Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách udělat. Jeďte a nehřešte více, píše redaktor magazínu Víkend MF DNES.
Fotogalerie4

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem. | foto: Profimedia.cz

Nepřekonatelným hříchem jsou tisíce „zámečků lásky“ rozvěšených na romantických mostech celého světa. Pár, který ho někde na výletě přicvakne, by se měl rozejít. Do roka a do dne!

Ale není to bohužel zdaleka jediný turistický přešlap. Na co byste si měli dát ve světě nejen o prázdninách pozor?

1. Nevědomost

„Hlavně aby tam bylo teplé moře a studené pivo!“ zní heslo řady českých dovolenkářů. Je jim úplně jedno, jestli to najdou v Tunisku, Egyptě, Thajsku, nebo v Chorvatsku.

Cizí země je pro ně jen kulisa prázdninového odpočinku, nic víc. Jenže nejkrásnější na cestách je přece hlad se něco nového dozvědět. Cesta je podnět k tomu, aby člověk celou noc googloval, běžel do knihovny, vyptával se.

Každá z více než dvou set zemí světa má fascinující dějiny, v každé se odehrávají bizarní politické tahanice, jsou tam geografické zajímavosti, památky chráněné organizací UNESCO. Tisíce podnětů ke studiu, přemýšlení a diskusím. Kdo tento rozměr cestování ignoruje, okrádá sebe.

Proč Thajsko jako jedna z mála asijských zemí nikdy nebylo obsazeno evropskými kolonisty? Proč mají na Islandu tak dokonale zmapovaný rodokmen většiny obyvatel? Jaké byly důvody občanské války mezi Tamilci a Sinhálci na Srí Lance? Vyrážet do světa bez zvídavosti je rozhodně jedním z největších hříchů pod sluncem.

2. Zaslepenost

Francouzští psychologové popsali na japonských turistech tzv. pařížský syndrom, jehož podstatou je spor natěšené cestovatelské mysli se skutečností. Japonci si před cestou do Paříže na základě romantických filmů a knih vysní úžasnou metropoli plnou památek, kultury, umění a vzdělaných, příjemných a přátelských lidí. Jenže v Paříži jim pak nikdo nerozumí, okrade je taxikář, seřve je nerudný číšník. Cizí země je jiná než vysněný obraz. Reálná zkušenost je stresující. Psali jsme: Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí.

Kdo nebyl na Champs-Élysées, nebyl v Paříži. Tento snímek nicméně vznikl během Dne bez aut. (1. října 2017)

Pouliční prodejci v La Chapelle jsou některými obviňováni z obtěžování žen.

„Citliví cestovatelé se mohou zhroutit. Když se jejich vysněné představy střetnou s realitou, může u nich propuknout krize, která končí až psychózou,“ vysvětluje francouzský psycholog Hervé Benhamou. Obrana? Nestavte si vzdušné zámky a netěšte se příliš.

Cizí země bude většinou úplně jiná, než jste si mysleli. A rozhodně nebude jen krásná. I proto jezdím tak rád do „špinavých a nebezpečných“ zemí, jako jsou třeba Bangladéš nebo Pákistán. Nic tam neočekávám, a proto nemůžu být zklamán.

3. Spěch

O dovolené má část lidí touhu stihnout co nejvíc. Zběsile skáčou z místa na místo, aniž by měli čas zastavit se, rozhlédnout, nasát atmosféru místa, nechat ji na sebe působit a něco z ní pochopit. Těm, kdo sice mají peníze, ale nemají čas, vycházejí vstříc cestovní kanceláře, v jejichž katalozích najdete nabídky typu „Indie za osm dnů“. Panebože! Indie je více než čtyřicetkrát větší než Česká republika.

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Výsledkem je jen štvanice po Dillí, Tádž Mahálu a několika dalších indických pamětihodnostech, na kterou doma za pár týdnů zapomenete. Těkání na cestách vyvolává pocit zmatku. Tisíce vjemů, zážitků a nových věcí nejsou výhrou, ale prokletím.

Méně je více, což platí i na cestách. Dopřejte si luxus marnotratného plýtvání časem. Někam přijet, zdržet se tam pár dnů, neřešit, že už jsem měl být dávno někde jinde, protože jinak to přece nestihnu. Přečtěte si knihu Líný cestovatel - Umění pomalého cestování od Dana Kierana.

4. Sezonnost

Absolvovali jste už někdy první prázdninový den cestu autem na Jadran? Pak už jistě víte, že nikdy více. Dálnice jsou ucpané, hotely a kempy předražené, pláže přeplněné.

