Turisté na New York nezanevřeli

  12:15aktualizováno  12:15
I když to ještě před devíti měsíci vypadalo, že na New York turisté zanevřeli, nyní se to jeví jako předčasný úsudek. Ulice jsou jich plné, chtějí nasáknout atmosféru neskutečně pulzujícího velkoměsta. Prohlédněte si bohatou fotogalerii.

Když se řekne New York, snad každému se vybaví mrakodrapy. "Začali je tu stavět nejen kvůli nedostatku místa, ale i kvůli dobrému podloží. Všude je totiž tvrdá žula," vysvětluje průvodce cestovní kanceláře America Tours Ivan Knorr z paluby autobusu.

New York je městem extrémů. Vedle obrovských mrakodrapů s oslnivými reklamami tu pyšně stojí kostely, ten nejznámější katolický svatostánek je zasvěcen svatému Patrikovi.

Kosmopolitní město
New York je zároveň město kosmopolitní. "I když nemáte peníze na cestování, dá se zde poznat celý svět," říká průvodce Joseph Svehlak. Za pravdu mu dává výhled z autobusu: za okénkem se míhá čínská čtvrť, potom italská. "V New Yorku se mluví sedmnácti jazyky a uznává se tu na dvanáct náboženství," dodává.

To se projevuje i v jídle: naleznete zde spoustu restaurací - od těch klasicky amerických typu McDonald's přes italské, mexické až po čínské a japonské.

"Turisté se tu skutečně nemusí bát," tvrdí průvodce Ivan Knorr. Dokazuje to na dříve neblaze proslulém Harlemu. Z autobusu čtvrť skutečně vypadá jako každá jiná.

Zásluhy bývalého newyorského starosty
Bývalý starosta Rudolph Giuliani, nemilosrdný právník, snížil ve městě zločinnost za osm let o 44 procent. Turista v New Yorku nemusí mít strach, že se mezi betonovými giganty ztratí.

Ulice jsou očíslovány a tvoří jakousi šachovnici, která jde pomocí mapy lehce rozluštit. Chodníky jsou stále plné spěchajících lidí - i když se nezastaví, cizinci v nouzi rádi poradí. New York je prostě město, které nikdy nespí.

Nejznámějším symbolem Spojených států je šestačtyřicet metrů vysoká socha stojící zdánlivě osaměle na ostrůvku Svobody v New Yorku. Jedná se o francouzský dárek americkému lidu na památku spojenectví obou zemí během americké revoluce. Plavba lodí až k soše Svobody trvá devadesát minut.

Flatiron Building se považuje za nejstarší mrakodrap v New Yorku

Turista by při své prohlídce neměl opomenout ani budovu burzy na Wall Street. Z galerie lze pozorovat impulzivní makléře, kteří podle starých tradic při obchodování stále živě gestikulují. Na jejich práci pak dohlíží obrovská zlatá socha býka, symbol úspěchu při obchodování.

Od Empire State Building se můžete po 5th Avenue dostat až do Central Parku. To je oáza klidu uvnitř velkoměsta. Lidé si sem chodí zasportovat, ale i jen tak odpočinout. V nedaleké 72nd Street najdete dům, před nímž byl zastřelen John Lennon. Jeho památku nyní připomíná nápis Imagine v Central Parku.

Na nedalekém prostranství před budovou Rockefellerova centra si můžete, pokud si doma nezapomenete přibalit brusle, i zabruslit. Přestože je kluziště malé, jedná se o jedno z nejznámějších na světě.

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

OBRAZEM: Dvacet míst, kam se nikdy nepodíváte, i když stojí za to

Ostrov North Brother, USA: Méně než kilometr od manhatanského shonu leží tajmný...

Na světě jsou místa, kam chtějí skoro všichni. A pak jsou taková, která lákají jen hrstku turistů, protože jsou děsivá,...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Najdete na iDNES.cz