Úterý 22. září 2020, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 22. září 2020 Darina

Nečekaná komplikace v Íránu. Tatra kolem světa se málem utopila v soli

Po překročení turecko-íránských hranic se tým Tatry kolem světa 2 vydal na východ, do hlavního města Teheránu, kde měl v plánu několik zastávek včetně servisu dealera Tatra. Přece jen je Trajda „hvězdou“ výpravy a zaslouží si nejlepší péči. Írán však připravil expedici i hodně krušné chvilky.

Expedice Tatra kolem Světa 2 | foto: Marek Havlíček, Tatra kolem světa 2

U tatrováckého dealera proběhla výměna oleje po 14 000 kilometrech, profi servisní kontrola a podobně. Místní dealer ve spolupráci s velvyslancem připravili uvítací večeři, která byla zakončena sladkou tečkou – dortem ve tvaru Trajdy, a byl to tedy věrně ztvárněný model! Asi byl dobrý, protože z něj nezbyla ani pneumatika.

Další den se kluci vydali na prohlídku historického centra íránské metropole, jako průvodkyně se k nim připojila pracovnice servisu.

Pro Lukáše a Michala to byl jeden z posledních dní na výpravě, protože se od týmu ve druhé polovině června oddělili. K posádce se mělo v tu dobu připojit sedm nových členů, včetně řidiče Fandy a kameramanky Evy. Do Teheránu se v pondělí 22. června dostal pouze Fanda, který jako jediný dostal víza v termínu.

Střídání členů je mimo jiné skvělou logistickou strategií – kupříkladu je-li potřeba nějaké součástky, pak se v Česku přibalí do tašky cestovateli, který míří za Trajdou.

Tentokrát to bylo jinak, protože toho bylo třeba přivézt více a k posádce přibyl jen jeden člověk. Fanda svých věcí moc nevezl, takže jsme mu v Česku přibalili nejen několik náhradních dílů, ale také české nanorespirátory a štíty od ministerstva průmyslu a obchodu. Díky nim může posádka chránit nejen sebe, ale také poskytnout pomoc jiným.

Trajda v super kondici

Fanda si po příjezdu hned lehl pod auto, sám byl zvědavý, jak Trajda po více než třech měsících, kdy ji v Bratislavě viděl naposledy, bude vypadat. Když po nějakém čase vylezl, konstatoval: „No kluci, myslel jsem si, že to auto bude dost zanedbaný, neudržovaný a potlučený, gumy zrasovaný a ono je všechno v perfektním stavu! Žasnu!“ Je vidět, že tým se o svůj expedičák poctivě stará.

Stejně tak i o Bludičku, obytný karavan ze stáje Adria. Ta je mladší než T815, a tak je v ní plno moderních vychytávek, včetně palubního počítače, kterému se nezdá stav aditiva AdBlue. Už se nám kvůli tomu v Turecku u jezera Van stala lapálie a bohužel jsme na ni skoro dojeli i tentokrát.

Expedice Tatra kolem světa při cestě Íránem

Expedice Tatra kolem světa při cestě Íránem

Bludička je prozatím ve výborné kondici, ale musíme být připraveni na to, že její „centrální mozek“ začne opět hlásit nějakou závadu.

Tým se z Teheránu přesunul na sever země ke Kaspickému moři, kde prozkoumává pobřeží i okolní hornatou krajinu. Při putování po Íránu se k nim plánovaně připojí i další členové, kterým budou víza postupně potvrzována.

Po kola ve slané „kaši“

Po příjezdu dalších členů posádky se cestovatelé vydali z Teheránu na jih. Prvním větším záchytným bodem mělo být město Isfahán, třetí největší v zemi, ležící ve stejnojmenné provincii. Byl to přejezd dlouhý skoro 450 kilometrů.

Díky Bludičce, obytnému vozu Adria, mohl tým pořídit jedinečné záběry Trajdy do seriálu Tatra kolem světa 2, který se bude na podzim letošního roku vysílat na Prima Zoom. Za volantem Bludičky seděli náčelník výpravy Marek a nově příchozí kameramanka Eva. Jeli vždy o něco napřed po domluvené cestě, aby mohli počkat na Trajdu a natočit její průjezdy krajinou.

Expedice Tatra kolem světa při cestě Íránem

Po zhruba 170 kilometrech od výjezdu z íránské metropole přišla Markovi zpráva, že Trajda zapadla, a to během neplánované odbočky na solné pláni u Hoz-e Soltan Salt Lake. Terén byl skutečně měkký, takže se začala bořit i Bludička a nakonec v něm uvázla také.

