Dva chlapci z turistické skupinky, která si přišla prohlédnout mešitu v...

Dva chlapci z turistické skupinky, která si přišla prohlédnout mešitu v Budapešti. | foto: Reuters

Jak překonat strach z muslimů. V Budapešti k nim chodí turisté na návštěvu

  • 54
Tak trochu jinou turistiku nabízí jistá cestovní kancelář v hlavním městě Maďarska. Procházka s průvodcem je zaměřená na muslimskou obec a její mešity. Lidé jsou zvědaví a také tímto způsobem překonávají obavy zrozené z bouřlivé vládní kampaně proti migrantům.

Cestovní kancelář Setamuhely nabízí v Budapešti tři desítky různých výletů, od krás místní architektury a přes kulturní stánky po muslimskou a židovskou komunitu. „Musím říci, že procházka ‚Muslimové mezi námi‘ je nejoblíbenější,“ řekla agentuře Reuters Anna Lenardová z kanceláře. Když před třemi lety s muslimskou procházkou začínala, zajímalo se o ni jen pár lidí. Nyní ji absolvuje na 80 lidí měsíčně.

„Většina lidí se s muslimy v životě nesetkala. A to spolu s tím, co slyší každý den v médiích, způsobuje v běžném životě spoustu napětí a stresu. Myslím, že to je hlavní důvod, proč se teď lidi jen hrnou,“ dodává Anna. Většina zájemců o čtyřhodinové putování má podle ní vysokoškolské vzdělání, ze dvou třetin jde o ženy.

Procházka s názvem Köztünk élő muszlimok - séta mecsetlátogatással (Mezi námi žijícími muslimy - procházka s návštěvou mešity) trvá celkem 3,5 hodiny. „Podíváme se po stopách nejstarší muslimské komunity v Karpatské kotlině. Zjistíme, kde dnes žijí muslimové v Budapešti a odkud pocházejí,“ píše se na facebookových stránkách agentury.

Během procházky máte také možnost zjistit, jakou práci dnešní muslimové dělají a jak udržují kontakt s rodinou a příbuznými na jiných kontinentech. Dozvíte se také, jak slaví své svátky, jak řeší každodenní věci v životě, jaké jsou kariérní příležitosti pro muslimské ženy a kam chodí do školy. Agentura doporučuje, aby turisté zvolili na procházku vhodné oblečení, které jim bude zakrývat kolena a ramena.

Maďarská muslimská komunita podle odhadů čítá zhruba 40 tisíc lidí. Rozrostla se za migrační krize v roce 2015, ale většina z místních muslimů přišla už dříve studovat na maďarské univerzity.

Bublající město plné nostalgie a koření

Když se řekne Budapešť, skoro každému se vybaví lázně. Mně v představách naskakovala vůně jablečného šamponu a džíny „plísňáky“, kvůli kterým se do hlavního města Maďarska pořádaly zájezdy. Návštěva sedmého největšího města v EU však vzpomínky překryla vůněmi mnohem slibnějšími. Přečtěte si: Jak nejlépe poznat Budapešť

Přestože za vrcholící krize přišly přes Balkán stovky tisíc migrantů, většina odešla do bohatších částí západní Evropy.

Nicméně podíl lidí považovaných za xenofobní a nesoucích nelibě přistěhovalce z ciziny podle údajů agentury Tárki během letoška přesáhl 60 procent. Během dvou let stoupl o 19 procentních bodů.

Při muslimské vycházce se skupina turistů nejdříve podívá do malé mešity skryté ve starém bytě, kde se muslimové před návštěvníky modlí. Další zastávky na trase zahrnují muslimské obchody a největší budapešťskou mešitu, která se nachází v bývalé kancelářské budově.

Věřící muslim při mytí nohou v mešitě v Budapešti

„Velice se zajímám o vše multikulturní a o kultury a náboženství mezi námi,“ uvedla psycholožka Nauszika, která nechtěla sdělit celé své jméno.

„Je to nejlepší způsob, jak se zbavit obav, když se začnete vyptávat někoho, koho se bojíte,“ tvrdí průvodkyně a odbornice na Afriku Marianna Karmanová, která sama konvertovala k islámu. „Tito lidé se rozhodli vyrazit na procházku, protože chtěli mluvit o problému. Chtějí bojovat proti svému strachu.“

,