Diskuse k článku

Tvrdé zákony v Singapuru. Švýcara čeká za graffiti vězení i rákoska

Turisté, kteří by chtěli svoji vášeň pro graffiti realizovat v Singapuru, by si to měli řádně rozmyslet. Dvaatřicetiletý Švýcar Oliver Fricker byl v pátek odsouzen v této asijské metropoli k pěti měsícům vězení a třem ranám rákoskou za to, že 16. května pomaloval vagony tamního metra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nenecháme se okrádat kapitalisty

tomu říkáte tvrdé zákony?

s takovým trestem naprosto souhlasím R^

Holt Singapur - oproti nám vyspělý svět

0/0
9.7.2010 10:46

nenápadně maskovaný Kei

Už i v Singapuru jsou napřed...

R^

0/0
27.6.2010 9:20

0100

Krásný zákon! Rozsekat prdel do krvava!

Za grafiti, výtržnosti a lehké trestní činy. Hned by se uvolnila vězení  a  daňového poplatníka by nestálo rozsekání zadku žádné peníze nebo minimální za úřední výkon. A jak dlouho by si to pamatovali... na to dám jed! To by byl trest pro naše korupční politiky takových úředních 100 ran rákoskou! ;-D

0/0
26.6.2010 15:16

epox9nda3

Tak to má ještě štěstí

že ho nedopadli ve Vodňanech.

0/0
26.6.2010 9:59

ksatrija

Trestání holí v Malajsii

Tady můžete vidět, že už 1. rána rozsekne kůži na zadku. Švýcar bude mít památku do konce života. Borec je ovšem dost starý na to aby věděl co dělá. Ač se mi tento typ trestu v zásadě nelíbí, v tomto případě se mi to jeví jako adekvátní společenská odezva.

http://patdollard.com/2008/06/armpit-sniffer-gets-jail-and-cane/

0/0
26.6.2010 9:32

ZeeZ

Re: Trestání holí v Malajsii

Je to teda dost hnusne, ale je fakt, ze alespon jednu ranu by mohli rozdavat i tem nasim "umelcum"

0/0
26.6.2010 12:09

a.je.to

nechápu

proč je tento článek v rubrice cestování, to patří do nějaké pouhé bezvýznamné kriminalistiky ...:-/

0/0
25.6.2010 22:11

edcd96f7

Re: nechápu

Naopak, je to tady velmi správně. Pokud bych o středověkém Singapuru do té doby nevěděl nic, řekl bych si po přečtení článku významně: "Do Singapuru nejezdit!"

0/0
26.6.2010 1:04

Jan.Pracka

Re: nechápu

Nemáší důvod nejezdit do Singapuru. Akorát tam nemaluj obrázky na vlaky a budeš mít vejlet v pohodě.

Akorát si prostuduj místní zákony a respektuj je, což Ti mohu doporučit taky třeba při návštěvě sousedního Rakouska. U nás v pohodě nemít v kabině auta reflexní vestu, tam dostaneš pokutu. Že by někoho napadlo rozumovat o středověkém přístupu k cizincům v Rakousku kvůli tomu že dostal pokutu za vestu, tak s tím jsem se ještě nesetkal.

Prostě u nás všelijaké zlodějíčky a sgrafiti trestáme podmíněnými tresty jejichž význam oni příliš nechápou, tak tam vyplácejí v hotovosti a delikventi s takovým rizikem počítají. Nejednoho to odradí. Není výprask všelékem ani dělat z něj univerzální recept proti delikventům ale na nějakého kradnoucího cikána by to mohl být argument aby se spokojil se socpodporou a přestal si přilepšovat krádežemi. Jiného potřeba zavřít natvrdo ale taky v kriminálech by občasný výprask mohl být důvodem aby se tam některým vězňům tolik nelíbilo.

