Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. září 2023 Andrea

Pro indiánské léto nemusíte za oceán. V Engadinu však trvá jen dva týdny

Indiánské léto je spojováno se severovýchodem Spojených států. Podzimní ohňostroj barev nekonečných lesů Nové Anglie je jedním z největších zázraků naší planety. Nemusíte ovšem jezdit až za oceán, podobné barevné orgie najdete i v Dolním Engadinu na jihovýchodě Švýcarska.
Modřín je světlomilka a otužilec…

Modřín je světlomilka a otužilec… | foto: Petr Sudik

Ano, tady se pojem „zlatý podzim“ neboli „goldener Herbst“ stává dokonalou realitou. A zatímco v USA jsou hvězdami úžasné přírodní show listy javorů, dubů, olší a ambroní s dominující červenou, v Engadinu jsou to modříny v barvě zlata.

Když vrcholky pocukruje první sníh a engadinská údolí se topí v smutné mlhavé kaši, rozzáří se všudypřítomné modřínové lesy koncem října ve všech odstínech žluté: od zářivě citronové, přes zlatou a oranžovou až po sytě bronzovou. Ale pozor, všeho do času. Říká se, že ze všech čtyř ročních období je v Engadinu podzim nejvznešenějším a nejzářivějším, zároveň i tím nejprchlivějším. Barevné divadlo trvá pouhé dva týdny.

Podzim je navíc v Engadinu i hlavní trekařskou sezonou. Zdejší trasy se dají v podstatě rozdělit do tří kategorií: treky k vrcholkům, trasy v údolí a stezky po horských svazích.

Na podzim za nás nelehkou volbu přebírá příroda. Túry do výšek nad tři tisíce metrů jsou s ohledem na teploty a stálejší počasí víceméně letní záležitostí, stejně jako trasy v údolí, které jsou na podzim proslulé hustými mlhami. A tak natahujeme pohorky a pro nádherný říjnový den volíme trek Lai Nair. Co se týká výškového převýšení, jde o relativně nenáročnou trasu.

Směřujeme ke kouzelnému horskému jezírku Lai Nair a poté do městečka Tarasp proslulého jak svým pohádkovým hradem, jehož silueta nás cestou doprovází, tak ozdobnými sgraffiare domy. Pojem sgraffito je odvozen od italského sgraffiare - škrabat - a označuje techniku vyrývaní motivů do vlhké omítky, kterou přinesli do Dolního Engadinu potulní řemeslníci už v 16. století.

Sluncem hýčkaná levá strana údolí je na podzim naprosto ideální. Přímo z městečka Scuol vedou desítky treků, mimo jiné i do národního parku, který je zároveň nejstarším chráněným územím Alp. Ostatně slunce je i důvodem, proč většina osad leží nápadně ve svazích po levé straně.

Pojem sgraffito je odvozen od italského sgraffiare (škrabat) a označuje techniku vyrývaní motivů do vlhké omítky, kterou přinesli do Dolního Engadinu potulní řemeslníci už v 16.století.

Malebné vesničky s malým, ale útulným centrem, jsou osázeny nádhernými engadinskými domy, které se vyznačují masivními zdmi a malými hluboko vsazenými okny ve tvaru trychtýřů, kterými šlo do domu dostatečně světla, ale zároveň ve zdejších tuhých zimách unikalo jen minimum tepla.

Engadin

 • Engadin je region v kantonu Graubünden (hlavní město: Chur), který najdete na jihovýchodě Švýcarska mezi Malojským průsmykem hraničící na severu s Rakouskem, a na jihu s italskou provincií Jižních Tyrol. 
 • Sto kilometrů dlouhé vysokohorské údolí ležící komplet v hlavním alpském hřebenu, se rozděluje na Horní Engadin (Oberengadin) a Dolní Engadin (Unterengadin).
 • Horní Engadin (dno údolí ve výšce 1 600 - 1 800 m) ve tvaru U je proslulý desítkami jezer, drsným klima, hustými jehličnatými lesy a ledovci. A samozřejmě světoznámým prominentním městečkem St. Moritz.
 • Dolní Engadin je víceméně obrovská soutěska s mírnějším klima, kde se daří modřínovým a limbovým lesům. V údolí leží malebné lázeňské městečko Scuol, na svazích hor na tzv „slunečné terase“ pak osady Gurda, Ardez či Sent.
 • Na území Engadinu najdete i jediný národní park Švýcarska nazývaný retrománsky Parc Naziunal Svizzer.
 • Engadin se pyšní i tří a čtyřtisícovkami, včetně té nejvyšší Piz Bernina (4 049 m), přezdívané “královnou Engadinu“.
 • Hlavní údolí Inntal je k dosažení buď přes náročný Flüela průsmyk (2 383m) nebo na autovlaku tunelem Vereine.
 • Engadin je jedním z nejvýše položených obydlených údolí Evropy, v některých úsecích se tu příroda více jak sto let ubránila jakémukoli zásahu člověka.

Okna ze sednice směřovala na ulici, ideálně pak přímo na náves. Koneckonců bez televize a internetu bylo nutné vědět, co je „ve světě“ nového.

