Bez covidu a špatných zpráv. Let balonem nad Alpami je balzám pro duši

Od dob bratrů Montgolfierů, kteří v 18. století nechali první horkovzdušný balon stoupat k nebi, se nezměnil ani pohon pomocí teplého vzduchu, ani nadšení z nevšedního dopravního prostředku. Napadlo vás objevovat cizí kraje v balonu? Zelené pláně i ostré vrcholky Alp tak poznáte ze zcela jiné perspektivy.
Desítky vrcholků, které jsme v posledních letech zdolali během túr, teď z...

Desítky vrcholků, které jsme v posledních letech zdolali během túr, teď z balonu vypadají sice známě, ale přesto úplně jinak. | foto: Petr Sudik

Zatímco dříve byl let balonem privilegiem šlechticů, dnes si tento nezapomenutelný zážitek může dopřát téměř každý. Pro mě byl dlouholetým přáním, které se mi splnilo k letošním kulatinám.

Sotva by mě začátkem března napadlo, že v proutěném koši zavěšeném na kusu barevné látky mi v této podivné době bude dopřáno i pár hodin normálnosti: bez všudypřítomného covidu, negativních zpráv a roušek. Ty jsme si museli nasadit jen cestou v mikrobusu.

Poletíme se skupinou nadšenců, kteří si stejně jako já nechtějí nechat každou minutu svého života diktovat virem a kteří pro svůj let zvolili i stejně idylickou krajinu jakosti A s hvězdičkou: oblast centrálního Švýcarska.

Oproti autu či letadlu máte v balonu příležitost cestovat jako kdysi, pozvolna, v klidu. Pouze vítr určuje, jakým směrem se vydáte a jak rychle. S každým metrem, se kterým se vzdálíte od země, stoupá počet dojmů, jež vás hned tak nepustí. Především alpská krajina je pastvou pro oči, která člověka nechá na pár hodin zapomenout na vše ostatní. Shora je to dokonalý zážitek.

Výchozím bodem je pro nás poklidné městečko Sempach (4 100 obyvatel) v kantonu Lucern položené na březích stejnojmenného jezera Sempachersee. Jeho břehy vešly do dějin země jako dějiště jedné z rozhodujících bitev staré švýcarské konfederace proti habsburským vojskům.

V bezpečí proutěného koše, s větrem kolem nosu a s pohledem z očí do očí mrakům je let balonem jedinečným zážitkem.

My tu za branami města bojujeme také, ale ne s Habsburky, nýbrž s obrovským plátnem, které pomáháme držet tak, aby mohl do balonu proudit horký vzduch.

Šťastnou ruku máme při výběru termínu (začátek září) a na počasí. To je pro let balonem logicky tím nejdůležitějším aspektem. Zatímco většina spolupasažérů potřebovala tři, někteří i pět pokusů, nám je termín letu večer předem pomocí SMS potvrzen hned na poprvé.

Štěstí máme i na Alfonse, našeho zkušeného pilota, který nám jak svým bodrým humorem, tak tisícovku absolvovaných letů bere poslední zbytky nervozity. Sečteno na kilometry, Alfons už dvakrát obletěl zeměkouli.

Naše šestičlenná skupina fasuje menší čtvercový koš, tedy balonovou „klasiku“. Obdélníkový koš s větším balonem, který startuje deset minut po nás, je pouze reakce na vývoj balonového turismu v posledních desetiletí.

Kam vítr dovolí

Určit trasu letu se dá jen přibližně. Nejdůležitějším faktorem je logicky síla větru a jeho směr, který se s výškou mění. Řídit se balon dá proto jen částečně, a to klesáním či stoupáním. My se nejdelší dobu pohybujeme v ideálních dvou tisících metrech nad mořem, jen na chvíli stoupáme do 3,1 km.

V naprostém tichu, bez řevu turbín, jen za občasného sykotu plamene hořáku stoupáme nad krajinu, kterou teď ranní mlha z výšky proměnila ve fantasticky sureální obraz.

Let balonem je opravdu jedinečný zážitek. Zatímco v letadle je krajina z ptačí perspektivy vidět jen pár minut, a to ještě tempem zrychleného filmu, v balonu se v ideální pozorovací výšce pohybujete vlastně po celou dobu. V letadle jste navíc od okolního prostoru oddělení plátem plechu, zatímco v balonu jste jeho součástí.