0/0
26.6.2010 9:39

edcd96f7

Re: nechápu

Když přejedu hranice, je mojí povinností respektovat zákony země, do které jsem se vydal. Pokud se mi takové zákony nelíbí, využiji práva do takové země necestovat. A to je pro mě právě případ (zdaleka nejen) Singapuru. Samozřejmě nemám v plánu ničit cizí majetek, ale nesmíte vycházet z předpokladu neomylných soudů, v těchto končinách zvláště. V Singapuru a Malajsii například dostanete 1 - 3 rány za propadlé pracovní povolení nebo vízum. (To jsem si nevymyslel.) Tělesné tresty ve vězení, to tady všechno bylo, třeba v Anglii donedávna, v Indii dodnes, přestože to je již oficiálně zakázáno, na Bahamách zase v některých případech praktikují pravidelné výprasky, aby se trestancům ve vězení nelíbilo. A účinek? Nepozorovatelný.

0/0
26.6.2010 12:16

Jan.Pracka

Re: nechápu

Důležité je zdali ten účinek výprasku posuzuješ podle nějakých relevantních kritérií anebo jenom podle Tvého subjektivního dojmu.

Tak například tělesné tresty ve věznicích napomáhaly udržovat kázeň vězňů ale podle jakých kritérií to posoudit bylo vždycky obtížné, tak zbýval sase ten subjektivní dojem. Podle mého názoru, vězeň po výprasku je ukázněnější nežli vězeň před výpraskem. Totéž zloděj někde v superobchodě. Výprask zlodějíčka přiměje udělat si alespoň drobnou pauzu v kradení protože se zadnicí v rekonvalescenci se mu krade o poznání hůř. Výprask tedy význam má. Alespoň si tam dávají bacha aby měli dokumenty, víza a pracovní povolení v pořádku.

Co se týče Tvého práva nejezdit do zemí jejichž zákony se Ti nelíbí, samozřejmě respektuji ale rozumným to nepovažuji. Budeš muset sedět doma. Mně se například nelíbí povinnost vozit reflex vestu v Rakousku ale abych tam nejezdil kvůli tomu bych považoval za hloupé.

0/0
26.6.2010 12:36

edcd96f7

Re: nechápu

Do Rakouska také jezdím a reflexní vestu vozím, protože jsem ochoten tento ústupek udělat. Mimochodem je od září povinná i u nás. Do Singapuru nejezdím, protože je to daleko. Ale i kdyby nebylo, prostě bych do takové země nechtěl, protože hrozba fyzického násilí, které posvěcuje, a dokonce nařizuje, zákon za nepořádek v dokumentech mě uráží a nepopírám, že i trochu straší. S tím, že výprask často vězně umravní, mohu také souhlasit. Také vězice bývaly v Evropě (zejména v Anglii) posledními místy, kde byly tělesné tresty zachovány. Když si ale zkusím představit, jaký musí být ve vězení, co se týče vymáhání práva, bordel, dovedu si představit, jakým způsobem dochází ke zneužívání tělesných trestů. Nezapomeňte na to, že praštit si do někoho jiného jenom proto, že prostě můžete, je touhou mnoha lidí. Schvaloval bych tělesné tresty ve věznicích v případě, že by stupeň rozvoje nebyl na takové úrovni, že by to bylo potřeba. Zlobícího vězně prostě zavřu na samotku, případně spoutám.

0/0
26.6.2010 13:49

Dýzl

Re: nechápu

Já pořád nechápu, proč si každý bere u zlodějů nebo dalších přestupovačů zákona do úst jen cigány.

Proč ne třeba lidi z pražské radnice kteří zašanrtočí 3/4 miliardy do kapsy spřízněné firma za nesmyslný projekt.

Cigán někde ukrade kus železa nebo něco podobného a dělá škody v řádu tisíců, korupčníci jsou o několik řádů větší zloději a je to tolerováno. Dnes jsem zrovna četl o předražených nákupech v nemocnicích, které nakupují o třetinu dráže, než je stejné zařízení na volném trhu. Za tyto lumpárny bych volil také středověké tresty. Jejich společenská škodlivost je úžasná.