Kluci vytáhli lopaty a začali společnými silami vykopávat tatrovku. Vyhloubili opodál více než metrovou jámu, do které umístili desku, zakopali ji a lanem, jež bylo omotané kolem desky pod nánosem zeminy, se pokusili vůz vytáhnout navijákem. To se bohužel nepovedlo.

Pomoc jim za úplatu nabídl i jeden místní, který přijel s bagrem. Trajdě se vyjet podařilo, ale zase se přitom zahrabal bagr. Na oplátku ho tedy vyprošťovala tatra. Jak to skončilo, je nabíledni: všechna vozidla měla kola hluboko pod solným povrchem.

Sultaníje je bývalé hlavní město perského ílchanátu ze 13. a 14. století.

Sultaníje je bývalé hlavní město perského ílchanátu ze 13. a 14. století.

Díky přátelství, jež tým navázal v Teheránu, přijela na pomoc parta z Červeného půlměsíce. Trvalo to dlouhých 32 hodin, ale nakonec kluci auta i bagr společnými silami zachránili. Pak všichni odjeli do nejbližšího města Qom, kde přenocovali.

Středně těžká zranění

Následující den bylo třeba Trajdu opravit a zkontrolovat. Při vyprošťování se spálil naviják, utrhly se držák na rezervy, blatníky, několik drátů, které vedly k čidlům pro sledování polohy, popraskaly i hadice na vodu, protože nevydržely křížení nástavby – některé z nich byly následně vyměněny za železné, skříně, zejména ta zadní pod rezervními pneumatikami, byly promáčklé. To vše bylo třeba opravit a svařit.

Po příjezdu do Isfahánu čekala cestovatele zasloužená odměna: vychutnávali si klidnou atmosféru kouzelného města, korunovanou podmanivým západem slunce nad nedalekými písečnými dunami v poušti Varzaneh.

Tatra vyrazila po třiceti letech znovu šířit do světa:

22. února 2020

Autor:
  • Nejčtenější

Strhující fotografie počasí. Podívejte se na nejlepší letošní snímky

Výběr z finálových fotografií soutěže Weather Photographer of the Year 2020 vyzařuje sílu jedinečného okamžiku, jaké...

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

Tajemství přehrad: Nejstarší zděnou hráz u nás v Mariánkách zasypali

Seriál Sedmé Tajemství přehrad nás zavede do západních Čech, do Mariánských Lázní. Jen málokdo ví, že v lesích nad městem...

Do skal s rezervovanou vstupenkou. Obec Adršpach míří k regulaci turistů

Adršpach chce zavést rezervační systém pro vstup do oblíbeného skalního města. Doufá, že si tím pomůže od ucpaných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Je Praha opravdu stověžatá? Otestujte, jak dobře znáte její věže

Chcete mít Prahu jako na dlani? Pak musíte vystoupat na věž. A že jich v hlavním městě je, vybírat tu pravou můžete...

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  • Další z rubriky

Bez testů a letadlem za tři hodiny. Pokud chcete podzim u moře, volte Džerbu

Dlouhé písčité pláže, průzračně čisté moře, vyhlášené gurmánské speciality a spousta zábavy a jedinečných zážitků. To...

OBRAZEM: Kýč, nebo krása přírody? Britský fotograf propadl slunci

Podívejte se na snímky, které zobrazují lásku britského fotografa Arona Radforda k jeho domovině. Světu se ji snaží...

Šalomounovy ostrovy: místo, které nasytí milovníky historie i vášnivé potápěče

Premium Nádherné souostroví v Oceánii se pyšní zajímavou historií, lákavou kulturou a ideálními podmínkami pro milovníky...

Deset korun za litr. Autovýlet po Ománu zvládne každý dobrý řidič

Nekonečné moře písečných dun, které brázdí velbloudi, starobylá města s hliněnými domy, vlny Arabského moře s delfíny a...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Volali ji k večeři, ale nepřišla. Zemřela s ohořelým mobilem v ruce

Patrně neoriginální příslušenství si vybralo další z mnoha obětí. Stala se jí šestnáctiletá thajská školačka. Poté, co...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....

Nová data ukázala alarmující poměr pozitivních testů. Už je nad 20 %

Epidemie koronaviru se v Česku vymyká kontrole. Napovídá tomu ukazatel, který měří poměr pozitivních testů oproti všem...