Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

aktualizováno 
Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme odměněni zajímavými a unikátními záběry. Určitě tedy stojí za to se nočnímu focení nevyhýbat. A po přečtení článku si možná troufnete i na astrofotografii.

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno, v té době je největší šance, že se nám do záběru nepřipletou žádní lidé. Zatažená obloha odráží umělé světlo, proto má oranžový nádech. Doba expozice: 8 s, clona: 10, ISO: 100 | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

V noci je velmi vděčné například fotografování měst, kdy různobarevné rozsvícené lampy a reflektory pohybujících se aut spolu s pomalu tmavnoucí oblohou vytvářejí neobyčejné světelné divadlo.

Ale můžeme také fotit noční nebeské úkazy, jako jsou bouřky, padající hvězdy, zatmění měsíce nebo polární záře. Do kategorie nočních fotek také patří focení Měsícem nasvícené krajiny, ohňostrojů, noční portréty nebo třeba posezení u táboráku.

Jak vidíte, příležitostí k focení v noci je více než dost. V dnešním článku vám poradíme základní pravidla noční fotografie, abyste se vyhnuli nejčastějším chybám a mohli se pochlubit zajímavými fotkami.

Vybavení a příprava

U noční fotografie se logicky budeme potýkat s nedostatkem světla, což bývá také největší problém a také hlavní důvod, proč většina lidí focení v noci raději vzdá.

Fotogalerie

Naštěstí jde vývoj čipů rychle vpřed a nové fotoaparáty umožňují fotit i při nastavení ISO na dříve nemyslitelně vysoké hodnoty. Vyzkoušejte tedy váš foťák při různých hodnotách ISO, abyste věděli, kde leží jeho limity.

Noční fotografie není nijak náročná na speciální vybavení, ale skoro vždy budeme potřebovat stativ, jen výjimečně a v nouzi se můžeme spolehnout na operativní položení foťáku na nějakou pevnou podložku.

Za jistých podmínek můžeme noční fotky také exponovat „z ruky“, předpokladem je stabilizace obrazu nebo výpomoc bleskem (k tomu se dostaneme dále). Naproti tomu nutně nepotřebujeme světelné objektivy, i když samozřejmě nízké clonové číslo bude vždy výhodou.

Velmi se také hodí kabelová spoušť, protože tak předejdete rozechvění fotoaparátu při mačkání spouště. Kdo ji nemá, může snímky exponovat samospouští, ale v tom případě nebudete mít možnost odpálit expozici v momentě, který se vám zrovna bude líbit.. Pokud máte zrcadlovku, můžete využít funkce předsklopení zrcátka a omezit tak rozechvění fotoaparátu.

Indiánské táboření, Česká republika. Stany jsou nasvícené ohněm, měsíční úplněk...

Indiánské táboření, Česká republika. Stany jsou nasvícené ohněm, měsíční úplněk krajinu plně ozařuje a vytváří stíny. Doba expozice: 20 s, Clona: 7.1, ISO: 800

Pro noční focení je dobré se vybavit baterkou a protože budeme fotit hodně dlouhými časy, připravte si také náhradní baterie. Fotoaparáty totiž při dlouhých expozicích spotřebovávají citelně více energie.

Nastavení fotoaparátu budeme samozřejmě měnit podle podmínek. Doporučuji fotit v manuálním režimu, vypnout blesk a pokud fotíme ze stativu, tak vypnout také stabilizaci obrazu. Pokud si chceme s fotkou „hrát“ v postprocesu, fotografujte ve formátu RAW, lépe se vám pak bude eliminovat šum a regulovat nastavení barev. ISO nastavíme co nejnižší s ohledem na šum, nicméně dostatečně vysoké na to, abychom mohli použít požadovaný čas a hloubku ostrosti.

Techniky focení

Při hledání zaručených rad na focení a zpracování fotografií často narazíte na zaručené tipy, které každý správný profesionál musí dodržovat. V našem seriálu vám ukážeme, že tyto rady není nutné dodržovat za každou cenu. Existují totiž i snadnější řešení.