Můj skromný názor je, kdyby na Karláku rozčtvrtili párkrát mezi čtyřmi sanitkami nějaké korupčníky na výstrahu veřejně, další by si nedovolili tolik. Jejich zlodějny připravují o život spousty lidí kterým se nedostane hodně často adekvátní péče pro nedostatek finančních prostředků.

0/0
26.6.2010 18:47

edcd96f7

Re: nechápu

Opět je problém v tom, že takové činy nejsou postihovány, a ne v tom, že by byly trestány měkce. Žádný z úředníků z radnice nechce jít třeba na 5 let do vězení, ale spoléhá na vysokou pravděpodobnost, že do něj nepůjde vůbec. V dobách trestů, jako je čtvrcení a podobné, byla kriminalita paradoxně nejvyšší. Samozřejmě můžeme vést spory o tom, co je příčina a co důsledek.

0/0
28.6.2010 1:00

edcd96f7

Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

tak vězte, že dle statistik nemají na trestnou činnost prakticky žádný vliv. Naopak bych vám doporučovat shlédnout záznam takového trestu, snadno k nalezení na internetu. Videí existuje víc, to nejprofláklejší je myslím 20 ran v Malajsii, kde je trest o trochu mírnější (kratší hůl a méně ohnutá poloha), a možná budete mít pocit, že jste se octli ve středověku. V každém případě jsem pro tvrdé trestání vandalů, ale tyto tresty jsou motivovány touhou po krvi a ne racionální úvahou.

0/0
25.6.2010 19:01

Jan.Pracka

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

Já myslím že u nás by se to mělo praktikovat na těch různě sociálně slabých zlodějíčcích v supermarketech, vykrádačích autorádií a podobných personách. Takové vyplácení v hotovosti by mohlo být účinnější než ty dnešní neúčinné tresty.

0/0
25.6.2010 19:23

edcd96f7

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

Ono se to snadno řekne, ale přestože nejsem nějaký pseudohumanista, ba dokonce takové ze srdce nenávidím, musím říct, že bych se nechtěl dívat na to, jak kdejakému patnáctiletému smradovi první ranou nadosmrti zjizví pozadí, pochopitelně za jeho hlasitého audioprojevu. Navíc praxe ukazuje, že se tělesné tresty často míjí účinkem. Tělesná bolest, jakkoli je intenzivní a nesnesitelná, nezůstane ve Vaší paměti dlouho, a brzy po uzdravení nabydete dojmu, že zas tak hrozné to nebylo, i když to třeba hrozné bylo. Výjimku tvoří, pokud trest přijde okamžitě po prohřešku. Účinek (třeba jen symbolického) pohlavku zlobícímu dítěti je prokázán.

0/0
25.6.2010 19:41

Jarmila 1

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

nevim, jestli mas osobne nejake deti, ja mam 3, a muzu ti rict, ze domlouvani  opravdu nestaci. Nekdy je treba trosku pritlacit, zavisi od veku ditete, samozrejme, nebudu mlatit male miminko, ale kdyz ma nekdo 10 let, tak uz by mohl vedet, co se smi a co ne, zvlast kdyz se ho na to porad upozornuje.!! 

Co se tyka trestu v Singapuru, tak nemaji, vzhledem ruznym praktikam, skoro zadnou kriminalitu a to je myslim ten pravy zamer ne?R^

 To nase vecne domouvani - je videt kam to vede a jak jsou mladi lide cim dal "vic slusnejsi" a kriminalita - zbytecne se o tom rozvadetRv

0/0
25.6.2010 23:42

edcd96f7

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

Děti nemám, nicméně jak (doufám) plyne z mého příspěvku, "přitlačení" při výchově dětí naprosto schvaluji. Naopak odsuzuji soudně nařízené tělesné tresty bez ohledu na intenzitu.

Co se týče kriminality v Singapuru, moje informace se velmi liší. Sleduji situaci v Singapuru a Malajsii už delší dobu, a že by měli v Singapuru nízkou kriminalitu vzhledem k počtu obyvatel, se mi opravdu nezdá. Je třeba si uvědomit, že jde o ani ne pětimilionový městský státeček, takže statistiky v absolutních číslech mohou vypadat pozitivně.

