Na každý ze tří dnů volna, které nás čekají, nabízíme tip na zajímavý jednodenní výlet – dva z Tater vysokých a jeden z neméně úchvatných Západních Tater, neboli Roháčů.
Na Kopské sedlo
KOLEM ZELENÉHO PLESA
Celodenní túra 6-7 hodin
První výšlap nás zavede do sedla, jež odděluje Vysoké Tatry od hřebene Belianských Tater.
Výstup nejlépe zahájíme na parkovišti nedaleko osady Kežmarské Žľaby, odkud vede žlutá turistická značka Dolinou Kežmarskej Bidlem vody. Po hodině stoupání dojdeme k rozcestí u studánky označované jako Šalviový prameň, odkud pokračujeme po modré a po další hodince se vyhoupneme nad hranici lesa. Před námi se teď objeví nádherné panoráma, jemuž dominuje nejvýchodnější vrchol Vysokých Tater, 2229 m vysoký Jahňačí štít.
U Velkého Bieleho Plesa, kam záhy dorazíme, začíná Tatranská magistrála – 65 km dlouhá stezka traverzující svahy Vysokých Tater. Tuto trasu vybudovali členové Klubu Československých turistů propojením stávajících chodníků v letech 1931-1937.
K našemu cíli, Kopskému sedlu, to odtud máme už jen půl hodiny stoupání. Kopské sedlo odděluje vápencové Belianské Tatry od žulového masivu Vysokých Tater a tudy také kdysi vedl pašerácký chodník, kterým se převáželo zboží z Polska do Uherska.
|
Ze sedla, odkud můžeme obdivovat panoramatické výhledy, sejdeme stejnou cestou na rozcestí u Velkého Bieleho Plesa a vydáme se po magistrále k Chatě pri Zelenom plese (pamětníci tuto chatu spíše budou znát pod starším názvem Brnčálova chata).
Podle řady lidových pověstí, jimiž je opředeno Zelené pleso, způsobují jeho zelenou barvu ztracené drahokamy. Ve skutečnosti však pleso získalo svůj název podle zelených skvrn na dně, souvisejících s vyvěrajícími prameny.
Nad jezerem se zvedá Jastrabia veža, monumentální a bájemi opředený skalní hrot, který patří k nejtěžším skalním výstupům ve Vysokých Tatrách. Návrat zpět vede po žluté turistické značce.
VÍCE FOTEK Z TATER A ROHÁČŮ SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Mengusovskou dolinou na Koprovský štít
KOLEM NEJHLUBŠÍHO TATRANSKÉHO JEZERA
celodenní túra 6 - 7 hodin
Další výšlap nás zavede k největšímu plesu na Slovenské straně Tater a na jeden ze snadnějších tatranských vrcholů – 2363 m vysoký Koprovský štít.
Východištěm jsou lázně Štrbské Pleso, odkud se vydáme po červeně značené magistrále směrem na Popradské Pleso. Na rozcestí nedaleko Chaty při Popradskom plese odbočíme na modrou značku, která vede po dně Mengusovské doliny.
|
Osm kilometrů dlouhá Mengusovská dolina patří k nejnavštěvovanějším v Tatrách a za svůj půvab vděčí především působení ledovce, kdysi nejdelšímu na jižní straně Tater. Díky členitému terénu tu najdeme mnohá boční údolí s řadou zákoutí nabízejících vzájemně zcela odlišné scenérie.
V údolí leží množství jezer a hluboké lesy přecházejí ve vyšších polohách do rozsáhlých klečovišť, nad nimiž se tyčí strmé skalní věže. Najdeme tu také největší a nejhlubší tatranské jezero na území Slovenské republiky, kterým je Veľké Hincovo pleso.
U tohoto jezera také začíná poslední úsek výstupu na Koprovský štít – nejprve výšvih do vyšného Koprovského sedla a potom kamenitý a exponovaný úsek až na Koprovský štít. Kruhový rozhled potěší i velké znalce Tater: ostrá pyramida Vysoké nebo letecký pohled na Temnosmrečinské plesa bude jistě patřit k nezapomenutelným zážitkům.
