Nizozemsko a Island najdete i u nás. Kde hledat světové krajiny v Česku?

  • 25
Mnozí do zahraničí cestují za úchvatnými scenériemi, nezvyklými krajinami nebo unikátními přírodními výtvory. Přitom i naše domovina nabízí bezpočet zajímavostí, často přehlížených nebo nedoceněných. Nabízíme vám výběr unikátních míst v České republice, ke kterým se dají přiřadit proslulé světové lokality.

1. České Holandsko

České Holandsko

Typickým krajinným prvkem Nizozemska jsou větrné mlýny. Nejlépe zachovalý větrný mlýn holandského typu u nás byl postaven v roce 1842 u Kuželova v Bílých Karpatech. Tak zvaný Kuželovský větrák leží na malém návrší a mouku mlel přes sto let. Uvnitř najdeme expozici větrného mlynářství a muzeum horňáckého bydlení. Z dalších větrných mlýnů jmenujme například Vrátno u Mšena nebo mlýny v Hodslavicích či Rudici. Celkem je u nás dochováno 56 větrných mlýnů holandského typu. Zajímavá mapka je zde: http://www.povetrnik.cz/vetrne-mlyny/mapa

2. Český Island

Český Island

Lesnatá náhorní plošina Slavkovského lesa mezi třemi lázeňskými městy svou opuštěností připomíná islandské planiny. Sice tu nenarazíte na gejzíry, ale v hlubokých hvozdech najdete přes tisíc minerálních pramenů a jejich divokých výronů, zbarvených oxidy železa do sytě oranžové barvy. Podobnost s Islandem evokuje i rezervace Smraďoch, ležící v oblasti tektonického zlomu, kde výrony plynů jsou jakýmsi posledním záchvěvem kdysi mohutné tektonické činnosti.

3. Moravská Amazonka

Moravská Amazonka

Pokud chcete zažít pocity objevitelů, vydejte se na kanoi na Zámeckou Dyji mezi Bulhary a Janovým hradem, případně zkuste úsek pod Znojmem mezi Krhovicemi a Hrádkem. Řeka meandruje v nespočetných zákrutách, v cestě brání napadané kmeny a ze břehů se naklánějí olše a vrby nahlodané od bobrů.

Tady budete mít pocit, že se prodíráte džunglí Amazonie a rychle ztratíte pojem o čase a o tom, kterým směrem vlastně plujete. Žijí zde bobři, ledňáčci, volavky nebo náš největší brouk roháč. Dolní Dyje patří ke specifickým řekám, na rozdíl od našich ostatních sjízdných řek tu ani v sezoně nepotkáte příliš vodáků, klidný tok se líně klikatí lužními lesy, a pro milovníky kanoistiky tedy její sjíždění nevyžaduje žádné velké dovednosti.

4. Český Grand Canyon

Český Grand Canyon

Tak zvaný Labský kaňon mezi Děčínem a Hřenskem je nejmohutnějším pískovcovým kaňonem Evropy. Hloubka údolí zde dosahuje až 300 metrů, krajinu zdobí četné skalní věže a útesy, v čisté vodě žijí ryby a mnoho vzácných živočichů, včetně vydry nebo bobra.

Plavbu na kanoi mezi Děčínem a Hřenskem si užijí i začátečníci, vody tu je pro vodáky dost i v parném a suchém létě a řeka rychle teče k česko-německé hranici. Čistotu Labe dokazuje například návrat lososů nebo vzácných vyder. Kdo nerad pádluje, může kaňon projet na kole nebo navštívit některou ze skalních vyhlídek, kterých Labský kaňon nabízí bezpočet.