0/0
26.6.2010 1:12

Jan.Pracka

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

Je otázkou jak by se to projevilo kdyby v Singapuru ty rákoskové exekuce zrušili. Myslíš že by tam byla kriminalita menší, větší anebo by se to neprojevilo? Já myslím že by tam kriminalita stoupla. Taková rákoska podle mého názoru přece jenom odrazuje i když jistěže ne každého, takovým však k té rákosce taky možno něco přidat. V Singapuru  vědí to co nevíme u nás. Na některého zlodějíčka rákoska, na jiného kriminál a na jiného zlodějíčka neplatí nic než useknout ruku, která kradla.

Co se týče absolutních čísel kriminality, velice to ovlivňuje skladba tamnějšího obyvatelstva. U nás taky bývá kriminalita v cikánských lokalitách vyšší než v nějakých dobrých čtvrtích kde bydlí jenom bílí obyvatelé střední vrstvy. Těžko lze srovnávat statistiky kriminality v absolutních číslech když nemůžeme porovnat skladbu a charakter tamnějšího obyvatelstva.

0/0
26.6.2010 9:49

edcd96f7

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

V Singapuru žije drtivá většina Číňanu, proto určité srovnání vytvořit lze. Já rozumím touze trestat cikány (nejen, ale většinou), pro které je trestná činnost stejně běžná jako pro slušného člověka den v práci. Jen tvrdím, že přes přísné tresty cesta nevede. Jsem znechucen nízkými tresty v Čechách za násilné trestné činy. I v případě krádeží bych volal po nějakém zpřísnění, ale co je mnohem důležitější než vysoký trest, je potrestat každý takový zjištěný čin. Mám na mysli skutečné potrestat - pokuta, kterou stejně nezaplatí nebo podmínka, která je mu vcelku ukradená, nepovažuji za tresty.

0/0
26.6.2010 12:23

Jan.Pracka

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

Tak zrovna cikán není žádný hrdina anebo masochista toužící po výprasku. Kdyby se s tím u nás začlo, stěhovali by se zlodějíčci někam kde ještě výprasky nedávají, krást by asi nepřestali. Proč myslíš že emigrují do Kanady a nikoli do Singapuru?

0/0
26.6.2010 12:43

Jan.Pracka

Re: V Singapuru žije drtivá většina Číňanů

 proto určité srovnání vytvořit lze?

No nevím. V Číně lze za krádeže odsoudit k trestu smrti, které bývají vykonávány běžně. Čína je země s největším počtem poprav na světě. Potom něco srovnávej.

Srovnávat lze opravdu jenom subjektivně. Objektivně podle rozdílných kritérií nelze.

0/0
26.6.2010 13:02

edcd96f7

Re: V Singapuru žije drtivá většina Číňanů

Úplně objektivní srovnání vytvořit nelze. Jenom jsem tím chtěl říct, že jde o etniku schopné poslouchat jako ovce, které se v náchylnosti ke zločinu od našeho zase tak výrazně neliší. V Číně se trestají smrtí větší krádeže, zejména pokud je poškozeným stát. Za posprejování zdi se s trestem určitě vejdete do padesáti let za mřížemi, pokud obsahem uměleckého díla nebyla kritika vládní politiky. V tom případě se smrti vyhnete jen těžko.

0/0
26.6.2010 14:02

Jan.Pracka

Re:

Taky vzhledem ke skutečnosti že pobyt vězně v kriminále je nákladný považuji za rozumné podobné tresty zavést. Takový trest nevyžaduje dohromady žádné náklady. Investice pouze počáteční, nějaká fixační stolice a rákoska, která se dá používat do té doby dokud se prakticky nerozpadne. Trest lze vykonávat ambulantně bez věznění. Dopadeného zlodějíčka dovést k vykonavateli, vyplatit a domů může po svých, jak vidět z ukázky po exekuci byl trestaný schopen chodit, tak trest může cestou domů částečně ještě rozchodit.