Některé fotoaparáty nabízejí také volbu „redukce šumu pro dlouhé expozice“. Je to užitečné, nicméně počítejte s tím, že „vyrobení“ fotky foťákem bude v tomto nastavení přístroje trvat zhruba dvakrát déle, protože váš fotoaparát musí vyrobit tzv. „temný snímek (dark frame). Astrofotografové nebo ti, kdo fotí intervalově bez prodlevy, pořizují dark frame tak, že exponují snímek s nasazenou krytkou na objektivu a ten pak v postprocesu „odečtou“ od normálních fotografií.

Jak fotit noční město

Fotografie měst patří mezi nejoblíbenější a také fotograficky nejvděčnější disciplíny noční fotografie. Důvodů je několik. Noční nasvícené město prostě vypadá na fotkách hezky, má zajímavé barvy, najdeme tu množství nejrůznějších námětů a díky pouličním lampám nebudeme v úplné tmě, a tedy se nám bude dobře pracovat. Pokud se chystáte na cestu do nějaké zajímavé metropole, přibalte si stativ a určitě noční focení vyzkoušejte.

Stará Šanghaj, Yuyuan Garden. Doba expozice: 1/4 s, Clona: 5.6,  ISO: 500

Stará Šanghaj, Yuyuan Garden. Doba expozice: 1/4 s, Clona: 5.6, ISO: 500

Kontrast staré a moderní Šanghaje by ve dne tak nevynikl. Doba expozice: 0,8 s,...

Kontrast staré a moderní Šanghaje by ve dne tak nevynikl. Doba expozice: 0,8 s, Clona: 7, ISO: 200

Jedním z „tajemství“ noční fotografie měst je čas focení. Ideální doba nastává po západu slunce a trvá do té doby, než obloha zcela potemní. Zahrnuje i tzv. „modrou hodinku“ (více informací najdete v článku Fotíme východ a západ Slunce). V tento okamžik už má obraz noční náladu. Pouliční lampy svítí, stejně jako světla v oknech, reklamy nebo reflektory aut. A zároveň obloha není zcela černá.

Černá obloha totiž na barevné fotce nebude vypadat úplně dobře a navíc se v černé obloze může odrážet nepřirozené umělé světlo. Fotit můžete ráno nebo večer, ale ráno budou ulice vylidněné a bez aut, což může být výhoda i nevýhoda, záleží na vašem tvůrčím zájmu.

Technicky si musíme ohlídat hlavně expozici. Tu nastavte tak, aby byla co nejvyšší a přitom jsme neměli příliš přepálených míst. Typicky budeme mít na fotce velmi tmavé plochy, trochu světlejší oblohu, svítící okna a neony.  Nejsvětlejší budou bodové zdroje světla, jako jsou lampy nebo reflektory aut. Přepaly v těchto nejsvětlejších místech vadit nebudou, ale okna, výlohy nebo reklamní poutače by již přeexponovány být neměly.

Vyzkoušejte také vyšší zaclonění, při kterém vzniknou hezké paprsky okolo světelných zdrojů. Kvůli tmě možná nebude váš foťák zvládat autofokus, a budete tedy muset ostřit ručně.

New York, Manhattan. Efekt rozmazání jedoucích vozidel kontrastuje s ostrým...

New York, Manhattan. Efekt rozmazání jedoucích vozidel kontrastuje s ostrým pozadím a rozsvíceným semaforem. Doba expozice: 0,4 s, Clona: 8, ISO: 400

Dopravní špička v Xian, Čína. I bez stativu lze pořídit zajímavou noční...

Dopravní špička v Xian, Čína. I bez stativu lze pořídit zajímavou noční fotografii, foceno z autobusu přes přední sklo. Doba expozice: 1/3 s, clona: 11, ISO: 1000

Konkrétní hodnoty expozičního času, clony a ISO budou záviset na podmínkách a vašem tvůrčím záměru. V noci budete kreativně pracovat zejména s expozičním časem, delší expozice povedou například k efektnímu rozmazání světel aut. Pro takové případy doporučuji časy přibližně 1-4 sekundy.

