Čína uzavřela Tibet cizincům, bojí se nepokojů při výročí povstání

  14:18aktualizováno  14:18
Čínské úřady zakázaly cizincům vstup do Tibetu a začnou je tam znovu pouštět až začátkem dubna. Zákaz potvrdily agentuře AP čínské cestovní kanceláře pořádající cesty do Tibetu. V březnu čeká horský region na jihozápadě Číny 60. výročí neúspěšného povstání proti čínské nadvládě, také uplyne 11 let od dalších rozsáhlejších nepokojů.

Fotograf Kevin Frayer z Getty Images fotil každoroční shromáždění tibetských kočovníků u města Sertar (31. října 2015). Za svou sérii byl oceněn druhou cenou v kategorii Každodenní život. | foto: AP

Turisté ze zahraničí potřebují pro vstup do Tibetu vedle čínského víza ještě speciální povolení, které se vydává především v rámci přísně monitorovaných zájezdů.

Zahraniční novináři nebo diplomaté se do oblasti prakticky nedostanou. Podle AP není jasné, kdy přestala Čína cizince do Tibetu pouštět, někteří pozorovatelé údajně soudí, že se tak stalo tento měsíc.

Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu

I přes obecně velkou míru dohledu je Tibet coby turistická destinace u zahraničních turistů stále populárnější. V roce 2017 podle státní agentury Nová Čína podnikli cizinci do horského regionu 25 milionů cest.

První polovina března přinese v Tibetu dvě problematická výročí. Desátého března uplyne 60 let od povstání místních obyvatel proti čínské nadvládě, která začala v roce 1950. Čínská armáda v roce 1959 proti povstalcům tvrdě zakročila, přičemž zásah nepřežilo 87 tisíc Tibeťanů. Zdejší duchovní vůdce dalajlama následně uprchl do indického exilu.

Násilí v Tibetu znovu propuklo 14. března 2008. Protesty vedené buddhistickými mnichy v metropoli Lhase přerostly v nepokoje, které vyvrcholily útoky tibetských výtržníků na většinové Číňany a jejich podniky. Podle oficiálních údajů tehdy zemřelo 19 lidí. Počet Tibeťanů, kteří byli zabiti při odpovědi bezpečnostních složek, není znám, píše AP.

Výročí povstání z března 1959 je v Číně citlivým datem a Peking v obavách z nepokojů pravidelně přijímá v tuto dobu přísná bezpečnostní opatření.

Shromáždění na podporu lidských práv v Tibetu před čínskou ambasádou v Praze

Shromáždění na podporu lidských práv v Tibetu před čínskou ambasádou v Praze

Výročí tibetského národního povstání připomíná po celém světě také kampaň s názvem Vlajka pro Tibet, vyvěšením tibetské vlajky účastníci kampaně upozorňují na porušování lidských práv v tomto regionu.

Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 109 škol a 736 radnic, měst, městských částí nebo krajů.

Fotogalerie

Vlajku vyvěsili mimo jiné i na magistrátech Hradce Králové a Karlových Varů. Dvě stovky lidí také uspořádaly setkání před čínskou ambasádou. Psali jsme: Stovky úřadů vyvěsily vlajky na podporu Tibetu, v Praze se konal happening.

„Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení,“uvádí na svém serveru sdružení Lunghta, které se snaží zpřístupňovat české veřejnosti pravdivé informace o situaci v Tibetu, o tibetské kultuře a místním buddhismu.

K akci Vlajka pro Tibet se v Česku každoročně připojují stovky institucí:

Autoři: ,

Nejčtenější

Hitem byla sekaná se svíčkovou a růžová tatarka. Jak se jedlo v roce 1989

Pohled do Gril Baru ve Slovanském domě (1968)

Škrtněte posledních třicet let a přesuňte se s námi zpátky do roku 1989. Vzpomenete si, jaká byla nabídka tehdejších...

Instagrameři nás otravují. Chceme plot, žádají obyvatelé ikonické ulice

Pařížská ulice Rue Crémieux

Obyvatelé malebné pařížské ulice Rue Crémieux už mají dost nadšenců sociální sítě Instagram, kteří kvůli zachycení té...

Nejkrásnější jarní vodopády. Neuvěříte, kolik jich v naší zemi máme

Vodopád pod Dlouhými stráněmi v Jeseníkách

Mnoho krásných vodopádů se za příznivých okolností objevuje i v naší domovině. Kromě Krkonoš, kde jsou ty nejznámější a...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Komfort stranou. Třicet světových dobrodružství pro kované cestovatele

Svatý muž v indickém Váránasí

Benátky jsou romantické, pláže v Thajsku exotické a all-inclusive dovolenou na turecké riviéře vám budou sousedé...

Další z rubriky

Buďte sebevědomí a obezřetní. Jak si užít exotiku a nenechat se okrást

Lidová restaurace v Kulala Lumpur. Malajsie je cestovatelsky přívětivou zemí a...

Strávili jste na tržišti s koberci, starožitnostmi nebo čímkoli hodinu, a měli jste pocit, že dál už se opravdu...

Legendární slévárna kula srdce Jugoslávie. V Zastavě se vyráběly i zbraně

Krásná expozice je zaměřena výhradně na prezentaci zbrojovky.

Za jeden z nejviditelnějších symbolů hospodářství bývalé Jugoslávie platily osobní automobily značky Zastava, vyráběné...

Vnutili nám ho, změníme to. Cookovy ostrovy nechtějí "koloniální název"

Cookovy ostrovy

Cookovy ostrovy se chtějí zbavit svého názvu, který připomíná britského mořeplavce Jamese Cooka, jenž k tomuto...

Najdete na iDNES.cz