0/0
25.6.2010 19:35

edcd96f7

Re: Re:

Navrhujete, aby byl pachatel tělesně potrestán hned po zatčení? V tom případě Vám mohu doporučit země jako je Írán nebo Saúdská Arábie, kde je takový postup praktikován.

0/0
25.6.2010 19:44

Jan.Pracka

Re: Re:

Vážený diskutére edcd96f7, píšete sice že nejste žádný pseudohumanista ale Vy pseudohumanista jste jak poleno. Píšete že byste se nechtěl dívat jak je nějakému zlodějíčkovi jizveno pozadí, tak toto jsem ochoten respektovat. Dívat byste se opravdu nemusel.

Co se týče Iránu anebo Saúdské Arábie, taky já jsem obou zemí kritikem, jenže všude lze nalézt něco dobrého a něco špatné. Tak zrovna toto je ten příklad, že oni umí lépe než my znepříjemnit život všelijakým zlodějíčkům nebo taky sprejerům. Ne jak u nás. Předvedení na služebnu a sepsání protokolu, v mnoha případech to tím končí, případně pokuta kterou stejně nezaplatí protože je to socka anebo veřejné práce které nevykoná. Kriminál je nákladný a jinému trestu oni nerozumí.

Takže opravdu navrhuji ty tělesné tresty a proč ne hned po zatčení? Velká výhoda je okamžitá zpětná vazba. Krad, následuje hned výprask. Trest kdysi za rok po činu nemá už ten psychologický dopad na zlodějíčka anebo sprejera tak jako trest hned po činu. 

0/0
25.6.2010 22:06

edcd96f7

Re: Re:

Nejsem člověk, který při drastických záběrech vypíná televizi (ostatně Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nás před nimi, a tedy i před objektivními informacemi, úspěšně brání). Dívat se, to bych zvládl. Bylo by mi to stejně nepříjemné, jako se nedívat a vědět, že se něco takového děje. Nepatřím mezi ty citem se řídící resp. rozumem se neřídící osoby, které šokuje jen to, co vidí.

V otázce Íránu a Saúdské Arábie s Vámi jednoduše nesouhlasím. Že umí znepříjemnit život drobným zlodějíčkům, to prostě není pravda. Kriminalita tohoto typu je přinejmenším v Saúdské Arábii velmi rozšířená. (O Íránu toho zase moc nevím, ale předpokládám, že v tomto ohledu to nebude o nic lepší, spíše horší.)  Výrazně rozšířenější než u nás.

S Vaší kritikou našeho systému vřele souhlasím. Je třeba takové lidi posílat do vězení i za drobné zločiny, třeba na krátkou dobu, ale vždy. Vy ale navrhujete trestání bez soudu a k tomu nemám co dodat -- ne, to není pseudohumanismus nýbrž úcta k demokracii.

0/0
26.6.2010 1:29

Jan.Pracka

Re: Re:

V některých bodech se shodneme ale to trestání bez soudu v souvislosti s demokracií bych tak nedramatizoval. Některé činy jsou tak jasné že je zbytečno tím zatěžovat přetížené soudy. Zrovna taková krádež v případě že důkazy jsou nesporné. Tam není důvod nevyplatit v hotovosti a nezatěžovat tím soud.  Bez soudu se trestá taky u nás a funguje to.

Takové  špatné parkování též policajt potrestá bez soudu a demokracii proto nikdo rozumný nezpochybňuje.

ad účinnost výprasku. Na každého delikventa funguje jinačí trest. Tak například onen Švýcar asi sotva bude jezdit znovu do Singapuru malovat grafiti. Naopak nějaký masochista nebo riskér by se v malování s rizikem výprasku vyžíval. To bude asi případ některých těch Singapurců, kteří možná drží zadek pravidelně bez účinku. Přestože je to neúčinné bych se zdráhal souhlasit. Nepochybně výprask nejednoho delikventa odradí od páchání deliktů, otázkou je jak by se tam projevilo kdyby ty výprasky zrušili. Asi by to bylo poznat na vzestupu deliktů

0/0
26.6.2010 9:27

edcd96f7

Re: Re:

