Švýcarsko žije výstavou Expo 02

  13:02aktualizováno  13:02
Název evokuje pravidelné obří expozice na mezinárodní úrovni. V tomto případě se ale jedná o čistě švýcarskou prezentaci, zemskou výstavu, která se od roku 1883 pořádá každých několik desetiletí a je tedy pro každou generaci aktuální přehlídkou a manifestací momentálního životního pocitu. Tentokrát mají Švýcaři mimo jiné pohlédnout do "zrcadla času", zamyslet se nad svojí rolí v celosvětovém kontextu a kriticky posoudit svou minulost.

Celá jedna rozsáhlá oblast na západě Švýcarska u jezer Bielersee, Neuenburgersee a Murtensee a měst Yverdo-les-Bains, Biel, Murten, a Neuchatel se proměnila v jednu výstavní plochu. Během 5 měsíců od 15. května do 20. října se v rámci výstavy uskuteční přes 1500 akcí sportovních divadelních filmových folklorních a tanečních.

Hlavní atrakcí jsou ovšem samotné výstavní prostory, tzv. arteplages, které jsou věnovány vždy jednomu tématu a celá řada dalších drobnějších architektonických objektů a projektů roztroušených na okrajích měst, březích jezer a dokonce na vodní ploše.

U Yverdon-les-Bains lze nad jezerem spatřit obrovský uměle vytvořený mrak, který se působením přirozeného prostředí neustále mění. Z jezera Murtensee se tyčí monumentální ocelový monolit.. Futuristické věže v Bielu připomínají pražský Tančící dům a arteplage v Neuenburgu město z vědecko-fantastických filmů.

Sňatek na den
Jenom několik střípků z přebohaté mozaiky této výstavy: V jednom z pavilonů se lze vdát nebo oženit za několik minut a na pouhých 24 hodin. Tento manželský svazek pozbývá po 24 hodinách platnosti a je ukončen bez rozvodových průtahů.

Vnitřní stěny pavilonu Švýcarské národní banky jsou pokryty tenoučkým ale pravým zlatem a každý návštěvník, do nich může vyškrábat, co je mu libo. V Yverdon-les-Bains se slavil den smíchu, fenoménu tak důležitého pro zdraví každého jedince. Na mobilní výstavní ploše kantonu Jura si lze vyslechnout koncert pro 150 mobilních telefonů.

V rudém pavilonu v Bielu se hledá štěstí. V Murtenském historickém muzeu byla vystavěna perníková chaloupka. Prezentace Swish je výsledkem průzkumu veřejného mínění ve Švýcarsku, jehož cílem bylo zjistit, jaké touhy a přání obyvatelé konfederace mají. K Expu02 byla vydána série poštovních známek, budoucích sběratelských lahůdek.

Mimochodem. Autorům výstavy leželo na srdci, aby byl celý projekt realizován pokud možno v souladu se životním prostředím. V této souvislosti používají zodpovědné osoby termínu „prerecycling“ a zdůrazňují, že používaný materiál nebude po demontáži zmařen a velice často již sloužil nějakým účelům. Kupříkladu pilotová stavba v Bielu je částečně vybudována z někdejších topných rour z České republiky.

Návštěvníkům výstavy se doporučuje příjezd veřejnými dopravními prostředky , po rozsáhlé výstavní ploše se cestuje vlakem, lodí anebo na kole.

Autor:

Nejčtenější

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Je to drahé, ale luxusní. Výlet za tři stovky na Dlouhé stráně na běžkách

U horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně

Utrácet nehorázné sumy na sjezdovkách se stalo samozřejmostí, zatímco na běžkách je u nás zvykem jezdit zadarmo. Ne...

Další z rubriky

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

OBRAZEM: Rebelie jako identita Evropy. Fastnacht se vysmívá i církvi

Masopust patří k tradicím, kterými lidé utíkají z kolotoče všedních dnů. Za...

Masopust patří k tradicím, kterými lidé utíkají z kolotoče všedních dnů. Za jeho nejstarší formou, švábsko-alemanskou...

VIDEO: Přistání v Grónsku je jako přílet na jinou planetu

Přistání v Grónsku připomíná přílet na jinou planetu

Tady není prostor pro žádnou chybu ani zaváhání, letiště na ostrově Maniitsoq u západního pobřeží Grónska vyžaduje...

Najdete na iDNES.cz