Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Pro indiánské léto nemusíte za oceán. V Engadinu však trvá jen dva týdny

Indiánské léto je spojováno se severovýchodem Spojených států. Podzimní ohňostroj barev nekonečných lesů Nové Anglie je jedním z největších zázraků naší planety. Nemusíte ovšem jezdit až za oceán, podobné barevné orgie najdete i v Dolním Engadinu na jihovýchodě Švýcarska.

Modřín je světlomilka a otužilec… | foto: Petr Sudik

Ano, tady se pojem „zlatý podzim“ neboli „goldener Herbst“ stává dokonalou realitou. A zatímco v USA jsou hvězdami úžasné přírodní show listy javorů, dubů, olší a ambroní s dominující červenou, v Engadinu jsou to modříny v barvě zlata.

Fotogalerie

Když vrcholky pocukruje první sníh a engadinská údolí se topí v smutné mlhavé kaši, rozzáří se všudypřítomné modřínové lesy koncem října ve všech odstínech žluté: od zářivě citronové, přes zlatou a oranžovou až po sytě bronzovou. Ale pozor, všeho do času. Říká se, že ze všech čtyř ročních období je v Engadinu podzim nejvznešenějším a nejzářivějším, zároveň i tím nejprchlivějším. Barevné divadlo trvá pouhé dva týdny.

Podzim je navíc v Engadinu i hlavní trekařskou sezonou. Zdejší trasy se dají v podstatě rozdělit do tří kategorií: treky k vrcholkům, trasy v údolí a stezky po horských svazích.

Na podzim za nás nelehkou volbu přebírá příroda. Túry do výšek nad tři tisíce metrů jsou s ohledem na teploty a stálejší počasí víceméně letní záležitostí, stejně jako trasy v údolí, které jsou na podzim proslulé hustými mlhami. A tak natahujeme pohorky a pro nádherný říjnový den volíme trek Lai Nair. Co se týká výškového převýšení, jde o relativně nenáročnou trasu.

Směřujeme ke kouzelnému horskému jezírku Lai Nair a poté do městečka Tarasp proslulého jak svým pohádkovým hradem, jehož silueta nás cestou doprovází, tak ozdobnými sgraffiare domy. Pojem sgraffito je odvozen od italského sgraffiare - škrabat - a označuje techniku vyrývaní motivů do vlhké omítky, kterou přinesli do Dolního Engadinu potulní řemeslníci už v 16. století.

Sluncem hýčkaná levá strana údolí je na podzim naprosto ideální. Přímo z městečka Scuol vedou desítky treků, mimo jiné i do národního parku, který je zároveň nejstarším chráněným územím Alp. Ostatně slunce je i důvodem, proč většina osad leží nápadně ve svazích po levé straně.

Pojem sgraffiti je odvozen od italského sgraffiare (škrabat) a označuje...

Pojem sgraffito je odvozen od italského sgraffiare (škrabat) a označuje techniku vyrývaní motivů do vlhké omítky, kterou přinesli do Dolního Engadinu potulní řemeslníci už v 16.století.

Malebné vesničky s malým, ale útulným centrem, jsou osázeny nádhernými engadinskými domy, které se vyznačují masivními zdmi a malými hluboko vsazenými okny ve tvaru trychtýřů, kterými šlo do domu dostatečně světla, ale zároveň ve zdejších tuhých zimách unikalo jen minimum tepla.

Engadin

 • Engadin je region v kantonu Graubünden (hlavní město: Chur), který najdete na jihovýchodě Švýcarska mezi Malojským průsmykem hraničící na severu s Rakouskem, a na jihu s italskou provincií Jižních Tyrol. 
 • Sto kilometrů dlouhé vysokohorské údolí ležící komplet v hlavním alpském hřebenu, se rozděluje na Horní Engadin (Oberengadin) a Dolní Engadin (Unterengadin).
 • Horní Engadin (dno údolí ve výšce 1 600 - 1 800 m) ve tvaru U je proslulý desítkami jezer, drsným klima, hustými jehličnatými lesy a ledovci. A samozřejmě světoznámým prominentním městečkem St. Moritz.
 • Dolní Engadin je víceméně obrovská soutěska s mírnějším klima, kde se daří modřínovým a limbovým lesům. V údolí leží malebné lázeňské městečko Scuol, na svazích hor na tzv „slunečné terase“ pak osady Gurda, Ardez či Sent.
 • Na území Engadinu najdete i jediný národní park Švýcarska nazývaný retrománsky Parc Naziunal Svizzer.
 • Engadin se pyšní i tří a čtyřtisícovkami, včetně té nejvyšší Piz Bernina (4 049 m), přezdívané “královnou Engadinu“.
 • Hlavní údolí Inntal je k dosažení buď přes náročný Flüela průsmyk (2 383m) nebo na autovlaku tunelem Vereine.
 • Engadin je jedním z nejvýše položených obydlených údolí Evropy, v některých úsecích se tu příroda více jak sto let ubránila jakémukoli zásahu člověka.

Okna ze sednice směřovala na ulici, ideálně pak přímo na náves. Koneckonců bez televize a internetu bylo nutné vědět, co je „ve světě“ nového.

Úžasné hry světla

Typické pro engadinské domy je především sgraffito. A ty jsou oproti graffiti skutečně ozdobnými elementy a dnes už lidovým uměním se staletou tradicí.

