Světová organizace cestovního ruchu se nyní bude snažit odhadnout důsledky útoků na USA přesněji. "Je to poprvé, kdy byla ve stejnou dobu unesena čtyři letadla, byla uzavřena americká civilní letiště a mezinárodní letecká přeprava se dostala do takovéhoto chaosu," uvedl Frangialli.
Cestovní kanceláře, letecké společnosti a firmy žijící z turistiky se mají čeho obávat. Už po válce v Perském zálivu na začátku 90. let klesl počet turistů cestujících letecky do ciziny z 280 na 266 milionů. Podíl na tom měl zejména nižší zájem Američanů, kteří ročně utrácejí z několika bilionů dolarů vydávaných celosvětově na cestování zhruba 13 procent. Celkově však tehdy turizmus přece jen vzrostl, neboť lidé začali dávat přednost cestování doma.
Nyní však může být horší situace. "Spojené státy byly zasaženy na vlastním území a navíc byla postižena civilní letadla. To může vytvořit negativní psychologický efekt, který bude větší než po válce v Zálivu," varoval šéf Světové rady pro cestování a turizmus Jean-Claude Baumgarten. Rok po bojích v Zálivu navštívilo Evropu o 20 procent méně Američanů.
Tvrdě zasažena byla i Británie, kde jeden z pěti dolarů utracených turisty zaplatí právě Američané. Loni tam nechali téměř čtyři miliardy dolarů. "Navzdory všem konfliktům ve světě v posledních padesáti letech nezaznamenal světový turizmus ani v jednom roce pokles," doufá však v rychlé znovuvzkříšení tohoto sektoru Frangialli.