Za vínem a historií v okolí Bratislavy. Svätý Jur potěší nejen pohodáře

aktualizováno 
Blízké okolí slovenské metropole skýtá bezpočet atraktivních cílů. Vysokou pozici si zde vybudovalo malebné městečko Svätý Jur. Tam si lze snadno odskočit na krátkou procházku a dotknout se historie, pohodově si vychutnat plody práce místních vinařů nebo se odtud odpíchnout k náročnému celodennímu výšlapu.

Hlavní historickou pamětihodností je kostel svatého Jiří. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Svätý Jur si drží příjemný šmrnc maloměst doprovázený příchutí slunného jihu, jakým se pyšní obdobná rázovitá sídla nejjižnější výspy Moravy, slovenského Záhoří, rakouského Weinviertlu i blízkých regionů Maďarska.

Tady k celkovému dojmu rovněž výrazně dopomohly přilehlé vinorodé stráně. A víno je také klíčový produkt, kvůli kterému sem míří řada návštěvníků. Proto travnaté plácky před sklípky a vinotékami často krášlí dřevěné sudy, staré lisy a podobné nezbytné dekorace.

Reprezentativní podniky otevírají většinou až po poledni, na běžnější prodejce zase upozorní cedule za oknem. Tradičně bodují především bílá vína.

„Pro nás je nejtypičtější Ryzlink rýnský,“ vysvětluje nám ochotný pracovník jednoho vinařství. Hojně se tu také pěstuje třeba Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Sauvignon Blanc či Ryzlink vlašský. Z červených vín se tu objevuje Frankovka, André, případně Alibernet.

Fotogalerie

Zatímco prostornému náměstí vévodí monumentální budovy kláštera, okolní uličky pak vroubí přízemní domky. A původní jádro dodnes stále svírají neúplné linie kamenných hradeb.

Na samé výspě historické části, kousek za starobylými vinařskými dvorky, se majestátně tyčí gotický chrám. Ten je pochopitelně zasvěcen svatému Jiřímu.

Spolu se samostatnou polodřevěnou zvonicí dávají dohromady esteticky vyladěné zátiší. Bohužel, jeho dveře byly během naší návštěvy nedobytně uzamčeny. Škoda, svatyně totiž uvnitř skrývá mimořádně hodnotný renesanční oltář.

Rozvaliny v Karpatech

Od kostela pokračuji vzhůru do údolí, které pomalu z obou stran začínají ostře svírat příkrá úbočí Malých Karpat. Mezi novou zástavbou se občas objeví klasické venkovské chalupy, za nimi se už zvedají poetické kamenné terasy vinic.

Brzy odbočuji na pěší stezku. A okolo plotů zahrádek se drápu výš, k troskám hradu Biely Kameň. Ty jsou dokonale skryty korunami přilehlého listnatého lesa. Nejprve se z jeho přítmí vynoří vstupní partie, kde se původně nacházela brána. Od nich se pak táhne členitá spoušť zborcených zdí, hlubokých příkopů, zpola zasypaných prohlubní a rozvalin. Mezi nimi se proplétají pěšiny a na prostorné rovince, kde se původně rozprostíralo nádvoří, se našlo místo pro ohniště s posezením.

Protáhlému náměstí, respektive rozšířené části hlavní ulice, vévodí barokní...

Protáhlému náměstí, respektive rozšířené části hlavní ulice, vévodí barokní komplex piaristického kláštera.

Ihned za kamennými hradbami začínají vinohrady.

Ihned za kamennými hradbami začínají vinohrady.

Areál zřícenin překvapí svojí rozlehlostí, příjemnou atmosférou i divokým rázem. A dodá energii všem romanticky naladěným tulákům. Dohledatelné počátky existence hradu sahají zhruba do půle třináctého století, definitivního zániku se dočkal zřejmě roku 1663, když městečko vyplenila osmanská vojska. Odtud se pak žlutá značka noří dále do nitra pohoří.

Kdo touží si střihnout pořádnou túru a překonat Malé Karpaty napříč, ten může své putování ukončit až ve Stupavě položené u západního úpatí pohoří.

Dědictví Velké Moravy

Z hradu se vracím zpět k rozcestí v místní části Neštich. Tam měním žlutou za modrou. Kromě ní se místy pohybuji po naučné stezce, která je ale již značně poničena.

Postupně se přesouvám hlouběji do minulosti, zdejšímu hradu totiž předcházelo mnohem starší osídlení. Přímo na opačné straně údolí se dříve rozkládalo ohromné hradiště. Zde se kousek za infotabulí zvedají mohutné valy oddělené příkopem. Ty místy přesahují desetimetrovou výši a pořád působí velmi impozantně. A v kombinaci se vzrostlými stromy spoluvytvářejí osobitý genius loci.

Zde začíná hradiště.

Zde začíná hradiště.

Hrad Biely Kameň

Hrad Biely Kameň

Dokonale patrný val se současně táhne po celém obvodu areálu hradiska posazeném na temeni táhlého a strategicky výhodného ostrohu. Vznik prvního osídlení se předpokládá již krátce před příchodem našeho letopočtu. Alespoň tak hovoří text infopanelu. Jiné zdroje operují až s trochu pozdějším datem. 

Každopádně vrcholná sláva Svätojurského hradiska, neboli hradiště Neštich, se odehrála za éry Velké Moravy. Prvně zřejmě patřilo k obranným centrům u západní hranice Nitranského knížectví, poté se stalo důležitým střediskem celé říše.