Jsem ochoten uznat, že existují případy, kde to zabralo. Stejně tak existují případy, kdy byl někdo k takovému trestu odsouzen neprávem. Také se nedávno stalo, že dostal odsouzený omylem několik ran navíc. Já takový trest odmítám, protože ho považuji za krutý. To je samozřejmě subjektivní pocit, ale je to stejné, jako když odmítám lámání kolem za vraždu, přestože takový trest spolehlivě zaručí, že pachatel čin nezopakuje. Mně postačí doživotní vězení bez možnosti propuštění, případně trest smrti, což je prakticky totéž. S čím ale nejsem ochoten souhlasit, je trestání bez soudu. S pokutou za parkování se nakonec k soudu dostat můžete, a můžete vyhrát (i když to odškodnění po česku není takové, jak bych se představoval), ale se zjizveným pozadím se domůžete kompenzace těžko. Například ten příjemce ran navíc se, pokud vím, zatím žádného odškodnění nedočkal. Když to shrnu, přijde mi u takového trestu velká krutost neúměrná malému účinku.

0/0
26.6.2010 12:34

Jan.Pracka

Re: Re:

Pokud odmítáš trestání bez soudu, musíš taky odmítat pravomoc policajtům aby dávali pokuty. Proti zaplacené pokutě totiž opravného prostředku není, je to ostatně napsáno na pokutovém bločku.

Ano, máš právo se proti pokutě odvolat ale riskuješ že u správního řízení zaplatíš víc, v případě prohraného soudu navíc ještě soudní vynálohy.

Takže něco podobného by bylo možno uplatnit u potrestání rákoskou. Kradl jsi, tak řekněme tři rány. Odvolal jsi se? Můžeš vyhrát a být osvobozen ale taky riskuješ že dostaneš u správního řízení řekněme další tři rány navíc. Takhle to funguje při odvolání proti pokutě. Odvolá se zlodějíček k soudu? OK. Odvolání má odkladný účinek, jenže risk v tom že může navíc sedět anebo shánět prachy na vynálohy soudu.

Proč myslíš že neukáznění řidiči radši platí pokuty na místě v blokovém řízení a neodvolávají se masově k odvolacím instancím?

Co se týče Tvé námitky na krutost? Trest musí být krutý proto aby byl účinný. Mírný trest je obecně neúčinný.

0/0
26.6.2010 12:56

edcd96f7

Re: Re:

S pokutou je to tak. Proto pokutu zaplatím, pokud vím, že nejsem v právu. V opačném případě se budu bránit i za cenu, že nakonec (neprávem) prodělám. Kdyby šlo ale o tělesný trest, docela bych zvažoval, jestli se nenechat potrestat neprávem "málo" než potom dvakrát více. Navíc mám několik známých mezi policisty a nedovedu si představit následky, kdyby těmto lidem byla svěřena pravomoc tělesně trestat pachatele bez soudu. Často jde o jedince, o jejichž dobrém charakteru mám vážné pochyby. Co se týče krutosti, přijde mi nevýhoda tělesných trestů mnohem větší u vlivu na příbuzné než na trestance samotného. To je ostatně příčina odporu k tělesným trestům (nemám na mysli pár facek dítěti), který se v civilizovaném světě od předminulého období stupňuje. Nechci se ale odvolávat na názor mas, které například odmítají i trest smrti. Odpor ke krutým tělesným trestům ale není výsledkem přehnaného humanismu v nějakém období, ale stupňuje se trvale po staletí.

0/0
26.6.2010 14:18

Jan.Pracka

Re: Re:

Vzpomněl jsi vliv výprasku na příbuzné trestaného, tak ten vliv není rozhodně jenom jeden. Některé jsou negativní ale jiné pozitivní. Negativní vliv je v tom že výpraskem trpí celá rodina trestaného. Minimálně tím že se musí o něj starat než se zmátoří aby mohl opět alespoň sám dojít na záchod a postarat se o sebe.