Podobné je to na Islandu v létě, v Thajsku o Vánocích nebo ve Schladmingu o rakouských jarních prázdninách. „Proboha, co tam ty lidi táhne?!“ říkáte si v duchu nevěřícně. Kdyby cestu jen trochu posunuli, ušetřili by a ještě si to víc užili.

Proto jezdím do Indie za monzunu, do Tater v říjnu a na české řeky v květnu. Jsem tam skoro sám, protože všichni jsou právě někde jinde. Tam, kde je zrovna turistická sezona.

5. Povýšenost

Řada turistů se cítí nejspokojeněji za zdmi resortu, které je chrání před všední realitou země, kam přijeli opékat svá těla na pláži. Domorodce považují za podřadné, přezíravě se s nimi snaží bavit česky a zlobí se, že jim nikdo nerozumí. „Já bych ty balkánský špinavce naučil uklízet“ - přesně tak zněl výrok, který jsem před pár lety zaslechl v uličkách Dubrovníku.

Občas si vzpomenu i na Američanku, která ve vesničce Thulo Syabru v nepálském Langtangu chtěla místní ženy naučit „nejlepší jablečný koláč na světě podle fantastického receptu mojí mámy z Iowy.“ Prý aby Nepálci jedli i něco pořádného, a ne jen tu svoji hnusnou rýži.

Strach z neznámého a tendence považovat svou kulturu za nejlepší je zcela přirozeným obranným psychologickým mechanismem, ale nesmí se to přehánět. „Podrob se mravům každé země, jež neshledávej ani divnými, ani směšnými nebo divokými, vyjma mravů kanibalů,“ napsal už v roce 1917 v knize Turistický katechismus Jiří Guth-Jarkovský. „Jen zbav se svých předsudků, a přihlédneš-li pak blíže, shledáš, že každý obyčej má svoje zdůvodnění.“

6. Naivita

Katalogy cestovních kanceláří nabízejí úžasný, dokonalý svět. Cestování je podle nich plné výhradně příjemných zážitků. Blankytně modré nebe bez jediného mráčku, východy slunce nad zasněženými vrcholky hor, ledové drinky na hotelové terase s výhledem na moře, západy slunce nad palmovými háji.

Turistický resort v egyptském Šarm aš-Šajch

Připomíná to slavnou hlášku Oldřicha Nového ve filmu Kristián (1939). Když se úředníčka cestovní kanceláře, který v životě nevytáhl paty z domova, zeptá slečna v baru Orient, jaké že to kouří cigarety. Kristián se zasní a s pohledem upřeným kamsi do dáli zastřeným hlasem povídá: „Poslední vzpomínka z mé egyptské cesty. Vzpomínám si jasně na ten okamžik, kdy jsem si je kupoval v Kairu. Byla tropická noc, palmy šuměly, moře zpívalo svou ukolébávající píseň, cikády toužily po svém bledém milenci Měsíci a noc voněla skořicí a kávou.“ Romantická, voňavá, bezpečná, čistá a samozřejmě „neobjevená“ exotika.

Jenže ráj neexistuje. V cizích zemích je často bída, může se vám tam něco stát, leckde potkáte mraky turistů, budou vás obtěžovat žebráci, chytnete průjem, okradou vás. To je realita cestování. Čím dříve to člověk přijme, tím lépe pro něj.

7. Stádnost

Léta jezdím do Istanbulu, města na Bosporu, do kterého jsem se před lety beznadějně zamiloval. V létě 2013 se tam začali objevovat zvláštní turisté, které jsem tam do té doby neviděl. Pamětihodnosti obcházeli s jakousi knihou, ze které si navzájem předčítali pasáže, a divně se při tom usmívali. Tu knihu napsal Dan Brown, jmenuje se Inferno a je přihlouple mystická.

Právě v Istanbulu vrcholí snaha zachránit svět před ničivou bakteriologickou zbraní šíleného vědce, který stopy zašifroval do nejrůznějších památek. Tisíce zevlounů mu na to skočily stejně trapně, jako když Američané přiletí do Prahy s představou, že ve staroměstských pivnicích potkají Švejka objímajícího se s Kafkovým Josefem K.

Dalším projevem cestovatelské stádnosti jsou „módní“ destinace: Tádž Mahál, Angkor Wat, Machu Picchu, Benátky, Český Krumlov a další. Proč jsou všichni tak zoufale neoriginální? Nedaleko polských Kielců je vesnička Kokot. Ideální neobjevené místo na dovolenou!

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.