5. České Finsko

České Finsko

Kdo by nezatoužil vydat se na kole po kraji rybníků, borových lesů a kouzelných jihočeských městeček. Třeboňsko má skvělé renomé a rovinatý terén s bezpočtem vodních ploch tu přeje cyklistům – stejně jako nepřeberné množství kvalitních cest vedoucích lesy, loukami nebo po hrázích rybníků. Množství rybníků dotváří zdejší jedinečnou krajinu, kterou citlivě doplňují malebné jihočeské vesničky. Podobnost s Finskou krajinou tisíce jezer není jenom optická, komáři tu žerou úplně stejně jako na dalekém severu!

6. Česká Kanada

Česká Kanada

Jihozápadně od Jindřichova Hradce se až k hranici s Rakouskem rozprostírá oblast lesů, rybníků a plochých kopců nazývaná pro svou krásu a drsné podnebí Česká Kanada. Autorem názvu Česká Kanada byl prvorepublikový novinář Jaroslav Arnošt Trpák, který z tohoto kraje pocházel a rád se sem vracel. Ideálním dopravním prostředkem je kolo, na kterém můžete objevovat nádherná místa, jako je Jindřichův Hradec, Slavonice, hrad Landštejn, rybník Zvůle nebo keramickou dílnu Maříž.

7. Moravské údolí Rhôny

Moravské údolí Rhony

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných moří a skalních vyhlídek. Druhé takové údolí u nás nenajdete, dílem za to vděčíme nepřístupnosti údolí a dílem bývalému pohraničnímu pásmu, které tuto oblast na dlouhá desetiletí zcela uzavřelo. Nad mohutným zákrutem řeky z údolí vyrůstá Šobes, jedna z nejstarších vinic u nás, kde víno pěstovali již ve středověku. Díky své poloze na jižním úbočí a chráněná meandrem Dyje má vinice Šobes specifické mikroklima a patří prý mezi deset nejlepších vinařských poloh v Evropě

8. Moravské Toskánsko

Zvlněná jihomoravská krajina fotografům právem připomíná italské Toskánsko....

Specifická krajina kolem Kyjova před několika lety okouzlila pár fotografů, jimž zvlněný reliéf polí se solitérními stromy, kapličkami a kroutícími se cestami připomínal obrazy z Toskánska. Ačkoliv kraj se jmenuje Slovácko, začalo se mu říkat Moravské Toskánsko. Kdo chce udělat pěkné obrázky, měl by sem vyrazit brzy na jaře nebo na podzim, ostatní mohou přijet kdykoliv a vyzkoušet některou z mnoha zdejších cyklotras.

9. Česká Sibiř

Česká Sibiř

Na rozhraní středních a jižních Čech, v širokém okruhu okolo Votic a Miličína, najdeme zajímavý ostrov kopcovité krajiny s rybníky, loukami, poli a pastvinami, který masová turistika zatím míjí. Širší vymezení České Sibiře sahá na východě až k Velkému Blaníku a na Mladovožicko, na západě pak zasahuje k Sedlci-Prčici. Za pojmenování Česká Sibiř může zdejší nezvykle drsnější podnebí, čehož si všiml novinář a spisovatel Jan Herben, když jej v Hostišově v předjaří roku 1907 překvapila sněhová vánice. Můžete tu cestovat pěšky, na kole, na podzim vyrazit na houby a v zimě se projet na běžkách. Vždy ale platí slova klasika – Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle, to tě dojme!

10. České stolové hory

České stolové hory

Za stolovými horami není třeba jezdit do Venezuely a hledat ztracený svět, i v České republice najdeme několik vrcholů, kterým pro jejich typický tvar říkáme stolové hory. Naše nejvyšší pravá stolová hora je Děčínský Sněžník, vysoký 723 metrů. Procházka podél okraje vrcholového plata, z něhož padají kolmé pískovcové útesy, nabízí dramatické výhledy do všech světových stran, a tady při troše fantazie zažijete podobný pocit, jako kdybyste stáli na hraně proslulé Roraimy. Z dalších stolovek jmenujme například Ostaš na Broumovsku se skalním bludištěm a několika hezkými vyhlídkami.

