Do srdce tádžické vrchoviny. Treking ve Fanských horách vám vezme dech

Hornatá a divoká země střední Asie vměstnaná mezi Pamír a Alajský hřbet, ekonomicky nejslabší ze všech postsovětských republik. To je Tádžikistán. Na jeho západní hranici se rozkládají Fanské hory. Místo, o němž se nám nezdálo ani v těch nejdivočejších snech. Vstřícní lidé, úchvatná jezera, horské průsmyky a výhledy na pětitisícovky hravě přebijí i lehký cestovatelský diskomfort.
Nádherné jezero Iskanderkul ve Fanských horách

Nádherné jezero Iskanderkul ve Fanských horách | foto: Getty Images

Naše výprava startuje ze Samarkandu, třetího největšího uzbeckého města. Z tamního letiště se přesouváme na hraniční přechod, od nějž je to do tádžického Panjakentu co by kamenem dohodil. Starodávné město s bohatou historií už je dnes lehce zašlé slávou, a na sovětském pomníčku moc městské turistiky neuděláte. Jako výchozí bod pro Fanské hory je však Panjakent ideální.

Ještě před odjezdem sháníme plynovou bombu, abychom v následujících dnech nepošli hladem. V městečku, kde bankomaty nedávají peníze, se to zdá jako úkol nadlidský. Prokletí, že na první pohled působíme jako turisté, tu ale nabývá značné výhody. Odkudsi se vyloupne tádžický stařeček, který nás pošle o dům dál k tamnímu plynovému magnátovi. Kupujeme kartuši a na cestu dostáváme i malou svačinku.

Tádžický hrdina

Nezávislost na Sovětském svazu získal Tádžikistán v roce 1991. O rok později však v zemi vypukla občanská válka, která se táhla až do roku 1997.

Od listopadu 1994 je u moci prezident Emómalí-ji Rahmón, fakticky stojí v čele země již od roku 1992. Za autoritářské vedení a porušování lidských práv je kritizovaný, pro místní je ovšem hrdinou.

Kvůli těmto, ale i mnoha jiným okolnostem, je Tádžikistán nejchudší zemí Střední Asie.

Vměstnaní v kufru tádžického taxikáře vyrážíme přes výmoly a prašné cesty do base kempu Artuch poblíž stejnojmenné vesnice. Po cestě pronášíme modlitby za naše batohy obligátně přikurtované na střeše auta.

Ve zbytku dne už zbývá jen krátké stoupání k jezeru Chuqurak ve výšce zhruba 2 500 metrů. Zde pod dohledem místního dobytku pokládáme stan a brzy se ukládáme k spánku.

Pod stíny velikánů

Že další dny v srdci Fanských hor budou krásné, jsme tušili. Že nám vezmou dech (doslova), jsme nečekali.

Od jezera se škrábeme do sedla Zyiorat (3 200 m). Těžko popsat výhledy na jezero Kulikalon, aniž by to neznělo kýčovitě. Je to zkrátka dechberoucí podívaná. Stoupáme cestičkami, které před námi už vyšlapala stáda ovcí, krav i oslů.

Jezero Chuqurak (3. srpna 2024)

Ze sedla Alaudin (3 780) se nám otevírá výhled na pětitisícovky pokryté ledovcem. Potkáváme ruské horolezce a sny o Pik Zamok, Mirali, Pik Energie i Čimtarze, nejvyšší hoře Fanských hor, jsou najednou skutečné. Průsmykem Čimtargy ve výšce 4 750 noha turisty projde, doporučujeme ale pečlivou aklimatizaci.

I další jezera na našem treku nás utvrzují v tom, že jsme na místě naprosto unikátních rozměrů. Ani všechny odstíny zelené a modré by nepopsali to, čeho jsme svědky. U jezera Alaudin určitě doporučujeme spát. Vitální Tádžik v letech pravidelně udržuje okolí jezera a za pár drobných vám připraví i plov. Na místě je taktéž pitná voda i něco, co připomíná toaletu.

