

Sociální síť TikTok začíná stále více ovlivňovat destinace, do kterých cestujeme. Uživatelé zde odrývají kromě známých míst i kouty světa, které by jinak zůstaly bez povšimnutí. Pojďme se podívat na místa, která na TikToku pravidelně získávají největší pozornost. V jižní části pouště Namib v Namibii se nacházejí červené písečné duny v Sossusvlei. Fotogeničnost celé oblasti dodávají zhruba 900 let staré mrtvé velbloudí trnové stromy čnící zlověstně na pozadí dun. Nejfotografovanější dunou na světě je duna nacházející se na 45. kilometru přímo u cesty v Sossusvlei. Má neobyčejně jednoduchý a fascinující tvar a návštěvníci ji mohou fotografovat přímo z auta.
Autor: Profimedia.cz
„Stairway to Heaven“ neboli „Žebřík do nebes“ je úchvatná lezecká trasa na hoře Donnerkogel v srdci rakouských Alp nabízející panoramatické výhledy na okolní krajinu. Samotná stezka je klasifikovaná jako velmi obtížná a výstup na ni trvá v závislosti na rychlosti a zkušenostech s lezením na via ferratách tři až čtyři hodiny. Začátečníkům se proto doporučuje absolvovat túru s horským průvodcem.
Autor: Profimedia.cz
Salar de Uyuni v Bolívii je největší solná pláň na světě, která dříve bývala jezerem. V období dešťů pokryje solnou krustu tenká vrstva dešťové vody, a vytvoří tak fascinující zrcadlový efekt. Není divu, že je Salar de Uyuni skrytým rájem pro fotografy. Dříve zde stál hotel postavený ze soli, který však byl z důvodu výrazně negativního působení na okolní životní prostředí uzavřen a nyní slouží již jen jako muzeum.
Autor: Profimedia.cz
Zátoka Ha Long ve Vietnamu je známá tisíci skalnatými ostrůvky vynořujícími se ze smaragdového moře. Nedílnou součástí jsou vápencové jeskyně plné obřích krápníků. Od roku 1994 figuruje zátoka Ha Long na seznamu světového dědictví UNESCO a je také uvedena mezi sedmi novými přírodními divy světa. Speciálním zážitkem je noční plavba zátokou.
Autor: Profimedia.cz
Národní lesní park Čang-ťia-ťie v čínské provincii Chu-nan je známý pískovcovými sloupy, které inspirovaly plovoucí hory ve velkofilmu Avatar. Čang-ťia-ťie tvoří husté lesy, hluboké rokliny a kaňony, jeskyně a skalní útvary připomínající sloupy. Právě sloupovité vrcholy jsou pro tento čínský park typické a díky jim získal proslulost po celém světě. Zážitkem je jízda proskleným výtahem „Bailong Elevator“, který z výšky 326 metrů nabízí úchvatné výhledy do okolí.
Autor: Profimedia.cz
Duhové hory v Peru, známé také jako Vinicunca, jsou známé svými zářivými, vícebarevnými vrstvami tvořenými ložisky nerostů. Nápadná škála barev vytváří vizuální podívanou, která je pro cestovatele a influencery neodolatelná. Při návštěvě nezapomeňte na nadmořskou výšku přes 5 000 metrů a tedy dostatečnou, alespoň třídenní aklimatizaci před cestou.
Autor: Profimedia.cz
Turecká oblast Kappadokie je jedinečná především díky charakteristickým jehlanovitým skalním útvarům. K výjimečnosti Kappadokie přispěli první křesťané, kteří do oblasti přišli a ve skalách si doslova vydlabali jak svá obydlí, tak i nádherné chrámy. V oblasti jsou populární lety horkovzdušným balónem nabízející panoramatické výhledy na krajinu. Není divu, že pohled na balóny plující nad pohádkovým terénem při východu slunce se stal virální senzací.
Autor: Profimedia.cz
„Fairy pools“ na skotském ostrově Skye poblíž Glen Brittle jsou křišťálově čisté modré přírodní bazény a vodopády, které už podle názvu vypadají jako z pohádky. Přestože je voda v bazéncích zformovaných ledovcovou erozí mrazivá, největší odvážlivci se v bazénech nechávají vyfotit. Návštěva se doporučuje brzy ráno, kdy okolo ještě obvykle nejsou desítky dalších turistů.
