Čtvrtek 3. prosince 2020, svátek má Svatoslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 3. prosince 2020 Svatoslav

Bez covidu a špatných zpráv. Let balonem nad Alpami je balzám pro duši

Od dob bratrů Montgolfierů, kteří v 18. století nechali první horkovzdušný balon stoupat k nebi, se nezměnil ani pohon pomocí teplého vzduchu, ani nadšení z nevšedního dopravního prostředku. Napadlo vás objevovat cizí kraje v balonu? Zelené pláně i ostré vrcholky Alp tak poznáte ze zcela jiné perspektivy.

Desítky vrcholků, které jsme v posledních letech zdolali během túr, teď z balonu vypadají sice známě, ale přesto úplně jinak. | foto: Petr Sudik

Zatímco dříve byl let balonem privilegiem šlechticů, dnes si tento nezapomenutelný zážitek může dopřát téměř každý. Pro mě byl dlouholetým přáním, které se mi splnilo k letošním kulatinám.

Sotva by mě začátkem března napadlo, že v proutěném koši zavěšeném na kusu barevné látky mi v této podivné době bude dopřáno i pár hodin normálnosti: bez všudypřítomného covidu, negativních zpráv a roušek. Ty jsme si museli nasadit jen cestou v mikrobusu.

Poletíme se skupinou nadšenců, kteří si stejně jako já nechtějí nechat každou minutu svého života diktovat virem a kteří pro svůj let zvolili i stejně idylickou krajinu jakosti A s hvězdičkou: oblast centrálního Švýcarska.

Oproti autu či letadlu máte v balonu příležitost cestovat jako kdysi, pozvolna, v klidu. Pouze vítr určuje, jakým směrem se vydáte a jak rychle. S každým metrem, se kterým se vzdálíte od země, stoupá počet dojmů, jež vás hned tak nepustí. Především alpská krajina je pastvou pro oči, která člověka nechá na pár hodin zapomenout na vše ostatní. Shora je to dokonalý zážitek.

Výchozím bodem je pro nás poklidné městečko Sempach (4 100 obyvatel) v kantonu Lucern položené na březích stejnojmenného jezera Sempachersee. Jeho břehy vešly do dějin země jako dějiště jedné z rozhodujících bitev staré švýcarské konfederace proti habsburským vojskům.

V bezpečí proutěného koše, s větrem kolem nosu a s pohledem z očí do očí mrakům je let balonem jedinečným zážitkem.

My tu za branami města bojujeme také, ale ne s Habsburky, nýbrž s obrovským plátnem, které pomáháme držet tak, aby mohl do balonu proudit horký vzduch.

Šťastnou ruku máme při výběru termínu (začátek září) a na počasí. To je pro let balonem logicky tím nejdůležitějším aspektem. Zatímco většina spolupasažérů potřebovala tři, někteří i pět pokusů, nám je termín letu večer předem pomocí SMS potvrzen hned na poprvé.

Štěstí máme i na Alfonse, našeho zkušeného pilota, který nám jak svým bodrým humorem, tak tisícovku absolvovaných letů bere poslední zbytky nervozity. Sečteno na kilometry, Alfons už dvakrát obletěl zeměkouli.

Naše šestičlenná skupina fasuje menší čtvercový koš, tedy balonovou „klasiku“. Obdélníkový koš s větším balonem, který startuje deset minut po nás, je pouze reakce na vývoj balonového turismu v posledních desetiletí.

Kam vítr dovolí

Určit trasu letu se dá jen přibližně. Nejdůležitějším faktorem je logicky síla větru a jeho směr, který se s výškou mění. Řídit se balon dá proto jen částečně, a to klesáním či stoupáním. My se nejdelší dobu pohybujeme v ideálních dvou tisících metrech nad mořem, jen na chvíli stoupáme do 3,1 km.

V naprostém tichu, bez řevu turbín, jen za občasného sykotu plamene hořáku...

V naprostém tichu, bez řevu turbín, jen za občasného sykotu plamene hořáku stoupáme nad krajinu, kterou teď ranní mlha z výšky proměnila ve fantasticky sureální obraz.

Let balonem je opravdu jedinečný zážitek. Zatímco v letadle je krajina z ptačí perspektivy vidět jen pár minut, a to ještě tempem zrychleného filmu, v balonu se v ideální pozorovací výšce pohybujete vlastně po celou dobu. V letadle jste navíc od okolního prostoru oddělení plátem plechu, zatímco v balonu jste jeho součástí.

V naprostém tichu, bez řevu turbín, jen za občasného sykotu plamene hořáku stoupáme nad krajinu, kterou teď ranní mlha z výšky proměnila ve fantastický obraz. Je až k neuvěření, jak mírumilovně krajina, kterou jsme předtím projížděli autem, teď z výšky vypadá. 

Míjíme Rigi neboli Královnu hor tyčící se nad Lucernským jezerem. Ta je už od 18. století oblíbeným cílem jak pro domácí, tak pro turisty ze zahraničí. Rok co rok se tu vydávají po stopách Marka Twaina, aby na vrcholku ve výšce 1 798 metrů nad mořem zažili legendární východ slunce nad Glárnskými Alpami.

Míjíme Rigi (1 798 m) neboli Královnu hor proslulých legendárním východem...

Míjíme Rigi (1798 m) neboli Královnu hor proslulých legendárním východem slunce nad Glárnskými Alpami.

Další se objevuje Pilatus přezdívaný Dračí hora, jako vždy s čepičkou z mraků. Na jeho vrcholek jsme loni vyjeli nejstrmější zubačkou světa (sklon až 48 procent) a poté v 2 128 metrech nad mořem vychutnávali geniální výhled na Lucernské jezero, připomínající svou rozeklaností severský fjord.