11. Český Anthelope Canyon

Český Anthelope Canyon

Největší a nejčlenitější skalní město střední Evropy, Adšpašsko-Teplické skály jistě netřeba představovat. Teplické skály trochu leží ve stínu „primadony Broumovska“ Adršpachu, přitom tady můžeme spatřit podobné výjevy jako v proslulém Anthelope Canyonu v USA. Od Adršpachu se Teplické skály liší v tom, že tady najdeme souvislé a masivní skalní stěny, často vysoké až 70 metrů. Skalní labyrinty, úzké štěrbiny, jeskyně a soutěsky jsou často tak hluboké a klikaté, že sem celoročně nedopadne sluneční paprsek.

12. Český Arches

Český Arches

Pravčická brána, symbol Českého Švýcarska, patří k přírodním fenoménům České republiky a směle svou krásou může konkurovat oblouku Delicate Arch v národním parku Arches v USA. Jedná se o největší skalní bránu Evropy s rozpětím oblouku 26,5 metru a výškou 16 metrů. Fascinující je nejenom samotný útvar, ale také jeho dokonalé zasazení do okolní krajiny plné lesů, kuželových kopců a skalních stěn. Krajina České republiky je ale plná dalších, mnohem méně známých skalních bran a skalních oken. Jsou to například Malá Pravčická brána, Rulová skalní brána na Jedlové v Krušných horách, Kamenná brána v Broumovských stěnách a mnohá další.

13. Český Horseshoe bend

Český Horseshoe bend

Kdo by neznal známý meandr ve tvaru podkovy, kterou vytváří řeka Colorado v Arizoně. Několik podobných výhledů najdeme jižně od Prahy nad údolím Vltavy. Nejznámější je bezesporu vyhlídka Máj u Teletína. Hladina Štěchovické přehrady leží 200 metrů pod vyhlídkou. Díky popularitě místa tu bývá docela živo. Kdo má rád klidnější místa, může pokračovat dále na jih a objevit další vyhlídku „Bednář“, která je značená jen na nejpodrobnějších mapách a turistická značka k ní nevede. Hezká je také Nedaleká Smetanova vyhlídka, tzv. Solenická podkova nad přehradou Kamýk nebo vyhlídky u Dublovic, Na Vrchovnici a Bartůňkova vyhlídka nad Slapskou přehradou.

14. Čínský pavilon v Čechách

Čínský pavilon v Čechách

Vlašimský park proslul zejména romantickými stavbami budovanými hrabětem Auspergem v letech 1775 – 1785. Tehdy bychom tu například našli Maurskou fontánu, tureckou mešitu, benátskou studánku nebo chrám lásky na ostrůvku uprostřed jezírka. Dodnes se z té doby dochovaly tři pseudogotické brány, replika starého hradu tyčící se nad řekou Blanicí a unikátní čínský pavilón s vyhlídkovým ochozem. Park je volně přístupný cyklistům a návštěvníci mohou využít nejenom dobře udržovaných cest, ale také naučné stezky, jež prochází nejzajímavějšími částmi parku. Po hlavní cestě vedoucí skrze park dojedeme až k zámku s muzeem, vyhlídkovou věží a zámeckou vinárnou.

15. Česká Meteora

Česká Meteora

Sloup v Čechách je vesnička s unikátním stejnojmenným skalním hradem. Název hradu i vesnice není náhodný, středověké opevnění totiž stojí na 30 metrů vysoké pískovcové skále a připomíná tak proslulé kláštery v řecké Meteoře. Dnes na rozsáhlé vrcholové plošině již původní hrad nestojí, ale najdeme tu například skalní kapli, kostel nebo poustevnu. Pod těmito stavbami se potom skrývá ve skále vytesaný komplex sálů, chodeb a přístupových schodišť. Po hraně ochozu vede cesta s několika vyhlídkovými body s pěkným rozhledem po okolí.

, pro iDNES.cz