Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii. | foto: Profimedia.cz

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

  • 114
Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však turisté občas jako malé děti, které nezodpovědností vyvolávají problémy. Web Quora uspořádal mezi čtenáři anketu ohledně nejneuvěřitelnějších a nejtrapnějších turistických přešlapů.

Mezi nejčastější stížnosti těch, kteří pracují v přírodních parcích, nebo v jejich blízkosti žijí, patří nerespektování divoké přírody. Turisté si velmi často neuvědomují, že rezervace nejsou ZOO ani safari a mají pocit, že zvířata jsou tam jen pro jejich zábavu a obveselení.

Naprosto nerespektují skutečnost, že jsou to divoká zvířata a klidně se je pokouší nakrmit, vyfotit se s nimi, nebo je dokonce hladit, uvádí server Quora.

Jenže takovým chováním narušují křehkou rovnováhu a učí zvířata, aby při vyhledávání potravy spoléhala i v budoucnu na lidi. Například medvědi jsou kvůli tomu agresivnější.

S tím souvisí i posedlost turistů dělat si selfie kdekoli, kdykoli a s čímkoli. Kromě toho, že v honbě za fotografií riskují vlastní bezpečnost, nerespektují ani soukromí místních obyvatel. Celá řada čtenářů si v průzkumu stěžuje, že jim turisté bezostyšně lezou do zahrad, kde fotografují květiny a někdy se snaží vyfotit i interiér domu.

Annalise Schulman ze San Franciska říká: „Je to nádherné město plné zeleně, nádherných výhledů na oceán a překrásných scenérií. Tak proč se proboha tolik turistů rozhodne posadit do autobusů s otevřenou střechou a fotí si selfíčka uprostřed dopravní zácpy?“

Nápis „Hipsteři a turismus, nové formy terorismu“ v severošpanělském Oviedu (7. srpna 2017)

Stejně tak Londýňany vytáčí k nepříčetnosti turisté, kteří se snaží brát kolem ramen příslušníky královské gardy a vyfotit se s nimi. Ostatně členové stráže na Pražském hradu by mohli vyprávět.

Arogance a neinformovanost

Jako někdy úsměvnou, ale často i nebezpečnou, popisují místní neinformovanost turistů. Například chorvatský účastník ankety popisuje zkušenosti s turisty, kteří se rozhodli horskou túru absolvovat v žabkách. Důsledkem takové nezodpovědnosti je často nutný zásah horské služby, která zraněné turisty musí dopravit dolů do civilizace.

Další z účastníků ankety, tentokrát z Norska, uvádí, že se občas setkává s dotazy typu: Kdy otevírají fjordy? Jsou na noc zavřené? Jsou hamburgery v Norsku vyráběny z masa sobů a ledních medvědů? Jako projev arogance vnímají místní i neadekvátní oblečení turistů, kteří do města vyrazí v plavkách, Například na Hvaru od loňska můžete dostat pokutu za to, když se v plavkách projdete po městě.

Za nevhodné oblečení můžete v chorvatských městech dostat pokutu.

Samostatnou kapitolou jsou alkoholové excesy. Na popíjející a často bezohledné turisty si stěžují lidé prakticky z celého světa. Ostatně od roku 2008 je v některých ulicích Prahy zakázaná konzumace alkoholu na veřejnosti pod hrozbou pokuty až deset tisíc. Zastupitelé tak reagují na příliš turistů, kteří často přijíždí do metropole za levným alkoholem.

A Praha není rozhodně jediným městem, které se s přívalem flámujících turistů potýká. Pokuty za jeho konzumaci na veřejnosti hrozí i na některých místech v Chorvatsku, Maďarsku a dalších turistických destinací po celé Evropě. Časté stížnosti se týkají i močení turistů na veřejnosti.

Nejhorší jsou Číňané a Američané

Podle průzkumu zveřejněného letos na serveru Travel + Leisure jsou za nejhůře se chovající turisty považováni Američané. Čtyřiašedesát procent z nich přiznalo, že močí do veřejných bazénů, skoro sedmdesát procent někdy ukradlo toaletní potřeby z hotelu a třináct procent ujelo bez placení.

Dobrou pověst nemají ani čínští turisté. „Čínští turisté patří mírně řečeno k nejméně oblíbeným. Nám průvodcům vadí, že při prohlídkách fotí přes zákaz a opakovaná upozornění. Nedrží se skupiny a odbíhají si do jiných místností, jak se jim zachce, výklad je nezajímá. Několikrát se nám dokonce stalo, že si při takovém odběhnutí ulevili do květináčů v zámeckých komnatách,“ uvedl pro Lidové noviny průvodce na zámku v Českém Krumlově.

Čínští turisté v Praze

S neustálým porušováním zákazů, hlučností a bezohledností čínských turistů bojují na celém světě. Například v Thajsku vyhlásili v roce 2015 zákaz vstupu čínských turistů do některých chrámů poté, co se objevila videa zachycující Číňany, kteří v jejich prostorech močí, plivají, nebo sahají na vzácné malby.

Chceme pořádné turisty!

Na národnosti však nezáleží, znepříjemňovat život správcům turistických atrakcí dokážou problémoví turisté z celého světa. V březnu letošního roku správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s odhalenými hýžděmi. Provinilci byli Němec, Švýcar a Nizozemec.

Kambodžské úřady před dvěma lety deportovaly ze země turisty, kteří se v chrámovém komplexu Angkor Vat fotografovali nazí. Podle nařízení úřadu Apsara mají zakázaný vstup do chrámu i lidé s odhalenými koleny nebo rameny.

V Evropě se proti neukázněným turistům nejhlasitěji ozvala v roce 2015 Itálie. Do země podle tamních úřadů míří čím dál více nízkonákladových letů, z nichž vystupují opilí turisté, kteří hanobí vzácné italské památky a budí pohoršení, například i sexem na veřejnosti.Italský ministr kultury Dario Franceschini proto tehdy apeloval na celý svět: „Pošlete nám lepší turisty!“

, pro iDNES.cz,