Nazpět se můžeme vydat stejnou cestou, kdo chce, může také ze sedla sestoupit do Hlinské doliny a Koprové doliny (pokud však zvolíme tuto variantu sestupu, mějme na paměti, že po loňské kalamitě jsou stále uzavřeny obě trasy spojující Štrbské Pleso a Tri Studničky).
Za klenotem Roháčů
Celodenní túra 4 - 5 hodin
Poslední výlet nás zavede do Západních Tater, neboli Roháčů, ke klenotu těchto hor, ledovcovým jezerům zvaným Roháčske plesá. Šest nádherných vysokohorských ples ležících pod majestátným trojčelím Volovce, Ostrého Roháče a Plačlivého patří právem k nejnavštěvovanějším místům Západních Tater.
Okruh zahájíme na hlídaném parkovišti nad chatou Zverovka, odkud pokračujeme asi 40 minut po silnici se zákazem vjezdu k rozcestí Adamcuľa. Zde odbočíme na modrou značku, záhy opustíme únavný asfalt a pokračujeme po lesní stezce k Roháčskemu vodopádu.
|
Kaskáda ukrytá v zalesněné strži má výšku 23 metrů a je tak nejvyšším vodopádem Roháčů. Stezka strmě stoupá lesem a asi 20 minut za vodopády přijdeme na rozcestí, kde odbočuje žlutá značka směrem na balíkovské sedlo. My však pokračujeme po modré a kosodřevinou stoupáme k prvnímu plesu.
Horné Roháčske pleso drží primát co do nadmořské výšky (nachází se ve výšce 1719 m), o něco níže v malé kotlince leží Tretie Roháčske pleso (1653 m), jež úzká přírodní hráz odděluje Druhého Roháčskeho plesa (1650m).
Nejnižší Dolné Roháčske pleso (1562m) leží v divoké kotlině a svou rozlohou 2,22 ha je největším plesem Západních Tater.
Všechna jezera leží v národní přírodní rezervaci a až na dvě malá jezírka ukrytá v kosodřevině je propojuje naučná stezka. Pokud máme na výlet celý den, není třeba odtud pospíchat, neboť jen málokde jinde nám příroda nabídne tak úchvatnou krajinářskou scenérii.
Sestup vede po zelené značce do smutné doliny, mineme poslední pleso zvané Tatliakovo jezero, u něhož najdeme stejnojmennou chatu se sezónním občerstvením. Teď nám už zbývá jenom sestoupit po silnici k parkovišti a vydat se na cestu domů.
MŮŽE SE HODIT Doprava: Vysoké Tatry jsou dobře přístupné železnicí i po silnici a najdeme zde i několik visutých lanovek. Hlavním dopravním uzlem je město Poprad – sem jezdí mezinárodní rychlíky a autobusy. Z Popradu lze pokračovat autobusem do Starého Smokovce a Ždiaru, vlaky jezdí do Tatranské Lomnice. Elektrická dráha spojuje Poprad a Starý Smokovec, odkud vede na Štrbské Pleso a do Tatranské Lomnice. Ze Starého Smokovce na Hrebienok jezdí pozemní lanová dráha. Visuté lanovky jezdí z Tatranské Lomnice na Skalnaté Pleso a Lomnický štít a ze Štrbského Plesa na Chatu pod Soliskom. Parkování: na všech parkovištích ve Vysokých Tatrách počítejte s poplatkem 180 SK za celodenní parkování. Ubytování: V horské části Tater leží celkem 13 horských chat, většinou celoročně otevřených. V nižších polohách najdeme množství hotelů a jiných ubytovacích zařízení. Více informací o ubytování i jednotlivých trasách najdete na www.vysoketatry.com nebo www.tatry.cz | ||
|