Úžasné hry světla

Typické pro engadinské domy je především sgraffito. A ty jsou oproti graffiti skutečně ozdobnými elementy a dnes už lidovým uměním se staletou tradicí.

Nápadité vzory, obrazy ze všedního dne a originální výroky dělají nejen z každého domu unikát, ale propůjčují mu doslova duši. A nezřídka prozrazují ledacos i ze života svých majitelů.

Před engadinským domem by se zkrátka dalo sedět hodiny, efekt sgraffita totiž neleží jen ve volbě barev a motivů, ale během dne i v geniální souhře světla a stínů.

Světlo hraje svou roli v Engadinu především na podzim, a to proto, že oblast je regionem s nejmenším počtem mlžných dnů - doporučuji ji každému, kdo trpí podzimní depresí. A  zatímco v nížině klesá nálada s krátícími se dny doprovázenými ještě častými mlhami k nule, v Engadinu můžete před zimou natankovat pořádnou dávku světla a dobré nálady.

Období koncem října do prvního sněhu je tu zkrátka bezkonkurenčně nejkrásnější dobou roku. Vždyť zatímco na jaře a v létě tu často prší a v zimě dominuje i přes odlehlou polohu klasický lyžařský cirkus, je podzim dobou teplých barev, klidu a zvláštní melancholie. Jako by extází barev příroda uspořádala poslední show těsně před tím, než se přes zimu uloží k zaslouženému odpočinku.

Vydejte se sem v době, kdy se celá krajina promění v zářivý oceán barev, kdy se zlaté siluety modřínů zrcadlí v desítkách průzračných jezer a konkurují tak teplým barvám podzimní tundry s hnědými odstíny mědi a sušených pomerančů. Při téhle explozí barev nemá podzimní blues nejmenší šanci!

Optický symbol Dolního Engadinu: zámek Tarasp

Pět nejlepších engadinských treků

 • Val Sinestra: Trek začínající u secesního lázeňského domu ve Val Sinetra vede přes několik visutých mostů „krajinou roku 2011“ (Landschaft des Jahres 2011) přes Zuort (1 711 m) a končí v obci Weiler Vnà. 
 • Lai Nair: Relativně nenáročná túra s malým výškovým převýšením a kulisou hradu Tarasp vedoucí k romantickému horskému jezeru Lai Nair, a poté do městečka Tarasp proslulého ozdobnými sgraffiare domy.
 • Val Mingèr: Kratší, pro rodiny s dětmi ideální túra vedoucí údolím Švýcarského národního parku. Zaručený je grandiózní výhled na horský průsmyk Sur il Foss. Při troše štěstí lze pozorovat jeleny a kamzíky. Túru lze prodloužit sestupem málo frekventovanou trasou Val Plavna až do Tarasp. Trasa prochází regionem Val Mingèr, kde byl v roce 1904 zastřelen poslední ve Švýcarsku volně žijící medvěd.
 • Via Engiadina: Především podzimní klasikou je túra po slunečné terase Dolního Engadinu s výhledy do údolí a návštěvou vesniček s domy zdobenými technikou sgraffiare.
 • Crap Putèr: Náročnější túra na vrcholek Crap Putér je odměněna panoramatickým výhledem na Dolomity Dolního Engadinu (Piz Pisoc, Piz Zuort a masiv Sesvenna), vesničky v údolí a nad nimi se tyčící vrcholky Piz Linard, Piz Buin a výběžky masivu Silvretta.

Podzim je v Engadin i hlavní trekařskou sezónou.

Švýcarský Engadin

Švýcarský Engadin

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

 • Nejčtenější

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

OBRAZEM: Největší černá stavba v Polsku. V přírodní rezervaci roste hrad

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čeští egyptologové znovu našli hrobku muže, který změnil běh egyptských dějin

Na dohled od slavné Džoserovy stupňovité pyramidy v Sakkáře stojí hrobka, která patřila jednomu z nejvyšších hodnostářů...

Špindlerův Mlýn vykročil k miliardovému propojení Medvědína a Svatého Petra

Špindlerův Mlýn investoval 300 milionů korun do dvou nových sjezdovek na Hromovce a Medvědíně. Začalo tím dlouho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádherné památky a relax u vody. Vyzkoušejte pět cyklovýletů podél řek

Řeky a jejich údolí vytvářejí v krajině zelené koridory prostupující přes hustě osídlené vnitrozemí České republiky....

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Krajem poutníků ve Španělsku. Objevte katedrálu UNESCO a sestru Mony Lisy

Svatojakubskou pouť, tedy pouť do Santiaga de Compostela, podniká stále více lidí. Jedna z nejoblíbenějších tras vede z...

Pobavte se zeměpisem. Najdete hory, řeky nebo města na slepé mapě Evropy?

Milujete mapy a baví vás zeměpis? Vyzkoušejte si naše zábavné kvízy a otestujte své znalosti ve slepé mapě Evropy. Sami...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...

Dodávkou s dětmi: V Bremerhavenu jsme objevili skvělé námořní muzeum

Lodě, námořníci, daleké plavby. Pokaždé, když na našich cestách narazíme na námořní muzeum, je úplně jasné, že jej...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...