V tandemu s druhým balonem nabíráme směr na Bernské Alpy. Krajina připomínající modelovou železnici teď z rukávu vytahuje další vizuální bonbónek: majestátní trio čtyřtisícovek Mönch, Eiger a Jungfrau.

Stíháme ještě i Fronalpstock, a to i přesto, že nám dnešní extrémní bezvětří krátí let o dobrých dvacet kilometrů. Chvílemi máme pocit, že doslova stojíme ve vzduchu. Ačkoli jsou horkovzdušné balony vybaveny turbohořáky o výkonu až 5 tisíc kW a během přeletu přes Alpy mohou dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů v hodině, poslední slovo má vždy přírodní živel, vítr.

Bezpečný zážitek

Jako je Švýcarsko synonymem stability a bezpečí, stejně tak bezpečné jsou zde lety horkovzdušným balonem. Všechny agentury jsou pravidelně kontrolovány federálním úřadem pro civilní letectví.

Let balonem je zážitkem pro všechny smysly.

Let balonem je zážitkem pro všechny smysly. Téměř bezzvuký pohyb budí akustickou pozornost zatímco s větrem na kůži se dostavuje neopakovatelný pocit svobody a volnosti.

A ty vedle klasických letů nad rozmanitou krajinou a zajímavými městy nabízejí i pestrou paletu speciálních letů: od narozeninových párty přes romantické požádání o ruku při východu slunce až po klasickou svatbu. Nebo jako v mém případě „jen“ jako vyplnění celoživotního přání.

Ruku k dílu musíme přiložit i během přistání. Nejen včas vyskočit a nasměrovat koš rovnou na korbu náklaďáku, ale i pomoci složit plachtu tak, aby byla připravena na další let. Na šťastné přistání si poté s Alfonsem přiťukáváme sklenkou šampaňského průzračného jako vzduch, který nás ve výšce ještě před chvílí obklopoval.

Vyhlídkový let nad Alpami

 • V sezoně se s ohledem na počasí létá skoro každý den.
 • Vybrat si můžete buď vyhlídkový let nad Alpami, který trvá ca 2-3 hodiny, nebo expediční přelet přes největší pohoří našeho kontinentu.
 • Ke klasickému letu, na který si rezervujete půl dne předem, nepotřebujete žádné speciální výbavení, pouze teplé oblečení včetně bot, popř. pokrývku hlavy a brýle proti slunci.

Ceny:

 • Dvouhodinový vyhlídkový let v centrálním Švýcarsku (Lucern): 420,-SFR/10 000 Kč za osobu
 • 2,5hodinový let při východu slunce (Bern) : 490,-SFR/ 12 000 Kč za osobu
 • Dvouhodinový let pro šest osob startující přímo od Vašeho bydliště: 2 600,-SFR/ 65 000 Kč za osobu
 • Přelet balonem přes Alpy (podle počasí 3 až 5 hodin)
  1600,-€/ 41 000 Kč za osobu (full servis)

Více informací:

Oproti autu či letadlu máte v balonu příležitost cestovat jako kdysi: pozvolna,...

Oproti autu či letadlu máte v balónu příležitost cestovat jako kdysi: pozvolna, v klidu. Pouze vítr určuje jakým směrem se vydáte a jak rychle.

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

Rakousko od Vánoc otevře skiareály. Češi ale budou muset do karantény

Rakousko od 24. prosince umožní provozování venkovních zimních sportů včetně lyžování a bruslení. Některé země včetně...

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Kvíz: Znáte Krušné hory? Otestujte své znalosti a vyhrajte nádhernou knihu

Svojí popularitou se nemohou rovnat s Krkonošemi, Jizerkami ani Šumavou. Kdysi opomíjené hory ale dnes získávají na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hydra byla pro Leonarda Cohena rájem. Vzpomíná na něj i česká šlechtična

Premium Sedmého listopadu uplynuly čtyři roky od smrti Leonarda Cohena. Kanadský zpěvák bydlel část svého života na Hydře,...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

OBRAZEM: Netradiční výlet do deseti zemí. Podívejte se na jejich typické nože

Nože provázejí lidi od nepaměti a jsou součástí každodenního života. V každém koutě světa se liší. Sběratel a...

OBRAZEM: Retro hotel připomíná zašlou slávu velkých amerických aerolinek

Společnost Trans World Airlines byla ještě před dvaceti lety jednou z největších aerolinek Spojených států. V roce 2001...

Zrádný průsmyk zvelebil střelný prach. Jak Švýcaři dobyli svůj klenot Alp

Premium Švýcarsko je země průsmyků a mezi nejkrásnější patří Gemmi ve francouzském kantonu Valais. Ocitnete se zde mezi nebem a...

Linec je malebné město na Dunaji, odkud pochází nejslavnější koláč

Možná jste ho míjeli na cestě za lyžováním do Alp, možná se vám při vyslovení jeho názvu vybaví koláč. Jestli je to ale...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Před 40 lety měla nehodu Marika Gombitová, papaláš ji nazval mrzákem

Noc z 30. listopadu na 1. prosince 1980 byla na jihu Moravy nevlídná. Foukal silný vítr a hustě sněžilo. Po posledním...

Vánoční sbírka: salto na trampolíně Filipovi nevyšlo, potřebuje naši pomoc

Jediný moment obrátil sedmnáctiletému Filipovi život naruby. I když deset let skákal parkur a salta metal kudy chodil,...

Z Ellen Page je Elliot. Transgender herec přijal nové jméno a oslovení

Z herečky Ellen Page (33) je nyní Elliot. Umělec oznámil, že je transgender a přijal nové jméno a oslovení on/oni. V...