....

Vlídná válka. Ve sporu o ostrov si Dánsko a Kanada udělují alko-rýpnutí

O vlastnictví onoho ostrůvku se pře Kanada s Dánskem dlouhá desetiletí. Jeho bezvýznamnost dává sporu podobu klukovin a...

Na Faerských ostrovech vybili 1 400 delfínů, tradice opět budí kontroverze

Více než 1 400 delfínů na Faerských ostrovech v neděli padlo za oběť tradičnímu lovu kytovců, při němž jsou tato...

Tady se mělo umírat a ne bydlet. Vojenský bunkr místo chaty přesto láká

Ministerstvo obrany již řadu let nabízí zájemcům k prodeji takzvané řopíky neboli bunkry lehkého opevnění, které měly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Unikátní muzeum v Praze nabídne největší sbírku dinosaurů na světě

Jedna z největších sbírek originálních koster a modelů dinosaurů na světě se zabydlela u ruzyňského letiště. Expozice...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Třicet dnů pěšky s malým dítětem? Slovenská rodina prošla Cestu hrdinů SNP

Přes 770 kilometrů ušli pěšky odvážní rodiče Katka a Ján, kteří se vydali na Cestu hrdinů SNP. Spali ve stanu, hotelech...

Covid vyplašil londýnské cestující, v metru se nedrží madel a víc padají

Strach z nákazy koronavirovou infekcí vede mnoho Londýňanů k tomu, že se nechtějí držet madel při jízdě na eskalátoru....

Cesta za původem vína. Objevte zemi, kde se pije už osm tisíc let

Premium Jste abstinenti? V tom případě se vyhněte Kavkazu velkým obloukem! Gruzínci totiž umějí dělat překvapivě lahodné víno,...

Kalifornské Coronado s nádherným hotelem ocení fanoušci stříbrného plátna

Premium V zátoce San Diego, hned naproti stejnojmenné jihokalifornské metropoli, leží ostrov Coronado. Už samotný příjezd po...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...