Nápadité vzory, obrazy ze všedního dne a originální výroky dělají nejen z každého domu unikát, ale propůjčují mu doslova duši. A nezřídka prozrazují ledacos i ze života svých majitelů.

Před engadinským domem by se zkrátka dalo sedět hodiny, efekt sgraffita totiž neleží jen ve volbě barev a motivů, ale během dne i v geniální souhře světla a stínů.

Světlo hraje svou roli v Engadinu především na podzim, a to proto, že oblast je regionem s nejmenším počtem mlžných dnů - doporučuji ji každému, kdo trpí podzimní depresí. A  zatímco v nížině klesá nálada s krátícími se dny doprovázenými ještě častými mlhami k nule, v Engadinu můžete před zimou natankovat pořádnou dávku světla a dobré nálady.

Období koncem října do prvního sněhu je tu zkrátka bezkonkurenčně nejkrásnější dobou roku. Vždyť zatímco na jaře a v létě tu často prší a v zimě dominuje i přes odlehlou polohu klasický lyžařský cirkus, je podzim dobou teplých barev, klidu a zvláštní melancholie. Jako by extází barev příroda uspořádala poslední show těsně před tím, než se přes zimu uloží k zaslouženému odpočinku.

Vydejte se sem v době, kdy se celá krajina promění v zářivý oceán barev, kdy se zlaté siluety modřínů zrcadlí v desítkách průzračných jezer a konkurují tak teplým barvám podzimní tundry s hnědými odstíny mědi a sušených pomerančů. Při téhle explozí barev nemá podzimní blues nejmenší šanci!

Optický symbol Dolního Engadinu: zámek Tarasp

Optický symbol Dolního Engadinu: zámek Tarasp

Pět nejlepších engadinských treků

 • Val Sinestra: Trek začínající u secesního lázeňského domu ve Val Sinetra vede přes několik visutých mostů „krajinou roku 2011“ (Landschaft des Jahres 2011) přes Zuort (1 711 m) a končí v obci Weiler Vnà. 
 • Lai Nair: Relativně nenáročná túra s malým výškovým převýšením a kulisou hradu Tarasp vedoucí k romantickému horskému jezeru Lai Nair, a poté do městečka Tarasp proslulého ozdobnými sgraffiare domy.
 • Val Mingèr: Kratší, pro rodiny s dětmi ideální túra vedoucí údolím Švýcarského národního parku. Zaručený je grandiózní výhled na horský průsmyk Sur il Foss. Při troše štěstí lze pozorovat jeleny a kamzíky. Túru lze prodloužit sestupem málo frekventovanou trasou Val Plavna až do Tarasp. Trasa prochází regionem Val Mingèr, kde byl v roce 1904 zastřelen poslední ve Švýcarsku volně žijící medvěd.
 • Via Engiadina: Především podzimní klasikou je túra po slunečné terase Dolního Engadinu s výhledy do údolí a návštěvou vesniček s domy zdobenými technikou sgraffiare.
 • Crap Putèr: Náročnější túra na vrcholek Crap Putér je odměněna panoramatickým výhledem na Dolomity Dolního Engadinu (Piz Pisoc, Piz Zuort a masiv Sesvenna), vesničky v údolí a nad nimi se tyčící vrcholky Piz Linard, Piz Buin a výběžky masivu Silvretta.
Podzim je v Engadin i hlavní trekařskou sezonou.

Podzim je v Engadin i hlavní trekařskou sezónou.

Švýcarský Engadin

Švýcarský Engadin

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor: pro iDNES.cz
 • Nejčtenější

V Pompejích odkryli pozůstatky dvou mužů. Zřejmě boháče a jeho otroka

Archeologové ve starořímském městě Pompeje našli lidské kosterní pozůstatky. Mohly by patřit zámožnému muži a jeho...

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

KOMENTÁŘ: Zničení zimní turistické sezony je zločin. I na dětech

S koncem listopadu se na tuzemských horách objevil první sníh a s ním v hlavách lyžařů a milovníků zimních radovánek i...

Blíží se vodní apokalypsa. Kdy to přijde a na co se máme těšit?

Premium Ledovce tají daleko rychleji, než se na první pohled zdá. Hrozí prudké stoupání hladin moří a oceánů. Jak blízko je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stát řeší covidový režim na sjezdovkách, fronty u vleků bude nutné řídit

Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu se shodli s provozovateli lyžařských areálů na nutnosti nastavit funkční...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

 • Další z rubriky

Český výletník: Návštěva v nejbohémštější a nejpunkovější čtvrti v zemi

Brněnská Kamenná kolonie je v současnosti jediná opravdová bohémská umělecká čtvrť v Česku. Díky tomu se stala i...

Tajemný nazar. Amulet s ochrannou sílou dostávají i jezdci formule 1

Jeho síla má chránit své majitele před zlými pohledy a negativní energií. Vypadá to naivně a ezotericky, ale v...

Zrádný průsmyk zvelebil střelný prach. Jak Švýcaři dobyli svůj klenot Alp

Premium Švýcarsko je země průsmyků a mezi nejkrásnější patří Gemmi ve francouzském kantonu Valais. Ocitnete se zde mezi nebem a...

Skvělý život v oceánu. Objevte kouzlo slané i sladké vody na Madeiře

Co mají společného chilská poušť Atacama, vulkanické ostrovy v Havajském souostroví a portugalský ostrov Madeira?...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...