Ticino už dýchá skoro italsky

  13:18aktualizováno  13:18
- Je pozoruhodné, jak rozdílné tváře nabízí turistům tak malá země, jako je Švýcarsko. Jeho nejjižnější kanton - Ticino - už totiž skoro dýchá italským způsobem života. Centrum tohoto kantonu, město Lugano, bývá označováno za slunný salon země.
Každého, kdo Lugano navštíví, uchvátí pohled na stejnojmenné jezero a promenádu s palmami, kaštany a cypřiši.

Městský park i koupaliště jsou přímo na promenádě, zatímco luxusní rezidence se rozkládají opodál. Aristokratický lázeňský duch ve městě přetrvává, přestože na místě historických paláců vyrostly nejmodernější stavby.
 
Na tradici slavných ticinských architektů (kteří se podepsali na kopuli Svatého Petra v Římě, Petrohradu i komplexní opravě istanbulské Hagii Sophii), navazuje dnes nová generace v čele se slavným švýcarským architektem Mario Bottou, který v Luganu sídlí a navrhl pro něj několik efektních budov. Ty přitahují pozornost stejně jako zdejší bazilika Andělské Panny Marie s velkolepou renesanční freskou od Leonardova žáka Bernardina Luiniho.

Přesto má Lugano také atrakce typicky švýcarské - v první řadě lanovky. Ta, která vás vyveze na horu San Salvatore, patří k nejoblíbenějším, může se pochlubit odvážnou zatáčkou a v letních měsících jezdí každou čtvrthodinu. Z vrcholu je nejen nádherný rozhled, ale můžete tu navštívit muzeum, kapli - oblíbené místo pro svatby, a vyhlídkovou restauraci.
 
Je tu však ještě jedna atrakce. Kdo v Luganu zažije bouři, může pozorovat, jak přímo magicky přitahuje vrchol hory blesky - meteorologové zde totiž instalovali speciální pozoruhodně účinný bleskosvod.
 
Lugano: perla na jezeře
Nejlepší představu o této "perle na jezeře", jak se také Luganu říká, si uděláte, když nasednete na autobusovou linku číslo jedna a z konečné v Paradiso se necháte přes střed města vyvézt nahoru do luxusní rezidenční čtvrti. Téměř dokonalá vyhlídková jízda tu má jedinou chybičku - pouhé tři minuty přestávky, které jsou nabídnuty na fotografování jezera, protější hory San Salvatore i paláců a domů s bazény a zahradami na střechách.
 
Pak vás autobus opět pohodlně dopraví k hlavní promenádě, kolem Villy Favority s proslulou sbírkou obrazů barona Thyssen-Bornemiszy.
 
Město autora Stepního vlka
Kdo se do Lugana vydá, měl by si s sebou přibalit knížku Hermanna Hesse - na jeho stopy tu bude narážet často. Slavný spisovatel zde strávil 43 let svého života a v nedaleké Montagnole i zemřel.
 
Oba domy, ve kterých postupně žil, jsou sice v soukromých rukách, přesto v sousedství jednoho z nich lze navštívit ve věži Camuzzi muzeum, které se stejnou pietou jako o Hessovy akvarely a vydání jeho děl v nejrůznějších světových jazycích pečuje o soukromé rekvizity jeho života: tropický oblek z cest po Indii nebo záplatovaný starý deštník.

Kolem muzea prochází i Via Hermann Hesse, příjemná procházková trasa končící na honosném hřbitově místní honorace s unikátní sochařskou výzdobou. Hessova třída září novotou, kterou jí v podobě soukromých vil vtiskla současná architektura.

Lugano ve švýcarském kantonu Ticino

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

Lidstvo se musí oteplování planety postavit, říká polární vědkyně

Marie Šabacká

Marie Šabacká tráví až třetinu roku na Špicberkách. V ledovcích vymrzlého souostroví Severního ledového oceánu hledá...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Najdete na iDNES.cz