Možnosti pro pěší turistiku jsou ve Fanských horách opravdu nekonečné, a popsat je v jednom článku se zdá prakticky nemožné. Kromě tradičního okruhu kolem Čimtargy se také vyplatí vydat k jezeru Iskanderkul, a od něj na přechod sousedního Hissarského hřbetu skrz sedlo Gaznok.

Sedm jezer, sedm barev

Na druhý tádžický trek jsme se přesouvali až k západnímu okraji Fanských hor v soutěsce řeky Shing do údolí Haft Kul – doslova bychom to přeložili jako „Sedm jezer“. Jak už název napovídá, jedná se o sedm vzájemně propojených horských jezer, z nichž první je v nadmořské výšce 1 640 metrů a poslední v 2 400 metrech Celá trasa má zhruba patnáct kilometrů a nastoupáte něco kolem 800 výškových metrů.

Na treku „Sedm jezer“ (7. srpna 2024)

Nejníže položené jezero Nezhigon, jehož název souvisí s tádžickým výrazem pro řasy, díky vysokému obsahu minerálů a dennímu světlu mění barvy. I druhé jezero, Soya, dostálo svému názvu. Je vklíněné mezi skály, a v tádžickém jazyce znamená „stín“. U třetího jezera Gushor (bdělý) je provizorní kemp pro místní i turisty. I my jsme u něj složili hlavu a zažili tu několik krásných lidských setkání.

Odpočívejte, vodky popijem. Tádžické Fanské hory překypují vstřícností

Zbylá jezera jsme si nechali na následující den. Čtvrtému tu říkají Nofin a jeho název odkazuje na pupeční šňůru. Možná proto, že leží přesně uprostřed Sedmi jezer a je protáhlé do téměř tří kilometrů. Páté jezero, Khurdak, je oproti němu prcek. V překladu znamená „dítě“.

Jezero Alaudin, u něhož je spousta místa na spaní. Voda je ledová, po sestupu ji ale ocení téměř každý. (5. srpna 2024)

Po stoupání se nám odhaluje předposlední vodní plocha s označením pro „rozkvétající místo“. Blankytně modrá voda Marguzoru je prostě neuvěřitelná. Musíte ji vidět na vlastní oči, jinak neuvěříte.

Ve výšce 2 400 metrů si hoví poslední jezero. Hazorchashma doslova znamená „tisíc pramenů“. Křišťálově průzračné jezero totiž napájí četné vodní zdroje. Krásný trek nám v každé vesnici zpříjemňovaly tádžické děti, které svým všetečným „hello“ vykouzlí úsměv na tváři každému turistovi.

Tádžikistán

Může se hodit:

  • Úředním jazykem je tádžičtina zapisovaná cyrilicí. Bez problémů se dorozumíte rusky, s angličtinou moc nepochodíte.
  • Více než 80 procent Tádžiků je muslimského vyznání. Jako turistka/žena jsem však žádné restrikce nepocítila. S běžným evropským oblečením tu nikdo nemá problém. Země je bezpečná a Tádžikové jsou velmi milí a vstřícní, o turisty se starají báječně.
  • Měnou je tádžické somoni (TSJ). Jedno tádžické somoni = zhruba 2,14 českých korun. Občas je problém z tamních bankomatů vybrat hotovost, v Panjakentu jsme jich sami obešli několik. Určitě si peníze obstarejte, placení kartou je tu spíše raritou. Na některých místech zaplatíte i americkými dolary.
  • Tádžikistán je pro turisty z Evropy levný, ale dávejte si pozor na taxikáře, kteří ceny mnohdy nesmyslně nastřelují. Smlouvejte a ptejte se, zda suma platí za celé auto, nebo za osobu.
  • Doprava je tu nejsnazší autem či maršrutkami, na většinu míst však nevede nic, co by silnici alespoň zdánlivě připomínalo. Některé přesuny jsou tak vcelku zdlouhavé a dobrodružné.
  • Počítejte s časovým posunem. V létě je tu o tři hodiny více než v Praze, v zimě o čtyři.
  • Od roku 2022 mohou občané České republiky cestovat do Tádžikistánu bez víz. Váš pobyt ale nesmí přesáhnout dobu třiceti dnů.
  • Na některých místech v zemi platí zákaz fotografování. Často jde o strategicky důležitá místa jako jsou letiště, hraniční přechody či mosty a tunely.
  • SIM kartu zakoupíte na pas, internetové pokrytí je v horách bídné. I z tohoto důvodu je určitě dobré pořídit kvalitní cestovní pojištění.
  • Horskou vodu doporučujeme filtrovat. Na první pohled se zdá křišťálově čistá, i ve vysokých nadmořských výškách však žije dobytek, který může vodu znečistit. Kohoutková voda není pitná.

