VIDEO: Jak Římané relaxovali v Africe. Návštěva turistické perly Tuniska

aktualizováno 
Na předměstí hlavního tuniského města se nachází Kartágo, které bývalo jedním z nejvýznamnějších měst starověkého světa. Nejkrásnější a nejnavštěvovanější památkou Kartága jsou Antoniovy lázně. V době římské říše se jednalo o šesté největší veřejné koupele.

„Lázně se začaly stavět už za vlády císaře Hadriána, dokončeny byly za vlády Antonia. Stavba trvala téměř sedmnáct let, od roku 145 do roku 162 našeho letopočtu,“ vysvětluje nám velice dobrou češtinou místní průvodce Jamel Zguira.

Lázně se rozprostírají na ploše zhruba sedm hektarů a ačkoli se do dnešní doby zachovaly převážně jejich základy, díky různým studiím je možné získat detailní představu o tom, jak v dobách své největší slávy lázně vypadaly.

Za poplatek mohli lázně navštěvovat obyvatelé z nejrůznějších poměrů, muži i ženy, kteří pak měli volný přístup k moři a do bazénů. Některé bazény byly podle průvodce i kryté. V areálu lázní jsou stále k vidění šatny, pozůstatky každodenní práce otroků a také speciální místnost, kde se ohřívala voda pro návštěvníky.

Antoniovy lázně jsou postavené převážně z italského mramoru, spodní část areálu pak z afrického pískovce, což je v podstatě zkamenělý mořský písek. Proto uvidíte ve stěnách a na sloupech také mušle. Pískovec bohužel není odolný vůči dešti, proto se musí často opravovat.

Při prohlídce se můžete zamyslet nad způsobem, jakým byly do tvrdého mramoru vyřezávány nádherné obrazce. Náš průvodce nám nabízí zajímavé vysvětlení. „Nevím, o jakou technikou se jednalo, proto říkám, že jim pomáhali mimozemšťané,“ směje se.

Život v nádherných lázních utichl v roce 439, kdy byl areál zničen při nájezdu Vandalů. Bojovníci germánského kmene byli do Afriky pozváni římským guvernérem Bonifáciem, který jim za vojenskou pomoc proti římskému senátu nabízel území k osídlení. Vandalové se ale nakonec obrátili proti guvernérovi a postupně začali na severu Afriky budovat své království.

Reportáž z návštěvy Antoniových lázní si můžete prohlédnout v hlavním článkovém videu.

Show pro Afriku

Další turistickou trakcí v Tunisku, která rozhodně stojí za návštěvu, je Koloseum v malém městečku El Jem. „Jde pravděpodobně o nejzachovalejší koloseum na světě,“ tvrdí Mohamed Oussama Ben Yedder, ředitel tuniského národního úřadu pro cestovní ruch. „Na rozdíl od kolosea v Římě má stále zachovanou arénu. Právě tam předváděli gladátoři svoji show pro Římany,“ doplňuje Ben Yedder. Mimochodem, některé scény z oscarového filmu Gladiátor byly natáčeny právě zde.

Ve střední části Tuniska jde o nejvýznamnější památku Tuniska, za rok ji navštíví zhruba jeden a půl milionu návštěvníků z celého světa.

Koloseum je téměř 1 700 let staré, v době římské říše bylo třetí největší na světě. Gladiátorskou show zde mohlo sledovat až třicet tisíc návštěvníků. „Koloseum začal budovat Gordianus, milovník gladiátorských zápasů, který chtěl v Africe napodobit právě Řím,“ říká Jamel Zguira.

Podívejte se s námi do kolosea u městečka El Jem:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

VIDEO: Hledání Českého moře. Dokonalý zážitek hledejte vysoko v horách

Spálený vrch a příliv

Ano, Česko moře nemá. Ale pozorovat na vrcholcích tuzemských hor počasí při inverzi teplot je stejně povznášející, jako...

Na jihu Francie se otevře nové muzeum věnované Louisi de Funèsovi

Fantomas se zlobí (1965)

Na jihu Francie se na konci července otevře nové muzeum věnované slavnému komikovi Louisi de Funèsovi. Nahradí...

Duše Švýcarska za jediný den. Gruyeres si zamiloval i autor Vetřelce

Malé náměstí před gruyerským hradem

Říká se, že kdo nebyl v Gruyères, nebyl ve skutečnosti nikdy ve Švýcarsku. Nezbývá, než dát tomuto tvrzení za...

Najdete na iDNES.cz