V naprostém tichu, bez řevu turbín, jen za občasného sykotu plamene hořáku stoupáme nad krajinu, kterou teď ranní mlha z výšky proměnila ve fantastický obraz. Je až k neuvěření, jak mírumilovně krajina, kterou jsme předtím projížděli autem, teď z výšky vypadá. 

Míjíme Rigi neboli Královnu hor tyčící se nad Lucernským jezerem. Ta je už od 18. století oblíbeným cílem jak pro domácí, tak pro turisty ze zahraničí. Rok co rok se tu vydávají po stopách Marka Twaina, aby na vrcholku ve výšce 1 798 metrů nad mořem zažili legendární východ slunce nad Glárnskými Alpami.

Míjíme Rigi (1798 m) neboli Královnu hor proslulých legendárním východem slunce nad Glárnskými Alpami.

Další se objevuje Pilatus přezdívaný Dračí hora, jako vždy s čepičkou z mraků. Na jeho vrcholek jsme loni vyjeli nejstrmější zubačkou světa (sklon až 48 procent) a poté v 2 128 metrech nad mořem vychutnávali geniální výhled na Lucernské jezero, připomínající svou rozeklaností severský fjord.

V tandemu s druhým balonem nabíráme směr na Bernské Alpy. Krajina připomínající modelovou železnici teď z rukávu vytahuje další vizuální bonbónek: majestátní trio čtyřtisícovek Mönch, Eiger a Jungfrau.

Stíháme ještě i Fronalpstock, a to i přesto, že nám dnešní extrémní bezvětří krátí let o dobrých dvacet kilometrů. Chvílemi máme pocit, že doslova stojíme ve vzduchu. Ačkoli jsou horkovzdušné balony vybaveny turbohořáky o výkonu až 5 tisíc kW a během přeletu přes Alpy mohou dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů v hodině, poslední slovo má vždy přírodní živel, vítr.

Bezpečný zážitek

Jako je Švýcarsko synonymem stability a bezpečí, stejně tak bezpečné jsou zde lety horkovzdušným balonem. Všechny agentury jsou pravidelně kontrolovány federálním úřadem pro civilní letectví.

Let balonem je zážitkem pro všechny smysly. Téměř bezzvuký pohyb budí akustickou pozornost zatímco s větrem na kůži se dostavuje neopakovatelný pocit svobody a volnosti.

A ty vedle klasických letů nad rozmanitou krajinou a zajímavými městy nabízejí i pestrou paletu speciálních letů: od narozeninových párty přes romantické požádání o ruku při východu slunce až po klasickou svatbu. Nebo jako v mém případě „jen“ jako vyplnění celoživotního přání.

Ruku k dílu musíme přiložit i během přistání. Nejen včas vyskočit a nasměrovat koš rovnou na korbu náklaďáku, ale i pomoci složit plachtu tak, aby byla připravena na další let. Na šťastné přistání si poté s Alfonsem přiťukáváme sklenkou šampaňského průzračného jako vzduch, který nás ve výšce ještě před chvílí obklopoval.

Vyhlídkový let nad Alpami

  • V sezoně se s ohledem na počasí létá skoro každý den.
  • Vybrat si můžete buď vyhlídkový let nad Alpami, který trvá ca 2-3 hodiny, nebo expediční přelet přes největší pohoří našeho kontinentu.
  • Ke klasickému letu, na který si rezervujete půl dne předem, nepotřebujete žádné speciální výbavení, pouze teplé oblečení včetně bot, popř. pokrývku hlavy a brýle proti slunci.

Ceny:

  • Dvouhodinový vyhlídkový let v centrálním Švýcarsku (Lucern): 420,-SFR/10 000 Kč za osobu
  • 2,5hodinový let při východu slunce (Bern) : 490,-SFR/ 12 000 Kč za osobu
  • Dvouhodinový let pro šest osob startující přímo od Vašeho bydliště: 2 600,-SFR/ 65 000 Kč za osobu
  • Přelet balonem přes Alpy (podle počasí 3 až 5 hodin)
    1600,-€/ 41 000 Kč za osobu (full servis)

Více informací:

Oproti autu či letadlu máte v balónu příležitost cestovat jako kdysi: pozvolna, v klidu. Pouze vítr určuje jakým směrem se vydáte a jak rychle.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...