Pozitivní vliv je v tom že takový po výprasku skuíkající tatínek působí na ostatní členy rodiny odstrašujícím dojmem a výmluvně že nemají krást, protože takový způsob obživy zas tak snadný není. Je pak větší naděje že alespoň někteří z rodinných příslušníků  zatouží se živit nějak jinak, poctivěji nežli krást. Tak toto je nepochybně vliv na rodinu trestaného pozitivní

0/0
26.6.2010 20:56

Kimmy

Re: Pokud vám přijdou tělesné tresti v Singapuru rozumné,

Ze nemaji vliv??? Tak se zkuste podivat na statistiky zlocinnosti v Singapuru a kterekoli jine demokraticke zemi a pak mi neco povidejte...

SG je dlouhodobe jednou z nejbezpecnejsich zemi - ja myslim, ze SG trestni system ma velice dobre vysledky

0/0
26.6.2010 9:38

Mario30

Proč stříkat doma v čistém, udržovaném Švýcarsku

když může stříkat v zapadlých ulicích Singapuru

0/0
25.6.2010 18:52

nonick

Pár ran rákoskou vyléčí nejednoho "umělce"

od pokušení sprejovat cizí majetek bez souhlasu vlastníka...;-DR^

a jak to tak vypadá, z Amnesty International si v Singapuru těžkou hlavu nedělají! ;-D

0/0
25.6.2010 17:02

ratje

jj

Singapore is a FINE city ;-)))

0/0
25.6.2010 17:02

Franta 1

Nešlo by taky u nás ?

Pokud jsou pomalované šedé betonové zdi v různých podchodech a podobně,to mi moc nevadí,ale pomalovat vlaky,autobusy a pod. ,to je vandalismus.Na auta si zatím netroufnou,protože pokud by je majitel chytil,tak by si dlouho nezamalovali, já bych je určitě potrestal na místě.

0/0
25.6.2010 16:51

edcd96f7

Re: Nešlo by taky u nás ?

Je třeba takové vandalství trestat důsledně a tresty nemusí být nijak "nezvyklé a kruté". Po zavedení takovýchto krvavých trestů volá spousta lidí, ale po shlédnutí videa, na které myslím už někdo posílal odkaz, vyměknou i silnější povahy.

0/0
25.6.2010 19:15

Saaam

No jo Singapur...

... i tam platí, nemyslíš, zaplatíš... R^

0/0
25.6.2010 16:48

Libra

předem připravená akce

R^, já bych přidal 2 rány a 7 měsíců

0/0
25.6.2010 16:19

vladino

Re: předem připravená akce

Já bych těch ran dal minimálně 100. Už aby takové zákony začaly platit i u nás! R^

0/0
25.6.2010 16:53

wrah

Re: předem připravená akce

50 ran a vyhostit stačí ne? A samozřejmě komplet uhradit škodu.

0/0
25.6.2010 17:48

edcd96f7

Re: předem připravená akce

Shlédněte video. 100 ran by trestaný s velkou pravděpodobností nepřežil. Pokud ano, následky by byly velmi těžké.

0/0
25.6.2010 19:04

Danny_Kay

Tak to ma byt!

Za blbost se plati...nikdo ho nenutil malovat po zdech, ja mu to preju R^;-)

0/0
25.6.2010 16:18

Libra

Re: Tak to ma byt!

to bylo na vagón metra, předem připravená a promyšlená akce

0/0
25.6.2010 16:20

Želvoun

...

3 rány rákoskou? To je výsměch nebo co? Sice nevím jak moc tvrdý to je, ale 3?

To jich nemohl dostat aspoň 15?

Já bych za sprejování dával klasickejch českejch pětadvacet.

0/0
25.6.2010 16:04

Fare.l

Re: ...

Třeba to bude po hlavě....

0/0
25.6.2010 16:07

Desmodrom II

Re: ...

http://www.liveleak.com/player.swf?autostart=false&token=5ab_1172940415

0/0
25.6.2010 16:09

Želvoun

Re: ...

Au :) Ale i tak jsou tři málo. Takovejch 10 by mělo bejt minimum.

0/0
25.6.2010 16:13

Najdete na iDNES.cz