Plocha hradiště byla jasně rozdělena podle sociální struktury obyvatel – od prosté většiny po elitu. Tomu odpovídá i široké spektrum nálezů. Zkušený laik lehce identifikuje vnitřní valy, které oddělovaly jednotlivé okrsky.

Po pádu Velké Moravy hradiště na chvíli zpustlo, později však zažilo krátký návrat. Tehdy ho ozdobila malá pevnůstka. Na ni kontinuálně navázal Biely Kameň. Z poslední etapy historie sídla pochází nález unikátního vodovodního systému s keramickým potrubím.

Hradiště zabírá plochu téměř dvaceti hektarů.

Hradiště zabírá plochu téměř dvaceti hektarů.

Pokušení zdejších vín se jen těžko odolává.

Pokušení zdejších vín se jen těžko odolává.

Hradiště Neštich ovšem doposud uchovává nepopsané listy svého příběhu. A ten se pečlivě snaží objasnit slovenští odborníci. Proto se mezi vegetací objevují rozkopané plochy obnažené archeology, které jsou důkladně přikryté ochrannou fólií. Nicméně po starožitných pokladech slídí též jiná skupina hledačů. Takřka každých deset až dvacet metrů jsou instalovány výstražné tabule upozorňující na monitoring prostoru a všem dobrodruhům s detektorem nekompromisně vzkazují, že jejich aktivita je tu může stát až deset let vězení. Areál patří do prestižní skupiny chráněných památek.

Od hradiště je vyznačena varianta přímého přechodu skrz masív Malých Karpat opětovně do Stupavy. Zároveň obě pěší trasy představují také přístupovou cestu k malokarpatské hřebenovce.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Zde začíná Panonie
Půvaby přírody tady nejviditelněji zastupují prosluněné partie Malých Karpat pokryté listnatými porosty. Ale jihovýchodně od městečka se zase dochovaly unikátní fragmenty nížinných vlhkých lesů panonské pánve. Ačkoli jim už několikrát hrozil zánik, tak nyní tvoří pozoruhodné enklávy exotické pralesní džungle se slatinami, tůněmi a bahnisky. Chrání je přírodní rezervace Šúr, okrajové části pak zpřístupňuje naučná stezka Panónsky háj.

Jak se tam dostat
Pro motoristy je příjezd naprosto triviální a totéž platí i v případě veřejné dopravy. Do Svätého Jura se z Bratislavy dostanete vlakem za krátkou chvíli. Jen pozor při návratu: některé spoje nezajíždějí na hlavní nádraží. S veřejnou dopravou se pojí ještě jedna zajímavá památka – a to staniční budova bývalé první koněspřežné dráhy na území Uher, která vedla z Bratislavy přes Trnavu do Seredě.

Internet
www.svatyjur.sk
www.mvc.sk
www.hradiska.sk

Autor: pro iDNES.cz

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Chorvati letos opravdu přitvrdili, varoval policista v Rozstřelu české řidiče

Policista Darko Stankovič v diskusním pořadu Rozstřel (10. června 2019)

Tradičně největší problémy čekají na české řidiče mířící do Chorvatska při jízdě po dálnici D1. Na chorvatských...

Ostrov, kde vraždí turisty. Policie nedokáže záhadná úmrtí vyšetřit

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj na zemi. Bohužel, v posledních letech za...

Thajský Koh Tao vypadá jako ráj, avšak jen do té doby, než tam zemřete. Série vražd a záhadných úmrtí na thajském...

Pro lajky cokoliv. Turisté se v Černobylu svlékají i do spodního prádla

Do Černobylu se hrnou davy turistů, kteří chtějí na místě pořídit co nejlepší...

Do ukrajinského Černobylu se po úspěchu stejnojmenného televizního seriálu hrne čím dál více návštěvníků, kteří touží...

V Kapském Městě touží po „propasti vášně“. Nechávají si trhat zdravé zuby

V jihoafrickém Kapském Městě si lidé dobrovolně nechávají vytrhnout zdravé...

Na předměstí Kapského Města lze často potkat lidi všeho věku bez předních zubů. Nejde o žádný zdravotní problém, ale o...

Blíž k moři už to nejde. Vyzkoušeli jsme, jak zvládnout cestu na Rujánu

Kamenité pláže na mysu Arkona. S trochou štěstí tam potkáte i tuleně.

Nejlevnější, nejrychlejší a nejkratší cesta k moři je na sever. Balt není jako italské kafe, ale pokud k letní relaxaci...

Další z rubriky

Na jihu Francie se otevře nové muzeum věnované Louisi de Funèsovi

Fantomas se zlobí (1965)

Na jihu Francie se na konci července otevře nové muzeum věnované slavnému komikovi Louisi de Funèsovi. Nahradí...

VIDEO: Hledání Českého moře. Dokonalý zážitek hledejte vysoko v horách

Spálený vrch a příliv

Ano, Česko moře nemá. Ale pozorovat na vrcholcích tuzemských hor počasí při inverzi teplot je stejně povznášející, jako...

Náhradu za zpožděný let žádejte hromadně, radí odborníci na reklamace

Petr Tomeček ze společnosti ClaimCloud (vlevo) a František Herynk ze...

Nastává hlavní dovolenková sezona, s níž se množí i problémy cestujících se zpožděnými lety a ztracenými zavazadly....

Najdete na iDNES.cz