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní radovánky v Československé socialistické republice značně ovlivnily tragické služby a nedostatek peněz. Ale...

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

V Česku lze objevit i kost dinosaura. Probádali jsme s odborníkem útes u Koněprus

Premium

Vydali jsme se do prvohor. S paleontologem Lukášem Laiblem jsme nepluli po řece času jako filmoví hrdinové, ale vyrazili jsme pěšky na korálový útes u Koněprus. „Je tam jeden z nejlépe zachovaných...

13. června 2025

Báječná víkendová únikovka: víme, jak si užít Innsbruck na maximum

Zastávka na svačinu s olympijským výhledem? Kdepak, Innsbruck je mnohem víc, než rakouská pauza na cestě do Itálie. Alpský klenot nabízí mnoho wow, ať už milujete hory, kulturu, města s mladistvou...

13. června 2025

Krkonoše pro začátečníky. Kde hledat krásná místa a kam určitě vyrazit

Krkonoše patří k našim nejznámějším horám, a těžko proto v Česku najdeme někoho, kdo o nich neslyšel, alespoň jednou v nich nebyl nebo se sem nechystal. Nejvyšší pohoří Česka tvoří jedinečný ostrov...

13. června 2025

Bubláte jako vodní dýmka. Horolezec o projevech otoku plic i nástrahách Pamíru

Premium

Střední Asie se pro něj stala srdcovou záležitostí. Jezdí tam už dvacet let, během nichž zorganizoval desítky výprav, vysokohorských expedic a zajišťoval i horské záchranné akce. Michal Kleslo,...

12. června 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

12. června 2025  10:41

Cyklobusy v Plzeňském kraji už vyjely. Podívejte se, kam vás zavezou

Kde se potkávají nejoblíbenější cyklostezky s trasami cyklobusů Plzeňského kraje? Z kola nejlépe poznáte Plzeň a její okolí.

12. června 2025

Interrail, Balkan Pass i další. Vlakem po Evropě to jde levně a snadno

Nebaví vás trávit dovolenou na jednom místě? Pak vás určitě bude zajímat, jak se dá po Evropě cestovat bez auta. Oproti autu levné cestování umožní několikadenní jízdenky na vlak. Koupit si je můžete...

12. června 2025

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

12. června 2025

Na Sněžce bují nelegální pikniky, trávníky před turisty tak opět chrání sítě

Bez ochranných sítí si vrchol krkonošské Sněžky v létě už nejde představit. Ochranáři je ve středu natáhli nejen tam, ale také v Obřím sedle. Návštěvníky mají odradit před vstupem a pikniky na...

11. června 2025  14:31

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

11. června 2025  9:24

Levně na Maltu či Kypr? Polská letiště jsou s RegioJetem nově na dosah ruky

Advertorial

Díky novým spojům RegioJet, které od června jezdí mezi Ostravou a dvěma blízkými polskými letišti, se pro Čechy staly tamní letecké akce mimořádně dostupnými. Autobusy totiž míří přímo na letiště v...

11. června 2025

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

11. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.