Autor: Profimedia.cz
Faerské ostrovy jsou vzdálené souostroví v severním Atlantiku známé pro svou drsnou krajinu, dramatické útesy a kolonie papuchalků. Na rozdíl od Islandu nebyly zatím vystaveny masivnímu náporu turistů, a uchovávají si tak svůj původní divoký ráz přírody i autentické kultury. Nejlepší čas na návštěvu je během sezony papuchalků mezi červnem a srpnem.
Autor: Profimedia.cz
Ostrovy Phi Phi jsou skupinou idylických ostrovů v Thajsku známé pro své tyrkysové vody, bílé písečné pláže a pulzující mořský život. Po uvedení filmu Pláž v roce 2000, který se částečně natáčel na Koh Phi Phi Le, došlo k dramatickému nárůstu cestovního ruchu. Nejvytíženější oblast Maya Bay se střídavě uzavírá a znovu otevírá, aby došlo k obnovení křehkých ekosystémů. Nejlepší na návštěvu a šnorchlování je brzké ráno, kdy ostrovy ještě nejsou v obležení turistů.
Autor: Profimedia.cz
Norsko je jedním z nejlepších míst, kde můžete být svědky polární záře. Nejlepší místa k návštěvě jsou Tromsø, Lofoty nebo Špicberky. Není divu, že přirozené světlo, které maluje noční oblohu do zářivých barev, je magický zážitek, který cestovatelé rádi zachycují a sdílejí. Největší šanci vidět polární záři budete mít od září do března v oblastech s minimálním světelným znečištěním.
Autor: Profimedia.cz
Národní park Banff v kanadských Skalnatých horách je známý pro svá ohromující jezera, majestátní hory a divokou zvěř včetně medvědů černého a grizzlyho, kteří z parku dělají ráj pro milovníky přírody. Vyplatí se navštívit jezera Lake Louise a Moraine Lake, horké prameny a městečko Banff v srdci Skalnatých hor.
Autor: Profimedia.cz
Trolltunga neboli „Trolí jazyk“ je skalní útvar, který vodorovně vybíhá ve výšce 700 metrů nad fjordem pohoří Skjeggedal na jihu Norska. Kvůli svému unikátnímu tvaru přitahuje spoustu fotografů a turistů, kteří se předhánějí v odvážných pózách nad propastí. Nejlepší období pro túru na Trolltungu bývá od poloviny června do září. Výšlap tam i zpět trvá osm až deset hodin.
Autor: Profimedia.cz
Mnohým připomíná skořicové bonbóny. Jiní ji přirovnávají k halucinaci, zhmotnělé v kameni. „Vlna“ v severní Arizoně je skalní pískovcový útvar známý neobvyklou strukturou a zářivými barvami. Přístup do oblasti je kvůli ochraně citlivého životního prostředí omezen, o povolení si proto požádejte s dostatečným časovým předstihem. Nejdramatičtější fotografie lze pořídit ráno při východu nebo naopak při západu slunce.
Autor: Profimedia.cz
Pamukkale, neboli v turečtině „Bavlněný hrad“, je známý svými bílými terasami okolo přírodních termálních bazénů. Tyto terasy jsou tvořeny vodami bohatými na minerály, které stékají po úbočí hory a travertin jim propůjčuje typické bílé zbarvení. Není divu, že nápadné bílé terasy a tyrkysové bazény vytvářejí vizuálně ohromující scénu, která je ideální pro sociální média. A to nejlepší nakonec – v několika bazénech je stále dovoleno koupání.
Autor: Profimedia.cz
Australský Velký bariérový útes je největším systémem korálových útesů na světě nabízející jedinečné zážitky ze šnorchlování a potápění. Jde o jedinečnou stavbu živých tvorů. Na Útesu se lze potápět celoročně, i když nejlepší podmínky jsou od konce srpna do začátku prosince. Od začátku listopadu do konce konce března jsou ve vodách přítomné medúzy, takže je nutné použít speciální ochrannou vestu.
Autor: Profimedia.cz