Námětů na noční fotografii města je mnoho a podle mých zkušeností jich objevíte možná více než ve dne. Oblíbené jsou pohledy na nasvícené dominanty měst, nábřeží, neony, reklamní poutače, nasvícené fontány, živé ulice s obchody nebo trhy. Pohrajte si s délkou expozice. Zjistíte, že statické objekty to neovlivní, ale co se změní, jsou pohyblivé nasvícené objekty. Auta, kolotoče nebo plovoucí lodě začnou na fotce vytvářet zajímavé efekty. Pomocí delší expozice také můžete z fotky odstranit lidi. Pokud se lidé pohybují a expozice je dlouhá minimálně 20-30 sekund, postavy mohou z fotky skutečně zcela zmizet.

Při nočním focení portrétů je třeba si promyslet, zda budeme využívat stávajícího světla, nebo si pomůžeme bleskem, kterým doblesknete popředí fotografie. Bez blesku bude mít portrét atmosféru, ale zase se můžeme potýkat s neostrostí, šumem nebo podexpozicí.

Noční portrét bez využití blesku, jen se světlem z petrolejky. Foceno z ruky....

Noční portrét bez využití blesku, jen se světlem z petrolejky. Foceno z ruky. Doba expozice: 1/10 s, Clona: 5.6, ISO: 800

Při focení s bleskem doporučuji nastavit manuálně expozici tak, aby pozadí bylo lehce podexponované, expozici blesku nechat na automatice a rovněž mírně podexponovat a fotit časem podle situace 1/60 – 1/2 sekundy. Ideální je podle mě přibližně 1/15 sekundy. Tímto způsobem blesk zmrazí popředí (bude zcela ostré i při použití delšího času), pozadí může být malinko rozmazané, ale to není na škodu.

Noční fotka v přírodě

Rovněž noční fotografie v přírodě má své kouzlo a oživí vaše portfolio z cest nebo vandru. Fotit můžete různá témata, mezi nejvděčnější patří focení krajiny nasvícené Měsícem, polární záře, blesky během bouří, posezení u táboráku nebo nasvícené stany.

Za jasného Měsíce můžeme fotografovat noční krajinu, pokud nastavíme dostatečně dlouhý čas (většinou kolem 30 sekund), získáme tak velmi působivé fotografie. Ideální podmínky nastávají v zimní krajině nebo v blízkosti ledovců, či zasněžených vrcholků hor. Sníh nebo led totiž bude v chladném měsíčním světle magicky zářit. Vytipujte si dny, kdy je Měsíc v úplňku, nebo blízko něho, pomůže vám například tato aplikace.

Polární záře je astronomický fenomén, za kterým putují fotografové tisíce kilometrů. Magické zelené nebo i jinak zbarvené světlo můžeme pozorovat za jasných nocí v oblastech kolem polárního kruhu, na severní polokouli můžete vyrazit třeba do Finska, Norska, na Island nebo na Aljašku. Fotografujte ze stativu dlouhým časem, měnící se záře tak na fotografii vykreslí působivé obrazce. Polární záře je však nevyzpytatelný přírodní jev, takže budete potřebovat i trochu štěstí na dostatečně silnou sluneční aktivitu. Předpověď intenzity polární záře najdete například zde.

Polární záře ve Finsku. Doba expozice: 20 s, Clona: 5.6,  ISO: 2000

Polární záře ve Finsku. Doba expozice: 20 s, Clona: 5.6, ISO: 2000

Pokud chcete zdokumentovat vaše zážitky z táboření, nezapomeňte vyfotit posezení u táboráku. Fotografujte ze stativu časem kolem 1-3 sekund a postavy u ohně požádejte, aby se na daný moment nehýbaly. Velmi hezky také vypadají stany v noční krajině, zevnitř nasvícené baterkou nebo svíčkou.

Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 - 200, clonu přibližně 5,6 - 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte. Při vlastním focení použijte kabelovou spoušť, kterou necháte závěrku manuálně otevřenou tak dlouho, dokud se nezablýskne nebo dokud neodpálí dostatečný počet rachejtlí (nastavení BULB), případně u focení bouřek spusťte intervalové snímání bez prodlevy mezi snímky.

