Čína uzavřela Tibet cizincům, bojí se nepokojů při výročí povstání

  14:18aktualizováno  14:18
Čínské úřady zakázaly cizincům vstup do Tibetu a začnou je tam znovu pouštět až začátkem dubna. Zákaz potvrdily agentuře AP čínské cestovní kanceláře pořádající cesty do Tibetu. V březnu čeká horský region na jihozápadě Číny 60. výročí neúspěšného povstání proti čínské nadvládě, také uplyne 11 let od dalších rozsáhlejších nepokojů.

Fotograf Kevin Frayer z Getty Images fotil každoroční shromáždění tibetských kočovníků u města Sertar (31. října 2015). Za svou sérii byl oceněn druhou cenou v kategorii Každodenní život. | foto: AP

Turisté ze zahraničí potřebují pro vstup do Tibetu vedle čínského víza ještě speciální povolení, které se vydává především v rámci přísně monitorovaných zájezdů.

Zahraniční novináři nebo diplomaté se do oblasti prakticky nedostanou. Podle AP není jasné, kdy přestala Čína cizince do Tibetu pouštět, někteří pozorovatelé údajně soudí, že se tak stalo tento měsíc.

Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu

I přes obecně velkou míru dohledu je Tibet coby turistická destinace u zahraničních turistů stále populárnější. V roce 2017 podle státní agentury Nová Čína podnikli cizinci do horského regionu 25 milionů cest.

První polovina března přinese v Tibetu dvě problematická výročí. Desátého března uplyne 60 let od povstání místních obyvatel proti čínské nadvládě, která začala v roce 1950. Čínská armáda v roce 1959 proti povstalcům tvrdě zakročila, přičemž zásah nepřežilo 87 tisíc Tibeťanů. Zdejší duchovní vůdce dalajlama následně uprchl do indického exilu.

Násilí v Tibetu znovu propuklo 14. března 2008. Protesty vedené buddhistickými mnichy v metropoli Lhase přerostly v nepokoje, které vyvrcholily útoky tibetských výtržníků na většinové Číňany a jejich podniky. Podle oficiálních údajů tehdy zemřelo 19 lidí. Počet Tibeťanů, kteří byli zabiti při odpovědi bezpečnostních složek, není znám, píše AP.

Výročí povstání z března 1959 je v Číně citlivým datem a Peking v obavách z nepokojů pravidelně přijímá v tuto dobu přísná bezpečnostní opatření.

Shromáždění na podporu lidských práv v Tibetu před čínskou ambasádou v Praze

Shromáždění na podporu lidských práv v Tibetu před čínskou ambasádou v Praze

Výročí tibetského národního povstání připomíná po celém světě také kampaň s názvem Vlajka pro Tibet, vyvěšením tibetské vlajky účastníci kampaně upozorňují na porušování lidských práv v tomto regionu.

Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 109 škol a 736 radnic, měst, městských částí nebo krajů.

Fotogalerie

Vlajku vyvěsili mimo jiné i na magistrátech Hradce Králové a Karlových Varů. Dvě stovky lidí také uspořádaly setkání před čínskou ambasádou. Psali jsme: Stovky úřadů vyvěsily vlajky na podporu Tibetu, v Praze se konal happening.

„Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení,“uvádí na svém serveru sdružení Lunghta, které se snaží zpřístupňovat české veřejnosti pravdivé informace o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře a místním buddhismu.

K akci Vlajka pro Tibet se v Česku každoročně připojují stovky institucí:

Autoři: ,

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Další z rubriky

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

OBRAZEM: Originální výstava ukazuje život ve východním Berlíně v době NDR

Návštěvníci německé metropole mají unikátní možnost nahlédnout do každodenního...

Návštěvníci německé metropole mají unikátní možnost nahlédnout do každodenního života občanů ve východním Berlíně v...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Najdete na iDNES.cz