Turisté zkracují pobyt, les jim chybí
"Městu se vlastně všechny škody na majetku podařilo opravit, ale les zatím nenarostl a ta atmosféra z minulosti tu chybí," uvedl ředitel Kanceláře obnovy Vysokých Tater Peter Plachý. Kancelář v prvních letech po kalamitě spravovala peníze ze sbírek na obnovu Tater a dnes je neziskovou organizací, která se snaží pomáhat jejich rozvoji.
Škody se sice s pomocí peněz ze sbírek, od státu a Evropské unie odstranily, obnova přírody se však urychlit nedá. "Turisté cítí, že tu nejsou v lese, jejich pobyt v Tatrách se proto zkracuje," řekl Plachý. Po turistice ve vysokohorském prostředí proto už po několika dnech či dokonce po jednom dni odcházejí pryč, dodal.
Několikahodinová vichřice způsobila v listopadu roku 2004 jen na majetku města Vysoké Tatry škody za asi osm milionů eur (204 milionů Kč). Poškozeny byly střechy, fasády, chodníky i hřbitovy. Osady obklopila místo lesa spoušť a vichr po sobě zanechal 50 kilometrů dlouhý pás vyvrácených stromů.
Nová hrozba - kůrovec
Les se přitom podle lesníků obnovuje rychleji, než původně očekávali. "Na velké většině plochy už roste nový les," uvedl odborník Státních lesů TANAP Peter Fleischer. Na zničených územích se například objevuje bříza nebo jeřabina a lesníci se snaží vysazovat i jehličnaté stromy.
Budoucí les v Tatrách už bude podle Fleischera vypadat jinak než před vichřicí. Bude pestřejší, stromy by se měly druhově lišit a rozdílný bude i jejich věk, takže se údajně bude podobat přirozenému lesu, který má být proti větrným smrštím odolnější.
Úplná obnova lesa však ještě potrvá desítky let, i proto, že po vichřici začal na stromy útočit kůrovec. Škody po hmyzu už lesníci porovnávají se škodami, které způsobila smršť.