Nebojte se ani astrofotografie

Astrofotografie patří mezi velmi specifické fotografické obory, ale i bez paralaktické montáže nebo speciálních filtrů můžeme pořídit slušné fotky noční oblohy v amatérských podmínkách. Budeme však potřebovat perfektní počasí bez oblačnosti, temnou noc bez Měsíce a lokalitu pokud možno s co nejmenším světelným znečištěním.

Silvestr na horách, Česká republika. Doba expozice: 10 s, Clona: 5,  ISO: 1250

Silvestr na horách, Česká republika. Doba expozice: 10 s, Clona: 5, ISO: 1250

Ideální jsou například pouště nebo vysoké hory daleko od civilizace, kde je průzračný vzduch. U nás se mezi „nejtemnější“ oblasti řadí Šumava, Beskydy nebo Jizerské hory. Ve střední Evropě jsou nejlepší lokalitou Alpy. Mapu světelného znečištění nad naší republikou a nad Evropou najdete například zde.

Protože správná expozice noční oblohy se špatně kontroluje, je dobré řídit se osvědčenými hodnotami nastavení, případně experimentovat a doma pak v počítači vybrat nejlepší fotografie. Vyzkoušené hodnoty pro noční oblohu jsou: 15 sekund expozice, clona 2,8 a ISO 6400. Při delších expozičních časech už se vám začne na hvězdách projevovat pohyb Země a hvězdy tak nebudou body, ale různě dlouhé čárky.

Star trails v podání fotografky Samanthy Crimminové

Star trails v podání fotografky Samanthy Crimminové

Vzorová ukázka focení Star Trails. Autorem je fotograf Maurizio Pignotti.

Vzorová ukázka focení Star Trails. Autorem je fotograf Maurizio Pignotti.

Existuje ovšem technika, kdy naopak budeme chtít zobrazit zdánlivý pohyb hvězd na obloze, anglicky se tomu říká „star trails“. V podstatě jde o časosběrné focení noční oblohy a následné složení fotografií v programu, vhodný software zdarma je například StarStax.

U této efektní techniky je důležitá správná kompozice – použijte širokoúhlý objektiv, fotografujte na střed otáčení (na severní polokouli je to Polárka) a zakomponujte i nějaký zajímavý pevný pozemský objekt (například strom, budovu, horu, apod.).

Na fotoaparátu nastavte intervalové fotografování bez prodlevy, vypněte autofokus a pořiďte minimálně 200, klidně i více fotografií. Důležité je mít plně nabitou baterii nebo externí zdroj, během focení totiž baterii nelze měnit.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Influenceři chtějí všechno zadarmo. Běžte pracovat, odbyl je hoteliér

Někteří cestovatelé se snaží vyměnit své fotografie na sociálních sítích za...

Je to práce snů. Cestujete si po světě, své fotografie zveřejňujete na sociálních sítích, a pokud jste opravdu dobří...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Dovolená v karavanu: levné to není a chce to trpělivost, cílem je cesta

Karavany

Obytná auta jsou v kurzu a stále více Čechů si je nejen pořizuje, ale hlavně půjčuje. Vidina dobrodružné dovolené je...

Cajzli v Brně zbořili předsudky a přišli na chuť moravské metropoli

Dolní nádraží v Brně

Vybavili jsme se předsudky a šli hledat pravdu. Dva Pražáci v Brně. Moravská bašta slaví, před sto lety vzniklo Velké...

Další z rubriky

Prázdné a nenápadné pláže v Itálii. Užijte si dovolenou bez návalu ve vodě

Monopoli, zátoka Porta Vecchia

Itálie není jen Bibione, Caorle či Portofino. I v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa se najdou místa u moře, kde...

Moderní architektura i stopy Krista. Izrael je země kontrastů a výhledů

Na Olivetské hoře se nachází i největší židovský hřbitov na světě. Na snímku...

Když jsme s kamarády náš výlet do Izraele s letmým průletem Jordánskem plánovali, řekli jsme si, že poznávání místní...

VIDEO: Singapurské letiště představuje největší krytý vodopád světa

Singapurské letiště Changi

Singapurské letiště Changi vítá své cestující novou halou Jewel, která vypadá jako tropický skleník. Najdete v ní obří...

Najdete na iDNES.cz